Az államfőt mélyen aggasztja a kommunizmus iránti fokozódó nosztalgia, amely a társadalomban egyre inkább teret nyer.


Aggodalmának adott hangot kedden Nicușor Dan, miután bemutatták a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) rendelésére, az INSCOP által végzett közvélemény-kutatást a kommunizmus iránti nosztalgiáról.

A felmérések tanúsága szerint a válaszadók majdnem fele úgy véli, hogy a rendszerváltás előtti időszakban jobban éltek. Sokan úgy gondolják, hogy a kommunizmus kedvező hatással volt Romániára, és az ország gazdaságilag erősebb volt annak idején. Ezen kívül sokan Nicolae Ceaușescut is jó vezetőnek tartják.

Az államfő Facebook-oldalán kifejtette, hogy a jelenlegi helyzet alapvetően az emberek csalódottságát tükrözi az elmúlt harminc év politikai vezetésével szemben. A korrupció, a transzparencia hiánya, a hamis ígéretek és az igazságtalanság érzete mind hozzájárultak ahhoz, hogy az emberek bizalma megingjon. Ilyen környezetben természetes, hogy sokan nosztalgiával tekintenek vissza a múltra, még akkor is, ha az emlékek torzítva jelennek meg. Ezt a torz képet tovább erősítik azok a dezinformációs kampányok, amelyek célja a demokratikus értékek aláásása.

Dan véleménye szerint az a tény, hogy a román lakosság kétharmada Nicolae Ceaușescut jó vezetőnek tartja, rávilágít kollektív emlékezetünk törékenységére. Kifejtette, hogy az emberek könnyen manipulálhatók és benyomásaik torzulhatnak, ha az állam nem biztosít megfelelő hangsúlyt a történelmi és polgári nevelésre, továbbá az őszinte kommunikációra.

A demokrácia megőrzéséhez elengedhetetlen, hogy határozott lépéseket tegyünk a félretájékoztatás ellen, és igazságos közpolitikával nyerjük vissza az emberek bizalmát. "Egy olyan társadalmat kell kialakítanunk, ahol az igazságosság, az egyenlőség és a valódi fejlődés minden állampolgár számára megvalósul. Románia nem építhet tartós jövőt, ha a múlt illúzióiban él. Tanulnunk kell a történelemből, nem csupán újraéleszteni azt" - hangsúlyozta.

Related posts