Az amerikai kormány nyíltan kifejezi szándékát, hogy jelentős mennyiségű cseppfolyós földgázt kíván exportálni Európába.


Egy amerikai LNG-tankerhajó érkezik a fogadóállomásra az angliai Grainben 2025 februárjában. - Fotó: Dan Kitwood / Getty Images

Van valami frissítő és lebilincselő abban, amikor egy amerikai energiadiplomata kifejti véleményét. Persze, a rendkívül egyenes, sőt, akár gyerekesen egyszerű üzeneteket lehet egy faékkel vagy egy lejtővel összehasonlítani, de végső soron üdítő, ha valaki teljes nyíltsággal osztja meg a céljait. Ez a fajta átláthatóság nemcsak a kommunikációt könnyíti meg, hanem hozzájárul a bizalom építéséhez is.

Lawrence Korb, az Egyesült Államok Külügyminisztériumának Energiaforrások Irodájának vezető tanácsadója, Budapesten osztotta meg gondolatait az április 14-i LNG Summit keretein belül.

A Trump-adminisztráció energiadiplomatája, aki Marco Rubio külügyminiszter csapatában tevékenykedik, lenyűgöző dinamizmussal és szellemes megjegyzésekkel ("akkor voltam gyerek, amikor a Dallas ment, így tanultam az olajiparról") tette közzé, hogy az Egyesült Államok milyen célokat tűzött ki maga elé – mindezt mindössze 10 perc alatt. Ezt követően részt vett egy panelbeszélgetésen is, ahol tovább mélyítette a témát.

Érdekes, hogy a magyar kormányból nem látszott, hogy bárki is érdeklődést mutatott volna Korb előadása iránt, állítólag Lantos Csaba és Szijjártó Péter is éppen külföldön volt. Igaz, az is kiderült számunkra, hogy a nagyon közvetlen, jó kedélyű diplomata már előző este is itt volt Budapesten egy vacsorán, illetve a konferencia napján is voltak külön "leülései", így lehet, hogy kormányzati szereplőkkel is találkozott. Lawrence, vagy ahogy ő emlegette magát, Larry Korb mindenesetre rögzítette a céljait: a sok energiahordozó kitermelése és eladása erősíti az amerikai gazdaságot, munkahelyeket teremt, ugyanakkor

Szerinte az egész világ örömmel üdvözölheti az amerikai LNG-t, hiszen ez jelentősen hozzájárul a globális ellátásbiztonság növeléséhez. Az Egyesült Államok nem csupán a legjobb, hanem a legmegbízhatóbb partner is a nemzetközi energiaforrások terén.

Utalt arra, hogy óriási a lendület, Chris Wright amerikai energiaügyi miniszter nagyon kevés időt vesztegetett és már február 14-én kiadta az első új exportengedélyt.

Tavaly az Egyesült Államok 123 milliárd köbméter LNG-exportjának jelentős részét, 51 milliárd köbmétert, az Európai Unió felé irányította. Korb nyilatkozata szerint az Egyesült Államok ambiciózus terveket dédelget, hiszen 2030-ra már 270 milliárd köbméter LNG értékesítését célozza meg.

Érdekes megfigyelni, hogy az Egyesült Államok délkelet-ázsiai szövetségesei, mint például Japán és Dél-Korea, jelentős mértékben, körülbelül 20%-kal csökkentették az amerikai LNG iránti keresletüket az utóbbi 2-3 évben. Ez a helyzet arra kényszeríti az Egyesült Államokat, hogy újraértékelje és felrázza az európai piacot. Korb elismeréssel nyilatkozott Japánról, amely, noha saját fosszilis energiahordozókkal nem rendelkezik, mégis a globális LNG-piac egyik kulcsszereplőjévé vált.

Egy másik szempont, hogy Donald Trump által említett, 300 milliárd köbméternyi potenciális európai vásárlás nem tűnik reálisnak sem az eladói, sem a vevői oldalról. Az amerikai gázkitermelés nem éri el ezt a mennyiséget, ráadásul Európa, amely igyekszik megszabadulni az orosz energiafüggőségtől, nem szándékozik hirtelen mindent az Egyesült Államoktól beszerezni.

Larry Korb azonban nagyon optimistán beszélt arról, hogy az amerikai-európai energiaüzlet növelésére vonatkozó erőfeszítést az Atlanti-óceán mindkét oldalán a legmagasabb szinten támogatják. Mint mondta, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is jelezte, hogy az Európai Unió szeretné az orosz gázt amerikai LNG-re cserélni.

A született optimista Korb a fejlődés ígéreteiről beszélt, megjegyezve, hogy az amerikai export jelentős hányada, februárban a 70%-a, míg márciusban már 85%-a Európába jutott el.

Molnár Gergely, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) gázpiaci elemzője szerint is az európai gázpiacon nőhet az LNG mintegy 45 százalékos aránya, részben a gázinfrastruktúra elleni katonai támadások, részben az orosz-ukrán megegyezés-képtelenség, részben a norvégiai vezetékes szállítások apadása miatt.

