Csapadékhiány: Számos területen aggasztó állapotok alakultak ki.


Az utóbbi hetek csapadékszegény időjárása jelentősen rontja a kukorica és napraforgó hozamkilátásait. Az őszi vetések is veszélybe kerülhetnek.

Bár a múlt héten jelentős átalakuláson ment keresztül az időjárásunk, és a júniusi szokatlan szárazság után végre csapadék érkezett, a lehullott eső mennyisége között nagyfokú eltérések figyelhetők meg. Az aszályos időszak sok területen enyhült, sőt, több helyen teljesen megszűnt, viszont vannak olyan vidékek, ahol a friss csapadék csupán arra volt elegendő, hogy a legégetőbb problémákra megoldást nyújtson. Ezeken a helyeken egy-két napsütéses időszak elegendő ahhoz, hogy a talajba jutott nedvesség gyorsan elpárologjon, így ismét a július elején tapasztalt helyzetbe kerülhetünk. A következő napok időjárása változékony marad, de országos szinten jelentős csapadékra a következő 6-8 napban nem számíthatunk.

Az utóbbi héten jelentős fordulatot vett időjárásunk, hiszen az esős napok száma megnövekedett. Múlt hétfő óta minden egyes nap valahol az ország területén esett csapadék, amely változó intenzitással jelentkezett. A csapadék zömmel záporos formában érkezett, így a csapadéknak a különböző régiók között jelentős eltérései figyelhetők meg. Összességében az elmúlt tíz nap során a csapadék mennyisége jellemzően 20 és 50 mm között mozgott (1. ábra).

Az utóbbi hetekben tapasztalt csapadékhiány komoly kihívások elé állítja a kukorica és napraforgó termelését, ami a hozamok csökkenéséhez vezethet. Emellett az őszi vetések is veszélybe kerülhetnek, ami tovább növeli a mezőgazdasági aggodalmakat. - forrás: HungaroMet

Nyugaton és északnyugaton, valamint egyes nagyobb felhőszakadás által sújtott területeken 50-80 mm csapadék is lecsapott. Ezzel szemben a középső és keleti országrészben sok helyen még a 20 mm-t sem érte el a csapadék mennyisége. Az utolsó 30 és 90 nap csapadékösszeg mérésének eredményei jelentős hiányt tükröznek hazánk legnagyobb részén (2. és 3. ábra).

2. ábra Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. július 16-ig (mm) - forrás: HungaroMet

3. ábra: Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a hosszú távú átlagtól 2025. július 16-ig (mm) - forrás: HungaroMet

Ahol 40-50 mm-t elérő vagy meghaladó mennyiség esett, ott átnedvesedett a talaj felső fél méteres rétege, a Dunántúl keleti felén és a délkeleti, keleti országrészben azonban többfelé továbbra is kritikusan száraz a talaj (4. és 5. ábra). Országszerte mérséklődött, többfelé, főként a Dunántúlon és északkeleten nagy területen meg is szűnt a mezőgazdasági aszály.

4. ábra: A talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények által hasznosítható vízmennyiség arányának alakulása 2025. július 15-én (%) - forrás: HungaroMet

5. ábra: A 2025. július 15-i talajnedvesség a talaj felső 50 cm-es rétegében, a növények által hasznosítható vízmennyiség százalékos arányában - forrás: HungaroMet.

Viszont ott, ahol 15-20 mm csapadék gyűlt össze több nap leforgása alatt, váltakozó napos időszakokkal, nem figyelhető meg számottevő növekedés a talaj nedvességkészletében. Ennek következtében az aszályos állapotok lényegében nem enyhültek (lásd 6. ábra).

6. ábra Mezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. július 16-án - forrás: HungaroMet

A hőmérséklet legmagasabb értéke a múlt hét szerdán 18-23 fok között alakult, ezt követően azonban a nappali felmelegedés fokozódott, és hétfőre elérte a 31-35 fokos csúcsot (7. ábra). Keddtől kezdve viszont ismét hűvösebb léghullámok érkeztek a térségünk fölé.

7. ábra Maximum hőmérsékletek 2025. július 14-én (Celsius fok) - forrás: HungaroMet

Az őszi vetések jelentős része már a tárolókban várakozik, míg a még le nem aratott táblákon a záporok miatt a termények minősége romlani kezd.

A nyári növények állapota jelentősen szenvedett a június és július eleji csapadékhiánytól, ami miatt a zöld tömegük jóval elmarad az ilyenkor megszokott szinttől, és fejletlenségükkel tűnnek ki (8. és 9. ábra). Jelenleg a kukorica éppen a címerhányás szakaszában tart (10. ábra), míg a napraforgó már teljes pompájában virágzik (11. ábra).

