Kállai Ferenc, a Nemzet Színésze, életét és munkásságát ünneplő különleges kiállítás nyílik Gyomaendrődön. Az esemény célja, hogy bemutassa a művész pályafutását, emlékezetes szerepeit és egyedülálló személyiségét. A látogatók betekintést nyerhetnek a szí


Kállai Ferenc életútját, legjobb alakításainak emlékeit mutatja be a hagyatékából Gyomaendrődön berendezett múzeum. A Nemzet Színészének munkásságát felelevenítő tárlat személyes tárgyakon és fotókon keresztül mesél a látogatóknak.

Kállai Ferenc öröksége 2011-ben talált otthonra Gyomaendrődön, köszönhetően Kállai Ferencné adományának. Azóta a hagyatékot gondosan megőrizték, mindvégig azon fáradozva, hogy méltó helyet találjanak számára. Végre, 2024 októberében megnyithatta kapuit a Kállai Emlékmúzeum, amely a mester életét és munkásságát hivatott bemutatni.

A tárlat egyik izgalmas szegmense a színész számos elismerését vonultatja fel, melyek közül szinte mindegyik megtalálható, amit csak egy művész kaphat. Már a pályája kezdeti éveiből is fellelhetők emlékek a kiállítóteremben, például a Kétszer kettő néha öt című népszerű film egyik főszerepéért kapott díj.

Különleges év az idei, hiszen 100 éve született Kállai Ferenc így az egész 2025-ös évet neki szentelte a múzeum.

A kiállítás Kállai Ferenc életútját mozaikszerűen tárja elénk, kezdve a gyomai gyökerektől és gyermekkortól, egészen addig a pillanatig, amikor ő már itt kezdte el bontogatni szárnyait fiatalon. Szonda István muzeológus, a Gyomaendrődi Kállai Ferenc Népfőiskola Alapítvány elnöke elmondta, hogy például egy különleges dokumentumfilm is készült a színészről, amelyet Sághy Gyula készített annak idején, és amely gazdagítja a kiállítás tartalmát.

A Kállai Ferenc, a Nemzet Színésze című dokumentumfilmben megszólaltak a művész volt gyomai osztálytársai, akik akkor még éltek és személyesen ismerhették a legendát. A filmet folyamatosan vetítik a kiállítás ideje alatt.

Továbbá arra is kísérletet tettek, hogy életre keltsék azt a környezetet és atmoszférát, amelyben Kállai Ferenc alkotott. Ennek érdekében a terem egy részét a színész eredeti tárgyaival díszítették, így megidézve a dolgozószobájának hangulatát.

- Láthatóak az íróasztalon azok a tárgyak, amelyeket a kollégáktól kapott, illetve az a tér, ahol ahol ő tanulta a szerepeit, az a kis dobozka, amelyben a kihúzó filcei voltak - emelte ki a muzeológus.

Az ikonnak lehetősége nyílt részt venni egy orosz Revizor előadásban, ami különleges barátságokat szült az orosz társulat tagjaival. E barátságok megörökítésére Keleti Éva fotóművész is fényképeket készített, melyek a kiállításon is megcsodálhatók.

Kadelka László gyermekkora óta ismerte Kállait, és barátságuk egészen a színész haláláig megmaradt, köszönhetően a Nemzeti Színházban végzett közös munkájuknak. Az egykori ügyelő örömmel mesélte, hogy az évek során számos sikerének szemtanúja és fültanúja volt.

A 70-es évek elején a Nemzeti Színházban Tosztonogov rendezésében került színpadra Gogol klasszikus műve, a Revizor, ahol a polgármester szerepét Kadelka László alakította. Az előadás kiemelkedően sikeres volt, és a fiatal Szacsvay László brillírozott Hlesztakovként, míg Major Tamás a szolgát játszotta. Az epizódszerepekben pedig olyan neves színészek léptek fel, mint Básti Lajos, Rajz János, Horkay János, és még sok más tehetség, akik mind hozzájárultak az előadás felejthetetlen élményéhez.

A fényképek varázslatos módon életre keltik a legendás színész legemlékezetesebb színházi alakításait, miközben a rekonstruált szoba szinte mágikusan visszavisz minket az időben. Itt, a múlt színpadán, szinte hallani vélik, ahogy a színészóriás szenvedéllyel mondja el a szövegét, megelevenítve a varázslatos pillanatokat.

Related posts