"Arra törekszünk, hogy Kecskemét bérlakásai a város egyik legfőbb ékességeként ragyoghassanak."


A KIK-FOR Kft. 2024-ben negyven üres lakást újított fel, hogy bérlői számára korszerű és minőségi otthonokat kínálhasson. Az önkormányzati társaság jelenleg 1253 lakást üzemeltet a városban, melyek túlnyomórészt szociális és költségalapú kategóriába tartoznak. Nagy Gábor Tibor, a cég ügyvezetője kiemelte, hogy az elmúlt négy évben a lakbérek emelése nem történt, azonban a lakások karbantartási és üzemeltetési költségeinek fedezése, valamint a felújítások folytatása érdekében most elkerülhetetlenné vált az árak korrekciója.

"Nagy boldogság számunkra, hogy 2024 eddigi időszakában már 40 üres lakást sikerült felújítanunk" - mondta Nagy Gábor Tibor, a KIK-FOR Kft. ügyvezető igazgatója, amikor a kecskeméti bérlakásállomány helyzetéről érdeklődtünk.

"A felújításra kiválasztott lakások esetében a Horváth Döme körúti és Nyíri úti nyugdíjas bérlőink mellett a fiatalokra is kiemelt figyelmet szentelünk. A Széchenyi sétányon található, sokak által ifjúsági garzonként ismert tömbházunkban idén 10 lakás felújítását sikerült befejeznünk, és örömmel mondhatom, hogy az utolsó is bérlőre talált" - tette hozzá a cég ügyvezető igazgatója.

Az energetikai korszerűsítés keretében a szóban forgó ingatlanokban új nyílászárók kerültek beépítésre, hőszigetelési munkálatokat végeztek, továbbá a fűtési rendszerek és az elektromos hálózat modernizálására is sor került. Emellett a liftek felújítása, a lépcsőházak korszerűsítése, valamint közös kertek kialakítása is megtörtént több bérlakás esetében, ezzel is javítva a lakók komfortérzetét és a közösségi tereket.

Az önkormányzat mellett a KIK-FOR Kft. is izgalmas jövőbeli tervekkel állt elő, amelyek között szerepel közös kerékpártárolók létrehozása és új zöldterületek kialakítása. Ezen fejlesztések célja, hogy a bérlők még kényelmesebb és élvezetesebb környezetben élhessenek.

Az önkormányzat által fenntartott lakások, melyeket szociális rászorultság vagy költségalapú bérbeadás alapján kínálnak, négyzetméterenkénti árai a gazdasági mutatók, a lakosság száma, valamint a beépített területek nagysága szempontjából összehasonlítva más nagyvárosokkal, viszonylag kedvezőnek számítanak.

A 395 szociális alapú bérlakás kapcsán megállapítható, hogy a bérleti díj, amely 2020 óta változatlanul 306 Ft/m², a hét további nagyváros - Szeged, Miskolc, Debrecen, Pécs, Székesfehérvár, Nyíregyháza és Veszprém - összehasonlításában a legmagasabbak közé tartozik. Szeged és Székesfehérvár jelentős előnyben vannak Kecskeméttel szemben, míg Pécs és Nyíregyháza a kecskeméti díj alatt helyezkedik el. Miskolc és Veszprém pedig nagyjából Kecskemét bérleti szintjén állnak.

A 801 költségelvű bérlakás esetében Kecskemét helyzete különösen érdekes: az itt tapasztalható 716 Ft/m²-es ár az utóbbi négy évben változatlan maradt, ami a hét megyeszékhely közül a középmezőnyhöz sorolja a várost. Ezen a téren Kecskemétet négy jelentős nagyváros, köztük Szeged, Debrecen, Székesfehérvár és Veszprém is megelőzi, amikor a bérleti díjak összehasonlításáról van szó. Érdekesség, hogy a kecskeméti négyzetméterár nagyságrendileg a miskolci bérleti díjakhoz hasonlítható.

A KIK-FOR Kft. kezelésében kisebb számban ugyan, de vannak piaci alapon kiadott bérlakások is. Ezek díjszabása is alatta marad a valós piaci árnak, de esetükben már némi tiszta bevétel elérése is cél. A másik két kategória díjszabásában az elv az, hogy ha lehet, ne jelentsen túl nagy plusz ráfordítást a lakások fenntartása, az épületek működése, üzemeltetése, kezelése, vagyis a bérleti díj nagyjából fedezze az ingatlan fenntartási költségeit.

A 2023-as év során a meglévő önkormányzati lakásállomány 12 vadonatúj, korszerű és az aktuális energetikai normáknak is megfelelő lakással gazdagodott. Kecskemét bérlakásainak jelentős része azonban még mindig 50-60 éves épületekben helyezkedik el, míg a belváros szívében találhatók olyan bérlemények is, amelyek már 130 éve állnak.

