A Nemzeti Filharmonikus Zenekar az új esztendőt a bécsi klasszikus és romantikus zene mesterműveivel köszönti, varázslatos zenei utazásra invitálva a közönséget.


A Nemzeti Filharmonikus Zenekar egy különleges zenei élménnyel várja a közönséget január 20-án a Zeneakadémián, ahol Mozart, a bécsi klasszikus zenei hagyomány megteremtője, Massenet, a romantika érzelmi gazdagságát megjelenítő zeneszerző, valamint Schönberg, az utóromantika innovatív hangzásvilágának képviselője mutatkozik be. A koncert során e három különböző stílus és korszak művei életre kelnek, gazdagítva ezzel a hallgatóság zenei tapasztalatait.

Mozart B-dúr szerenádja, Massenet A szűz utolsó álma című zenekari oratóriumrészlete és Schönberg A megdicsőült éj című vonósszextettje alkotja a Nemzeti Filharmonikus Zenekar idei első koncertjének repertoárját, amelyet Vashegyi György vezényel majd - áll a zenekar szerdai közleményében.

A hangversenyt megnyitó mű, Wolfgang Amadeus Mozart tizenhárom hangszerre komponált B-dúr szerenádja, más néven Gran Partita, egyedülálló atmoszférát teremt a szimfonikus koncert repertoárjában. E különleges zenei alkotásban két oboa, két klarinét, két basszetkürt, négy kürt és két fagott gondoskodik a fúvós hangzás gazdagságáról, míg csupán egy nagybőgő képviseli a vonós hangszerek világát. Ez a hangszerelés nem csupán szokatlan, hanem varázslatos és emlékezetes élményt nyújt a hallgatóságnak.

A koncert végső pillanata egy olyan zenei utazásra invitál bennünket, amely Arnold Schönberg Megdicsőült éj (Verklärte Nacht) című szimfonikus költeményén keresztül bontakozik ki. Ez a mű a német költő, Richard Dehmel azonos nevű versére épít, és egy férfi és egy nő közötti intim párbeszédet jelenít meg a zene szárnyain. A nő bátorsággal vallja be, hogy egy idegentől származó gyermeket hordoz a szívében, de a férfi nem hátrál meg e nehézségtől; ő a szeretet és az együttérzés jegyében sajátjaként öleli magához a megfogant életet. A 19. és 20. század határán, amikor a társadalmi normák változás előtt álltak, Dehmel verse és Schönberg himnikus zenéje egy új, forradalmi szemléletet képvisel, amely a szerelem és az elfogadás erejét ünnepli.

Január 21-én a Zeneakadémia ad otthont a "Bécsi és francia klasszikusok" című különleges koncertnek, amelynek díszvendége Julien Chauvin, a nemzetközi hírű francia hegedűművész és karmester. Ezt követően, február 12-én a Müpa színpadán lép fel az együttes, ahol a francia romantika egyik kiemelkedő zeneszerzője, Ambroise Thomas ritkán hallható operája, a "Psyché" varázslatos dallamai csendülnek fel a közönség füle hallatára.

Related posts