A múlt hét elejétől hullott csapadék életmentőnek bizonyult ezen kultúrák számára, hazánk nagyobb részén azonban ez csak a "tűzoltásra" volt elég. Nagy területen továbbra is kevés a talajban a nedvesség. Amennyiben további jelentős csapadék érkezne, még elfogadható lenne a termés, ha nem, akkor viszont ott is gyorsan visszatér az aszály, ahol enyhült az elmúlt napokban.

8. ábra: Az NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) műholdas vegetációs index éves alakulása a tenyészidőszak alatt kukoricatáblákon. Az adatok 8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlagát tükrözik, és a Duna-Tisza közének északi területein készültek a Sentinel-2 műholdak mérései alapján. Az ábra egy kedvező és egy kedvezőtlen termést hozó év összehasonlítását mutatja be. Forrás: HungaroMet.

9. ábra Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során napraforgó táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Dunántúl délkeleti felén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva - forrás: HungaroMet

10. ábra Kukorica Miskolc térségében 2025. július 14-én - fotó: Kovács Attila

11. ábra: Napraforgók Miskolc környékén, 2025. július 14-én - fénykép: Kovács Attila

A múlt hét közepén országszerte tartósan vizes volt a növények levelének felülete (12. ábra), mely kedvező körülmény a gombás megbetegedések kialakulásához. Azóta az országban elszórtan, egy-egy fél napra voltak vizes időszakok. Párás levegő jóval rövidebb ideig fordult elő.

12. ábra: A lágyszárú növények vizes levél állapotának időtartama a 2025. július 10-én reggel 8 órát megelőző 24 órában (óra) - forrás: HungaroMet

Az NDVI vegetációs index térképeink a június közepére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke hazánk nagyobb részén tovább csökkent a csapadékhiány és az őszi vetések érése miatt, a csökkenés csak az erdőkkel nagyobb arányban borított vidékekre nem jellemző. Az anomália térkép a megelőző időszaknál jóval nagyobb területen mutatja az aszály hatását, a legsúlyosabb helyzet az Alföldön van.

A kukoricatermesztés szempontjából fontos 10 fokos bázishőmérséklettel számolt hőösszeg április 1-től kezdődően jelenleg 760 és 860 foknap között mozog, a magasabb értékek főként a déli területeken figyelhetők meg, míg az északi régiókban alacsonyabb hőösszegeket tapasztalunk (lásd 13. ábra). Az idei adatok a tavalyi évhez képest körülbelül 80-140 foknappal maradnak el, ugyanakkor a sokéves átlagot 10-50 foknappal meghaladják. Kivételt képez az északkeleti országrész, ahol az értékek kissé elmaradnak az átlagtól. Ez azt jelenti, hogy a növények aktuális fejlődési állapota a tavalyi évhez viszonyítva jelentős hátrányban van, de a legtöbb területen átlagosnak vagy annál egy kicsit előrébb lévőnek tekinthető.

13. ábra: Az április 1-től kezdődően, 10 fokos bázishőmérséklettel számolt kukorica hőösszegének alakulása 2025. július 15-én (foknap) - forrás: HungaroMet

A kukorica fejlődése szempontjából kedvező időjárási körülményeket, valamint a valós időjárási adatokat (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) elemezzük a Győr és Békéscsaba körüli területekre vonatkozó agrogrammokon* (14. és 15. ábra). Az idei évben márciusban jelentős csapadék hullott, aminek következtében a talajok alaposan telítődtek. Az április első felében azonban országos szinten száraz időjárás uralkodott, ami hozzájárult a felső talajréteg kiszáradásához. Ezen időszak alatt a hőmérséklet is csökkent, és csak április közepére érte el a talaj hőmérséklete a vetéshez ideális, 10 Celsius fokos határt.

A hónap közepétől az időjárás csapadékosabbá vált, ám a záporok és zivatarok területi eloszlása meglehetősen egyenetlen volt. A délnyugati, középső és északi országrészek gazdagon megkapták az esőt, míg az Alföld egyes nagyobb, a Kisalföld pedig kisebb részei szinte teljesen szárazon maradtak. Ennek következtében arrafelé a növények kelése igencsak nehézkes volt, és a szezon aszályos időjárással indult.