A KIK-FOR Kft. folyamatosan foglalkozik a karbantartási feladatok ellátásával, azonban a beérkező díjak egyre inkább nem elegendőek a felmerülő kiadások fedezésére. A helyzetet bonyolítja, hogy a lakók által fizetett díjak különböző költségelemeket tartalmaznak, attól függően, hogy hol található a lakás. Kecskeméten például van egy 10 épületből álló, összesen 610 lakásos komplexum, ahol az épület teljes fenntartása és állagmegóvása is az önkormányzat feladata. Az elmúlt négy év során olyan esetek is előfordultak, amikor a bérleti díjak nem változtak, de a közös költségek emelkedtek, így újabb forrásokat kellett találni a fedezésükre.

Ennek ellenére a társaság nagyobb volumenű felújítási programot is indít időről-időre. 2024-ben például 40 üresen álló bérlakás újult meg a városban.

A bérlakások karbantartása az utolsó négy év során jelentős kihívás elé állította a KIK-FOR Kft.-t. Ezt tükrözi az a tény is, hogy cégünk évente több tízmilliós önkormányzati támogatásra kénytelen támaszkodni – nyilatkozta Nagy Gábor Tibor, a KIK-FOR Kft. ügyvezető igazgatója.

A helyzet megfelelő kezelése érdekében a társaság lakbéremelést javasolt, amelyről a közgyűlés november 28-án fog dönteni. Az előterjesztés figyelembe veszi a piaci környezet folyamatos változásait, a lakásállomány üzemeltetésének költséghatékonyságát, valamint a pénzügyi racionalitásra való törekvést. E mellett hangsúlyt fektet a szociális alapon kiadott lakások társadalmi értékére, és figyelembe veszi az önkormányzat által működtetett szociális támogatási rendszer fenntartásának és bővítésének szükségességét is.

A szakmai anyagban kifejtettek szerint az egyik célkitűzés az, hogy a piaci és költségelvű bérbeadásból származó bevételek hozzájáruljanak azokhoz a pluszforrásokhoz, amelyek elengedhetetlenek a szociális helyzet alapján történő bérbeadáshoz, valamint a lakásállomány fenntartásához, korszerűsítéséhez és bővítéséhez.

A közgyűlési előterjesztés indoklásából kiderül az is, hogy a szolgáltatások díja 4 év alatt mintegy 140%-kal nőtt, az építőipari anyag- és munkadíjak is emelkedtek, vagyis a karbantartási és felújítási díjak, üzemeltetési és rezsiköltségek is növekedtek, mindezek pedig a tulajdonos önkormányzatra jelentős többlet terhet rónak.

A helyzet rendezése céljából a KIK-FOR Kft. új bérleti díjakra vonatkozó ajánlást dolgozott ki.

A legfrissebb módosítások értelmében egy átlagos méretű, teljes körű komforttal rendelkező nyugdíjasházi lakás havi bérleti díja 9.979 forintról 14.969 forintra emelkedne. A költségelven bérbeadott lakások esetében az eddig megszokott havi díj átlagosan 27.701 forintról 39.607 forintra nőne. Továbbá, egy 50 m²-es összkomfortos lakás esetében a bérleti díj 45.000 forintról 67.500 forintra változna. A változtatások részeként az önkormányzat kibővíti a szociálisan rászorulók körét, jelentős mértékben megemelve a polgármester által meghatározott támogatási küszöbértékeket.

Jelenleg a lakások tényleges önköltsége négyzetméterenként 1.400 Ft. Az áremelkedés következtében a lakások súlyozott átlagos bérleti díja 569 Ft/m²-ről 809 Ft/m²-re nőne, ami azt jelenti, hogy a lakáságazat továbbra is jelentős forrásokat igényel az önkormányzat részéről. A KIK-FOR Kft. ezért azt javasolja, hogy a lakbérrendszerbe évente átlagosan 15%-os emelést építsenek be. Az előterjesztésről a közgyűlés november 28-án fog szavazni.

A KIK-FOR Kft. hosszú távú víziója az, hogy Kecskemét bérlakásállománya a város egyik ékköveként tündököljön. A folyamatos innovációknak köszönhetően a bérlők számára elérhetővé válik, hogy hosszú távon is modern, kényelmes és energiatakarékos otthonokban éljenek – emelte ki Nagy Gábor Tibor.

A bérleti díjak emelésével járó beruházások jelentős változást hoznak a kecskeméti bérlakások életében. Az új, korszerű lakások nemcsak a bérlők életminőségét javítják, hanem hozzájárulnak a város hosszú távú fenntarthatóságához is.

Related posts