Amikor még akadt idő a családi sétákra, a napfény lágyan simogatta az arcunkat, és a nevetésünk visszhangzott a fák között. Az utcákon sétálva minden apró részlet felfedezése igazi kaland volt, a közös pillanatok pedig örökre megmaradtak a szívünkben.


Gyerekkorom nagy részét a nagyszüleimnél töltöttem vidéken. Az ebéd utáni szieszta épp úgy hozzátartozott a napi programokhoz, mint a délutáni, közös séta. Ilyenkor felkerekedtünk és nekivágtunk: télen a városban kóricáltunk, lementünk a Dunához, nyáron pedig a tanya melletti szántóföldek, kukoricások és búzatáblák között bóklásztunk. Imádtam! Nem gondoltam akkor, hogy valami különlegeset csinálunk - ez egyszerűen természetes volt, mint a lélegzés. Mégis ezek voltak azok a pillanatok, amikor igazán beszélgettünk.

A kutatások egyre inkább alátámasztják azt az ősi tudást, amit nagyszüleink ösztönösen birtokoltak. A séta nem csupán a testünket mozgásra bírja, hanem az elménket is élénkíti, hozzájárulva a gyerekek kognitív fejlődéséhez és tanulmányi eredményeik javulásához. A séta során a gyerekek figyelmük és koncentrációs képességük is erősödik, nem beszélve arról, hogy az emlékezetük és a fókuszálási készségeik is fejlődnek. A család számára szervezett sétákhoz nem szükséges semmiféle különleges eszköz, és költségvetést sem igényelnek – bármikor, bárhol megvalósíthatók. Minden egyes környezet, évszak és körülmény megannyi lehetőséget rejt: a téli városka meleg, füstölgő kéményei, a tavaszi erdő madárcsicsergése, a nyári patakban való pancsolás, vagy az őszi, sárgába borult, esőillatú utak mind-mind új élményekkel gazdagítanak minket. Akkoriban minden apró részlet egy újabb beszélgetésre csábított minket.

Gloria González-López, a Texasi Egyetem szociológia professzora szerint a családi séták nagyszerű módja a különféle beszélgetések elindításának. Például - ahogy én is tapasztaltam gyerekként - a beszélgetést kiválthatja az időjárás, egy fa megfigyelése, vagy kutyák játékának látványa - ami aztán emlékekhez, a jelenlegi élet eseményeihez, vagy jövőbeli tervekhez vezet.

A családi séta előnyei túlmutatnak a beszélgetésen. A tanulmányok számos fizikai előnyt mutattak ki: például a séta csökkentheti a szívbetegség, a szélütés, a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Még a mindössze háromperces séták is javíthatják a gyerekek egészségét és anyagcseréjét. A kutatások azt mutatják, hogy a séta kiváló a fizikai és érzelmi egészségre. Csökkentheti a vérnyomást, a szívfrekvenciát, az izomfeszültséget és a stressz szintjét; erősíti a figyelmet és a kreativitást; sőt még az alvás minőségét is javítja.

Related posts