A NAV leplezte le a csalást: Az érdi család 65 millió forintos kárt okozott, és akár 8 év börtönt is kaphatnak.

Örömmel értesítünk, hogy a közkedvelt magyar cipőbolt végleg bezárja kapuit! Ne hagyd ki a lehetőséget, hiszen hatalmas kiárusítás vár rád, ahol fillérekért juthatsz hozzá a legjobb lábbelikhez!
A Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) budapesti nyomozói egy olyan 8 fős érdi család tagjait azonosították, akik több éven keresztül gépjárművek nem hivatalos átírásával foglalkoztak. A NAV elindította a családhoz köthető több mint ötezer autó forgalomból történő kivonását is - írják hivatalos közleményükben.
Azért, hogy szolgáltatásuk minél zökkenőmentesebb legyen, strómanok vezette, közel húsz cégből álló cégláncolatot építettek fel. A vállalkozások segítségével leplezni akarták a "trükkös" konstrukciót a hatóságok előtt. A cégláncolat egyes elemeinek nem volt valós gazdasági tevékenysége, azokat kizárólag az autók átírásához használták, ezzel közokirat-hamisítás bűncselekményt elkövetve.
A cégek, amelyek papíron birtokolták az autókat, nem teljesítették a járművek megszerzésével és használatával kapcsolatos közteher-fizetési kötelezettségeiket, amiről a tényleges használók is tudtak. Az érdi család szolgáltatásait igénybe vevő ügyfelek úgy használták a gépjárműveket, hogy nem tettek eleget az illeték- és bírságfizetési kötelezettségeiknek, valamint más díjfizetési terheiknek sem. Pedig a jogszabályok szerint ez a kötelezettség a bejegyzett tulajdonosokat, azaz a cégeket terhelte volna. Azonban a felmerülő költségek behajtása az érintett gazdálkodó szervezetek esetében gyakorlatilag lehetetlenné vált.
Néhány fiktív gazdálkodó - jogtalan előnyök megszerzése céljából - illetékmentességet kérvényezett a vagyonszerzési illeték alól. Miközben a cégekkel szemben különféle jogi lépéseket indítottak, próbálták megakadályozni azok sikerességét azzal, hogy a család intézkedett a gazdálkodók - látszólagos tulajdonukban álló - gépjárműveinek értékesítésére.
65 millió forintos kártérítést idézett elő a történtek sorozata.
A feldolgozott adatok szerint a család több mint 1 200 jármű átírásával kapcsolatos ügyintézés során látogatott el az okmányirodákba. A nyomozók megállapították, hogy a vagyonszerzési illetékekkel összefüggésben közel 65 millió forintnyi vagyoni hátrányt okoztak, amelyet az elkövetők nem teljesítettek a központi költségvetés felé. Ezzel a cselekménnyel a költségvetési csalás üzletszerű elkövetését valósították meg, ami jelentős anyagi károkat eredményezett.
Öt és félezer járművet helyeztek parkoló pályára, ezzel csökkentve a forgalmat.
A körülbelül 150 pénzügyi nyomozó több mint 20 különböző helyszínen folytatott kutatásokat, melynek során bűncselekményekre utaló bizonyítékokat gyűjtöttek össze. Ezt követően négy személyt gyanúsítottak meg költségvetési csalással, míg további négyet közokirat-hamisítással, mindannyian szabadlábon védekezhetnek. A családi vállalkozás keretein belül elkövetett költségvetési csalás akár nyolc évig terjedő szabadságvesztést vonhat maga után. A nyomozók emellett több mint 5 200 jármű forgalomból való kivonásáról is intézkedtek, és a jövőben további gyanúsítottak kihallgatása is várható az ügyben.