Larry Korb lelkesen osztotta meg gondolatait az európai infrastruktúra fejlesztésével kapcsolatos projektekről. Kiemelte, hogy célja, hogy az amerikai gáz eljusson Európa minden szegletébe. Franciaország, Spanyolország, Németország, Bosznia-Hercegovina, Görögország, Észak-Macedónia és Horvátország konkrét példaként szerepeltek, mint potenciális célpiacok, vagy olyan országok, ahol új visszagázosító kapacitások segíthetik az amerikai gázexport növelését.

Korb véleménye szerint az Európai Uniónak célszerű lenne hosszú távú megállapodásokat létesítenie az amerikai LNG-szállítókkal, mivel az Egyesült Államok a világ legmegbízhatóbb energiaforrásának számít.

"2022-2023 során is számíthattak ránk az energiaválság időszakában. Ha valaki attól tart, hogy túlzott energiafüggőség alakulhat ki, érdemes tudnia, hogy mi mindössze 16 százalékos részesedéssel bírunk, ami messze elmarad attól a 45 százalékos függőségtől, amit Oroszország jelentett."

Ezt a véleményt részben osztotta Szabó Gergely, a MET Central Europe régiós elnöke is. Ő arra hívta fel a figyelmet, hogy a gázpiacokban Európában elterjedt holland TTF és az ázsiai JKM (Japan Korea Marker) árak helyett érdemes lenne a nagyobb szerződések referenciaértékeként az amerikai Henry Hub indexet alkalmazni. Az ok, amit felhozott, az volt, hogy míg az európai és ázsiai indexek jelentős ingadozásokkal küzdenek, mivel a kereslet határozza meg őket, addig az amerikai mutató, amely a kínálat alapján alakul, sokkal stabilabb és megbízhatóbb. Azonban a konferencián folytatott informális beszélgetések során, hazai energiakereskedőkkel diskurálva, világossá vált, hogy ők úgy vélik, az Egyesült Államok jelenleg sokkal kiszámíthatatlanabbnak tűnik, naponta változó szabályaival inkább egy ingadozó partner, mint amilyen Oroszország valaha volt.

Az Egyesült Államok és Katar nagyon fejleszti az LNG-kínálatot, de Jefferson Edwards, a Shell Energy alelnöke azzal lepte meg a konferencia közönséget, hogy tavaly a legjobban Oroszország fejlesztett, amely a csővezetékes szállításainak kiesését részben LNG-vel pótolta. Sőt, intenzívebben is fejlesztenének az oroszok, de a hatalmas Arctic LNG 2 projektjét szankció sújtja. Érdekes módon amúgy egy katari LNG-projekt, ahol 40 fokon kell lehűteni a gázt, sokkal drágább, mint egy szibériai, ahol mínusz 20 fokról kell elérni a cseppfolyósítást. Mindenesetre lesz némi kínálati többlet, mert a nagy LNG-sek mellett Kanada is épít, ahogy öt nagy afrikai projekt (Kongó, Mauritánia, Szenegál, Nigéria és Mozambik) is készül.

A legújabb EMBER által közzétett jelentés alapján a globális gázalapú áramtermelés tavaly 1,6 százalékkal emelkedett, a legjelentősebb növekedést az Egyesült Államokban, Egyiptomban és Mexikóban tapasztalták. Jelenleg a gázalapú áramtermelés a világ összes áramtermelésének 22 százalékát teszi ki. Különösen figyelemre méltó, hogy több ország, mint például Bahrein, Katar, Türkmenisztán, Algéria, Trinidad és Tobago, Omán, valamint Tunézia, szinte kizárólag gázerőművek révén biztosítja áramellátását.

Jefferson Edwards kijelentése szerint a nemzetközi előrejelzések alapján a globális LNG-igény 2040-ig évente 3%-kal fog növekedni, míg a földgázigény csupán évi 1%-kal bővül. Ez azt jelenti, hogy a szállítási útvonalak átalakulására számíthatunk. Különböző tényezők játszanak szerepet ebben a folyamatban: míg az Egyesült Államokban és Délkelet-Ázsiában az új LNG infrastruktúra projektek késlekednek, addig bizonyos államok, különösen Kína, jelentős befektetéseket irányoznak elő a megújuló energiaforrások fejlesztésére. Ezen kívül a piaci aktivitás csökkenését tapasztalhatjuk Vietnámban, Pakisztánban és a Fülöp-szigeteken is. Ugyanakkor Indiában és Kínában a következő években 180 millió ember számára fog elérhetővé válni a vezetékes gáz, ami hosszú távon elkerülhetetlenné teszi a kereslet növekedését. Kínában ugyan nő a vezetékes úton érkező orosz földgáz mennyisége, de a friss igényeket túlnyomórészt LNG-vel kívánják kielégíteni.

Related posts