A nők vezetői szerepe a magyar vállalati szektorban egyre fontosabbá válik, és egyre több figyelmet kap a társadalom és a gazdasági élet szereplői részéről. Az utóbbi években számos kezdeményezés indult a női vezetők támogatására, amelynek célja, hogy elő


A női vezetők arányának alacsony szintje világszerte továbbra is aggasztó, annak ellenére, hogy egyre több kezdeményezés igyekszik elősegíteni a nemek közötti egyensúlyt az üzleti szférában. A Cégkassza Podcast legújabb epizódjában Szuromi-Kovács Ágnes, a Will Foundation alapítója osztotta meg értékes tapasztalatait és véleményét a női szerepek átalakulásáról. Beszélt a karrier és a magánélet közötti egyensúly megteremtésének kihívásairól, valamint a mentorprogramok és a támogató közeg fontosságáról, amelyek kulcsszerepet játszanak a női vezetők fejlődésében.

Számos, férfiak által dominált iparágban továbbra is alacsonyabb a nők aránya, különösen vezetői pozíciókban. Ez a jelenség nem a tehetség vagy képességek hiányából fakad, hanem sokszor abból, hogy a hölgyek számára nem magától értetődő opcióként jelennek meg ezek az irányok és már egészen fiatal korban inkább más területek iránt érdeklődnek.

A nők és férfiak eltérő nézőpontjait már számos kutatás feltérképezte. Szuromi-Kovács Ágnes megállapítása szerint a két nem különböző készségekkel rendelkezik, más-más megközelítést alkalmaz a problémák megoldásában, és eltérő típusú döntéseket hoz. A diverzitás kulcsfontosságú ahhoz, hogy a csapatok sikeresek legyenek, különösen akkor, ha a nemek aránya kiegyensúlyozott. Amennyiben a női perspektíva is jelen van a vezetésben, az nemcsak a döntések minőségének javulását eredményezi, hanem kedvező hatással van a szervezeti kultúrára is.

Amikor egy nagyobb vállalati csapatot vizsgálunk, ideális esetben a vezetőségben a férfiak és a nők aránya kiegyensúlyozott. Ez azért fontos, mert így minden nézőpontot képvisel valaki, és a sokszor eltérő vélemények lehetőséget adnak a vitákra. Jó esetben ezek a diskurzusok a legjobb megoldásokat hozzák felszínre, gazdagítva ezzel a döntéshozatali folyamatot.

- magyarázta el a szakértő.

A nők karrierje gyakran más irányt vesz, mint a férfiaké, különösen az életük korai szakaszában. Sok hölgy csak a gyermekvállalás után merészkedik a vállalkozói világba. A család szerepe ebben a folyamatban kettős: lehet támogatást nyújtó háttér, de egyben korlátokat is jelenthet. Az egyik legnagyobb nehézség a munka és a magánélet harmonizálása. Szuromi-Kovács Ágnes hangsúlyozza, hogy fontos lenne jobban segíteni azokat az édesanyákat, akik a szülési szabadság után próbálnak visszatérni a munka világába, hiszen ez nemcsak számukra, hanem a társadalom egészének is jót tenne.

A támogató környezet kulcsszerepet játszik, legyen szó családi vagy szakmai háttérről. Ősszel elstartol a Women in Leadership League, a Will Foundation legújabb kezdeményezése, melynek célja, hogy mentorálással, workshopokkal, közösségi eseményekkel és gyakorlati tudással segítse a tehetséges nőket szakmai előrehaladásukban. A program első szakasza Bostonban valósul meg, ezt követően pedig Magyarországon alkalmazzák az internationalis szinten megszerzett tapasztalatokat.

A program túlmutat az egyéni fejlődésen: célja, hogy inspirálja a jövő női vezetőinek generációját és hozzájáruljon a hazai üzleti, illetve vállalkozói kultúra szemléletformálásához.

A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. támogatásával rendszeresen megjelenő Cégkassza Podcast legújabb epizódjában a női vállalkozók és vezetők szerepére helyeztük a hangsúlyt. Az adás részletei és meghallgatható linkje az alábbiakban található:

Related posts