Kína korlátozza a CATL akkumulátoraihoz szükséges technológiák exportját - G7 hírek gazdasági szempontból érthetően.


Kína kedden bejelentette, hogy bizonyos technológiákra exportkorlátozást vezet be, amelyek az elektromos járművek akkumulátorainak gyártásához elengedhetetlen anyagok előállításához kapcsolódnak - számolt be róla a Wall Street Journal.

A korlátozások széles spektrumot ölelnek fel, különösen azokat a technológiákat, amelyek elengedhetetlenek a lítium-vas-foszfát (LFP) akkumulátorok katódanyagainak előállításához, valamint a lítium kitermeléséhez és feldolgozásához. A terület egyik meghatározó szereplője a CATL, amely a közeljövőben, várhatóan idén, megkezdi a gyártást Debrecenben található új üzemében.

Miért kiemelkedően fontos ez a kérdés? Kína célja, hogy megőrizze vezető szerepét az elektromos járművek akkumulátorainak ellátási láncában, amely a lítium és más alapvető nyersanyagok feldolgozásától kezdve egészen a végső gyártásig terjed. Az exportkorlátozások bevezetésének hátterében az áll, hogy Kína meg akarja akadályozni, hogy versenytársai hozzáférjenek azokhoz a fejlett technológiákhoz, amelyek révén felzárkózhatnának a globális versenyben.

Előzmények: a januárban beharangozott intézkedés értelmében a kínai hatóságok engedélyére lesz szükség az érintett technológiák exportjához. Hasonlóan fog működni, mint a modern elektronikai rendszerekben nélkülözhetetlen ritkaföldfémek kivitelének korlátozása, ami miatt többek között egyes autóalkatrészek és a Suzuki Swift gyártása is leállt egy időre.

A második világháborút követően a világ kereskedelmi tája fokozatosan megváltozott, ahogy a mennyiségi korlátozások, mint az import- és exporttilalmak, vámkontingensek, kvóták, valamint a kereskedelmi engedélyek kötelezettségei, szinte teljesen eltűntek. Ez a liberalizáció lehetőséget teremtett a nemzetközi kereskedelem fellendülésére. Azonban a 2008-2010-es globális pénzügyi válság következményeként ezek a korlátozások újra megjelentek, és a kereskedelmi akadályok ismételten növekvő tendenciát mutatnak a világ különböző pontjain.

Milyen változásokra számíthatunk? A fokozódó geopolitikai feszültségek várhatóan hosszú távon is meg fogják határozni a mennyiségi korlátozások fenntartását. Nem kizárt, hogy más országok is követik Kína és az Egyesült Államok példáját, és csatlakoznak a korlátozások szélesebb körű bevezetéséhez.

Related posts