Az Európai Unió újabb lépéseket tett, és meghosszabbította a Venezuelával szemben alkalmazott szankciók időtartamát.
Az Európai Unió pénteki bejelentése szerint 2026. január 10-ig újabb egy évvel meghosszabbítja a Venezuelával szemben 2017 őszén bevezetett büntetőintézkedések érvényességét. A döntés hátterében az országban fennálló feszültségek állnak, és a szankciós listára tizenöt új személy került fel. Az információt az Európai Unió Külügyek Tanácsa tette közzé.
Az uniós külügyi tanács nyilatkozata hangsúlyozta, hogy a Venezuelában tapasztalható súlyos emberi jogi helyzet folytán a célzott szankciók olyan egyénekre irányulnak, akik hozzájárulnak a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok megsértéséhez.
A szankcionált személyek között a központi választási bizottság (CNE), az igazságszolgáltatás és a biztonsági erők tagjai szereplenk - tájékoztattak.
Az uniós tanács kiemelte: az EU intézkedése nem okoz kárt a venezuelai népnek vagy a gazdaságnak. A venezuelai válság lezárásáért az ország illetékes hatóságai felelősek. Az uniós szankciók visszavonása az emberi jogok és a jogállamiság terén Venezuelában elért kézzelfogható eredményektől, valamint a valódi párbeszéd és a demokratikus átmenet felé tett érdemi lépésektől függ - húzták alá.
A Venezuelával kapcsolatosan a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok helyzete folyamatosan romlik, ennek következtében a szankciós listán jelenleg 69 személy szerepel.
A korlátozó intézkedések között szerepel a fegyverekre és a belső elnyomás céljára szolgáló felszerelésekre vonatkozó embargó, valamint utazási tilalom és vagyoni eszközök befagyasztása 54 olyan, jegyzékbe vett, hivatalos tisztséget betöltő emberrel szemben, aki felelős Venezuelában az emberi jogok megsértéséért és a demokrácia és a jogállamiság aláásásáért.
Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, friss nyilatkozatot tett a szankciós lista bővítésével kapcsolatban. Rámutatott arra, hogy Venezuelának teljesítenie kell a nemzetközi jog által előírt kötelezettségeit, amelyek között a diplomáciai és konzuli kapcsolatokról szóló bécsi egyezmények is szerepelnek.
- fogalmazott.
Az EU üdvözölte, hogy az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosának Hivatala (OHCHR) visszatért Caracasba, és ezt a lépést a helyes irányba tett fontos döntésként értékelte. Emellett arra is felszólította Venezuelát, hogy aktívan és konstruktívan működjön együtt az ENSZ képviselőivel, a független nemzetközi tényfeltáró misszióval, valamint a Nemzetközi Büntetőbírósággal és a releváns regionális mechanizmusokkal.
Az Európai Unió kiáll mindazok mellett, akik védelmezik a demokratikus értékeket Venezuelában.
Az Európai Unió folytatja az együttműködést minden venezuelai féllel, valamint regionális és globális partnerekkel, célja pedig a párbeszéd elősegítése és a demokratikus átmenet támogatása a venezuelai nép irányításával. E folyamat révén a politikai stabilitás helyreállítása, a gazdasági fejlődés ösztönzése és a szociális jólét javítása válik lehetővé Venezuelában, milliók számára biztosítva ezzel a jobb jövőt - emelte ki az uniós külpolitikáért felelős vezető.
Célja, hogy elősegítse a közös demokratikus megoldások ösztönzését annak érdekében, hogy politikai stabilitást teremtsen az országban, és lehetővé tegye számára, hogy kezelje a lakosság sürgető szükségleteit.
A célzott intézkedések úgy lettek megtervezve, hogy rugalmasak és visszavonhatóak legyenek, és figyelembe veszik a venezuelai lakosság jólétét, elkerülve ezzel a kedvezőtlen következményeket.