Akárcsak egy hatalmas reflektor: szemet gyönyörködtető fénycsóva ragyogott végig Magyarország égboltján - Videó.


Szerda este az égbolton egy különös fénycsóva jelent meg, amely a reflektorok ragyogására emlékeztetett. A csodálatos jelenség nem maradt észrevétlen, hiszen a kamerák mindent rögzítettek, így most már örökre megörökítettük ezt a titokzatos látványt Magyarország felett.

A nyári hónapok nem csupán a fesztiválok és a szabadtéri rendezvények színes palettáját kínálják, hanem lehetőséget adnak arra is, hogy a csillagászat csodáit felfedezzük, sokkal gyakrabban, mint az év többi részében. Nincs is annál varázslatosabb, mint egy késő esti csillagles, amikor a csillagok ragyogása alatt ülsz. Ez az élmény nemcsak romantikus pillanatokra ad lehetőséget a párkapcsolatokban, hanem baráti társaságban is felejthetetlen. Akár egyedül, akár barátokkal osztod meg az élményt, a csillagok alatt eltöltött idő mindig különleges és felemelő lesz.

Ha már a csillagászat és az űrkutatás témakörében járunk, érdemes megemlíteni, hogy Magyarország ebben az évben, négy és fél évtizednyi szünet után, újra embert juttatott a világűrbe. Ez a mérföldkő nemcsak a tudományos közösség számára jelentős esemény, hanem a nemzeti büszkeség szempontjából is rendkívüli fontosságú.

A 33 éves gépészmérnök, Kapu Tibor, aki asztronauta képességekkel rendelkezik, 2025. június 25-én lépett a fedélzetre az Ax-4 űrmisszió keretében, hogy elinduljon a Nemzetközi Űrállomás (ISS) irányába. Eredetileg a küldetés 2024-re volt tervezve, de a tervezett időpontokat először 2025 tavaszára, majd végül nyárra módosították.

Kapu 2022 januárjában döntött úgy, hogy részt vesz a HUNOR Program űrhajós-kiválasztási kampányában. Visszaemlékezése szerint a jelentkezését az utolsó pillanatokra hagyta, hiszen az utolsó nap utolsó óráiban küldte el a szükséges dokumentumokat. Tavaly májusra a mezőny négy űrhajósjelöltre szűkült, és őt Cserényi Gyula tartalékos kutatóűrhajóssal együtt választották ki, így ő lett a program hivatásos kutatóűrhajósa. A kiképzése végső szakasza az Egyesült Államokban, Houstonban zajlott, ahol a NASA és az Axiom Space vállalat együttműködésével készült fel a következő kihívásokra.

Az asztronauta összesen 18 napot töltött a világűr varázslatos birodalmában, mielőtt a Crew Dragon űrhajón 2025. július 15-én, magyar idő szerint 11 óra 32 perckor sikeresen landolt a Csendes-óceán hullámain. Kapu Tibor a küldetés során Peggy Whitson amerikai parancsnok, Subhansu Sukla indiai pilóta és Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel missziós szakértő társaságában tért vissza a Földre, együtt élve meg a világűr csodáit és kihívásait.

A sikeres űrmisszió előtt tisztelegve külön emlékérméket is kibocsát majd a Magyar Nemzeti Bank. A témával kapcsolatos korábbi cikkünket ide kattintva tudod elolvasni.

A héten újra lenyűgöző élmények vártak a csillagászat iránt érdeklődők számára (bár az aktuális esemény nem ér fel Kapuék űrkalandjához). Szerdán este egy különleges fényjelenség ragyogta be a magyar égboltot: olyan erővel világította meg a tájat, mint egy hatalmas reflektor. Az Időkép kamerájának köszönhetően pedig sikerült megörökíteni ezt a varázslatos pillanatot.

Related posts