A Trump-adminisztráció figyelmeztette a Harvard Egyetemet.


Kórházba szállították Kandász Andreát, miután egy félelmetes fertőzés sújtotta. Három nap elteltével különös látomások kezdték gyötörni.

A Fehér Ház arra szólította fel az Egyesült Államok legrégebbi egyetemét, hogy módosítsa felvételi, oktatási és munkaerő-felvételi gyakorlatait. Az intézkedést azzal indokolták, hogy e lépések révén szeretnék harcolni a kampuszon tapasztalható antiszemitizmus ellen – számolt be erről a BBC. A cikk szerint Kristi Noem belbiztonsági miniszter felszólította az egyetemet, hogy szolgáltasson információkat azokkal a külföldi diákokkal kapcsolatban, akikről úgy véli, hogy "illegális és erőszakos tevékenységekben" vettek részt.

A Harvard Egyetem már korábban is hangsúlyozta, hogy számos intézkedést hozott az antiszemitizmus csökkentésére, és úgy vélik, hogy a kormányzati elvárások az egyetem szellemi függetlenségének megszorítását célozzák. Alan Garber, az egyetem elnöke hétfőn az intézmény közössége számára küldött üzenetében kijelentette: "Az egyetem nem hajlandó lemondani függetlenségéről, és nem fogja feladni alkotmányos jogait."

A belbiztonsági miniszter legfrissebb nyilatkozata alapján, ha az intézmény nem szolgáltatja a kért adatokat, akkor elveszíti a jogot a külföldi diákok fogadására.

2025-re a nemzetközi diákok aránya meghaladja a 27 százalékot az egyetem hallgatói létszámában. Noem kijelentése előtt a felsőoktatási intézmény már jelentős, milliárdos összegekkel játszott, miután körülbelül 2,2 milliárd dollárnyi szövetségi támogatást felfüggesztettek.

Donald Trump továbbá azzal a fenyegetéssel élt, hogy megvonja a Harvard egyetem adómentességi státuszát, ami évente több millió dolláros veszteséget okozna az intézmény számára. Az amerikai médiában megjelent információk szerint az adóhatóság már el is kezdte a szükséges előkészületeket. A Harvard hivatalos nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy nincs jogi alapja az adómentesség megszüntetésének, és ez súlyosan veszélyeztetné az oktatási céljaik megvalósítását.

Trump szerdán kifejezte véleményét, miszerint a Harvard "már nem számít tisztességes oktatási intézménynek". Ez a megnyilvánulás azonban nem csupán egy szimpla vélemény, hiszen a kormányzat antiszemitizmus ellenes munkacsoportja körülbelül 60 egyetemet vett górcső alá vizsgálat céljából.

A lap beszámolója szerint Trump elnökválasztási kampányának során többször is hangsúlyozta az egyetemek állami támogatásának megvonásának lehetőségét, érvelve azzal, hogy ezek az intézmények ellenséges hozzáállást tanúsítanak a konzervatív nézetekkel szemben. Hivatali ideje alatt Trump különösen azokat az egyetemeket célozta meg, ahol palesztinpárti demonstrációk zajlottak. Zsidó diákok tapasztalataik alapján arról számoltak be, hogy nem érzik magukat biztonságban a kampuszon, és zaklatásokról is beszámoltak.

Related posts