Ne hagyd magad átverni! Figyelj oda ezekre a figyelmeztető jelekre: a csalók az MNB nevével próbálnak visszaélni - figyelmeztet a Pénzcentrum.


A csalók egy különösen ravasz csoportja telefonos hívások során arra hivatkozik, hogy a jegybank munkatársai, és így próbálják megtéveszteni az ügyfeleket. Az ilyen hívások során azt állítják, hogy a számlájukon jogtalan tranzakciók – mint például utalások, készpénzfelvételek vagy limitemelések – történtek, ezért sürgős "adatok egyeztetésére" van szükség. E módszerrel igyekeznek megszerezni a banki információkat, például a bankszámla és bankkártya adatait, a tulajdonos nevét, a kártyaszámot, valamint a kártya hátoldalán található háromjegyű CVC-kódot. Ezekkel az adatokkal aztán online vásárlásokat végeznek, így emelve le az ügyfelek pénzét a számlájukról, jellemzően olyan nemzetközi webáruházak révén, ahol nem szükséges a kétfaktoros ügyfélazonosítás. Az MNB ügyfélszolgálatához eddig 82 panasz érkezett, amelyek mindegyike erre a csalási mintázatra utal.

A kiberbűnözők másik csoportja magát szintén az MNB munkatársának kiadva "telefonos piackutatást" végez, azt tudakolva, hogy a felhívott ügyfél értesült-e a banki csalásokról. A beszélgetés során eloszlatják az ügyfél gyanakvását, éberségét, majd egy adott ponton ők is azok banki adatait kérik el tőlük. Ebben az esetben is a fogyasztók megkárosítása a nyilvánvaló cél.

A Magyar Nemzeti Bank soha nem kér a kliensektől telefonon vagy elektronikus úton bizalmas bankszámla- vagy kártyaadatokat, függetlenül a körülményektől. Ha ilyen hívást kap, érdemes alaposan megfontolni, és kérdéseket feltenni a hívónak. Ha bármilyen gyanús jelenséget észlel, mint például a telefonáló sürgető vagy fenyegető stílusa, azonnal szakítsa meg a beszélgetést, és vegye fel a kapcsolatot az MNB ügyfélszolgálatával. Az óvatosság mindenkor indokolt!

Ha egy ügyfél mégis megadta bizalmas azonosítóit, érdemes azt is haladéktalanul bejelenteni a bankjának és a rendőrségnek. Ha az MNB a nevével való visszaélés kapcsán károsultakról szerez tudomást, minden esetben maga is büntetőfeljelentést tesz a nyomozó hatóságnál.

A kiberbiztonsági fenyegetések elleni védekezés érdekében Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke júniusban bejelentette az MNB öt új intézkedését, amelyek célja az online bűnözés visszaszorítása. A jegybank ezen kívül együttműködik több állami szervvel és a pénzügyi szektor szereplőivel, hogy elindítsa a KiberPajzs nevű közös kommunikációs és oktatási kampányt. E program keretein belül célzottan elemzik a jelenlegi helyzetet és dolgoznak ki újabb intézkedéseket az elektronikus pénzügyi szolgáltatásokat igénybe vevő ügyfelek védelme és támogatása érdekében.

Related posts