Az Európai Unió energiafelhasználásának negyedét megújuló források biztosítják.


A növekedés figyelemre méltó, ám nem éri el azt a tempót, amely a 2030-as célok megvalósításához elengedhetetlen lenne.

Az Eurostat legfrissebb jelentése szerint az EU energiafelhasználásának 24 és fél %-át, azaz negyedét a megújuló energiaforrások tették ki 2023-ban.

Ez a szám 7%-os emelkedést jelent a tíz évvel ezelőtti adatokhoz viszonyítva, ugyanakkor még mindig jelentős a lemaradásunk a 2030-ra kitűzött 42,5%-os céltól. A cél eléréséhez évente 2,6 százalékpontos növekedésre lenne szükség, ám az elmúlt évtized átlagos növekedése nem érte el az évi 1 százalékpontot.

Svédország büszkén áll a tiszta energiafogyasztás éllovasa, hiszen a statisztikák szerint a részesedése meghaladja a 66%-ot, egészen pontosan 66,4%-ot. Az ország fő energiaforrásai között kiemelkednek a szilárd bioüzemanyagok, valamint a víz- és szélenergia, amelyek meghatározó szerepet játszanak a fenntartható fejlődésben.

Finnország a második helyen áll a tiszta energia felhasználásával, elérve közel 51%-ot (50,8%). A harmadik helyezett Dánia, amely szintén északi ország, és 45%-os (44,9%) tiszta energia részesedést mondhat magáénak.

A legkisebb arányokat Luxemburg (11,6%), Belgium (14,7%) és Máltának (15,1%) a legfrissebb statisztikák szerint. Ezzel szemben Albánia figyelemre méltóan kiemelkedik az EU-tagjelöltek között, hiszen itt az arány meghaladja a 46%-ot.

Related posts