Május második hetétől kezdve hűvösebbé vált az időjárás, de a csapadék mennyisége sajnos elmaradt az elvárttól, és az is nagyon egyenetlenül oszlott meg. Az Alföld jelentős része kimaradt a csapadékből, ahol az aszály továbbra is súlyos problémát jelentett. A magok ugyan kikeltek, de a szárazság miatt szenvedtek. Május utolsó dekádjában érkezett némi csapadék a keleti tájakra, amely átmenetileg javította a helyzetet, de a hónap végén és június elején újra száraz időszakok következtek. Medárd napja sem hozta el a várt esőket, így a hónap közepére az aszály már az egész országot érintette, és egyre súlyosbodott. Június során alig esett csapadék, az aszály helyzete egyre kritikusabbá vált, egészen július első hetének végéig, amikor végre több hullámban érkezett az eső, amely sok helyen életmentőnek bizonyult. Az eső mennyisége területenként változó volt: az ország egyharmada jelentős csapadékot kapott (40 mm felett), míg egy másik harmada 20-40 mm-t, a harmadik harmad viszont szinte száraz maradt. Az április eleje óta összegzett csapadékmennyiség azonban így is csak a szükséges mennyiség fele-harmada volt.

14. ábra: Kukoricatermesztés agrogramja Győr térségében 2025. július 16-ig. (A szövegben található részletes magyarázat a bemutatott adatokkal kapcsolatban) - forrás: HungaroMet.

15. ábra: Kukoricára vonatkozó agrogram a Békéscsaba térségében 2025. július 16-ig (a szöveg további részében részletes magyarázat található) - forrás: HungaroMet Ez a grafikus ábra bemutatja a kukorica növekedésével és fejlődésével kapcsolatos előrejelzéseket a Békéscsaba környékén, egészen 2025. július 16-ig. Az agrogram részletes információkat nyújt a várható időjárási viszonyokról és azok hatásairól a kukoricatermesztésre, figyelembe véve a helyi sajátosságokat és a legfrissebb meteorológiai adatokat. A forrás, a HungaroMet, megbízható információkat szolgáltat a mezőgazdasági termelők számára, lehetővé téve számukra a tudatosabb döntéshozatalt a növények gondozása és a betakarítás időzítése terén.

A hőmérséklet kezdetben kedvezően hatott az állományok fejlődésére, ám a májusban tapasztalt tartós hűvös időjárás nem segítette a növények növekedését, amelyek a hideg miatt lassan fejlődtek. A nyári meleg júniusban hirtelen érkezett meg, és tartósan meg is maradt. A halmozott hőösszeg sikeresen kompenzálta a májusi lemaradást júniusra, azonban július elején ismét egy kis hátrányt halmozott fel.

A következő időszakban egy hidegörvény fogja formálni időjárási viszonyainkat.

Sokfelé várhatók újabb záporok, zivatarok, zömében ma délután. Szombattól melegebb és szárazabb levegő érkezik fölénk, így csökken a csapadékhajlam. Összességében a jövő hét közepéig területi átlagban 2-20 mm csapadék hullhat, de annak záporos formája miatt ismét nagyok lehetnek a területi különbségek. A talajok a hét végétől ismét száradni fognak, sokfelé gyorsan visszatér a súlyos aszály. Újabb számottevő csapadékra jövő héten csütörtökön-pénteken van kilátás. A hőmérséklet hétfőig emelkedik, akkor a csúcsérték 32 és 38 fok között valószínű hazánkban. Ezt követően kissé mérséklődik a hőség, nagyobb lehűlés péntekre érkezhet.

A kukorica fejlődésének szempontjából legkedvezőbb időjárási viszonyok, valamint a tényleges meteorológiai paraméterek (mint például csapadék, talajnedvesség és hőmérséklet) összehasonlítása az agrogram nevű diagramon követhető nyomon a növény vegetációs időszakában. A legfelső grafikon a csapadékot szemlélteti, ahol a bal oldali tengelyen a napi csapadék mennyisége, míg a jobb oldalon az összegzett csapadék mennyisége látható, amely a kukorica optimális vízellátottságát jelzi. E két érték közötti eltérés jól tükrözi a csapadékhiányt vagy -többletet. A talajnedvesség grafikonon a növények által felvehető vízkészlet százalékos arányban van ábrázolva. A május 15-ig mért adatokat a felső 20 cm-es talajréteg nedvessége alapján, ezt követően pedig a 50 cm-es réteg adatait mutatja. A kritikus 40%-os határ alatti időszakokat piros színnel emeljük ki, figyelmeztetve a lehetséges vízhiányra. A hőmérséklet ábrán a tényleges mért hőmérséklet mellett megjelenik a növény számára optimális napi középhőmérséklet (bal oldali tengely) és a görgetett hőösszeg (10 Celsius fokos bázissal), valamint annak optimális értékei (jobb oldali tengely). Ez a részletes elemzés lehetővé teszi a kukorica termesztésének hatékonyabb tervezését és a szükséges beavatkozások időben történő elvégzését.

Forrás: met.hu, indexkép: met.hu

Related posts