A balliberális nyugati fegyverarzenál lassan elhalványul, mint a naplemente utolsó sugarai, és ezzel együtt a USAID korszaka is egy új fejezethez érkezik.


Az évente mintegy 40 milliárd dollárból gazdálkodó ügynökséget John Fitzgerald Kennedy elnök hozta létre 1961-ben. A vizsgálat eredményként több ezer szerződést szüntetnek meg.

Az amerikai kormány bejelentette, hogy a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) programjainak több mint 80 százalékát megszüntetik - hangzott el Marco Rubio külügyminiszter nyilatkozatában. Rubio kiemelte, hogy az előző adminisztráció által indított, összesen 5200 szerződést felülvizsgálva arra jutottak, hogy ezek a projektek több tízmilliárd dollárt emésztettek fel olyan célokra, amelyek nemcsak hogy nem támogatták az Egyesült Államok érdekeit, de néhány esetben kifejezetten hátrányosan hatottak Washington nemzetközi pozíciójára is.

A politikai vezető hangsúlyozta, hogy a körülbelül ezer megmaradt programot a külügyminisztérium keretein belül hatékonyabb módon fogják kezelni a jövőben. Nemrégiben az USAID a washingtoni külügyminisztérium irányítása alá került, és Donald Trump döntése értelmében szinte az összes programot felfüggesztette, kivéve a legfontosabb humanitárius segítségnyújtási projekteket, valamint az Izraelnek és Egyiptomnak nyújtott támogatásokat.

Február hónapban a szervezet teljes személyzete - a vezetők és a kulcsszereplők kivételével - fizetett igazgatási szabadságra került. Eközben 1600 munkavállalót elbocsátottak. Rubio döntése következtében újabb leépítések várhatóak. Az ügynökség olyan súlyos helyzetbe került, hogy még a honlapja is elérhetetlenné vált; az oldalon csupán egy rövid közlemény fogadja a látogatókat.

Az évente körülbelül 40 milliárd dolláros költségvetéssel működő ügynökséget John Fitzgerald Kennedy elnök alapította 1961-ben. Az USAID célja, hogy globálisan támogassa az oktatási, környezetvédelmi és egészségügyi kezdeményezéseket. Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása óta Ukrajna az USAID egyik legfontosabb kedvezményezettjévé vált.

Az ügynökség több mint 2,6 milliárd dollárnyi humanitárius segélyt, ötmilliárd dollár fejlesztési támogatást és 30 milliárd dollár közvetlen költségvetési hozzájárulást nyújtott Kijevnek az elmúlt három évben. Kritikusai azzal vádolták az ügynökséget, hogy a civil szervezetekkel (NGO) együttműködve beavatkozott a segélyezett országok politikájába és a demokratákhoz köthető eszméket terjesztett.

Rubio a közösségi médiában kifejezte háláját az Elon Musk által vezetett kormányzati hatékonysági ügynökség, a DOGE munkájáért, amely hozzájárult a reformok megvalósításához. Érdekes, hogy Musk korábban többször is bűnszervezetként emlegette ezt az ügynökséget, hangsúlyozva, hogy szerinte szükség van a megszüntetésére. Ezen kívül a magyar kormány is nyomozást indított az USAID kifizetéseivel kapcsolatban.

Related posts