December 25-én, a téli napforduló varázslatos időszakában, valami különleges dolog történt. A hópihék lágyan hullottak az égből, miközben a világ ünnepi fényekbe öltözött. Ezen a napon a szeretet és a meghittség légkörében mindenki összegyűlt, hogy együtt


Karácsony, a szeretet és az ünneplés időszaka, egyben Jézus születésének megemlékezése is. Jézus, Mária és József fia, a Názáreti Jézus, a kereszténység kiemelkedő figurája, akinek születése új korszakot hozott az emberiség történetében. A keresztény hagyományok szerint Jézus Krisztus születésnapját december 25-én ünnepeljük, amely időpont a 4. században nyerte el végleges formáját. További érdekességeket és részleteket a témában az OSZK weboldalán találhatsz.

A Hanuka, más néven a fények ünnepe, a zsidó vallásban a kiszlév hónap 24. estétől a tévét hónap 2. estéig tart, összesen nyolc napon keresztül. A név, amely a "felavatás" jelentésével bír, a makkabeusok i. e. 165-ben aratott győzelmére emlékezik, amikor sikerült legyőzniük a szíriai görög hódítókat, és megtisztították a jeruzsálemi szentélyt. Az ünnep csodája a nyolc napon át égő mécses, amely a csoda szimbólumaként él a hagyományban. A Hanuka megünnepléséhez hozzátartozik a mécsesek vagy gyertyák gyújtása. A zsidó naptár szerint az ünnep napnyugtakor kezdődik, így az első gyertyát az első nap estéjén gyújtják meg. Ezen a különleges időszakon a családok és közösségek összegyűlnek, hogy közösen ünnepeljenek és megemlékezzenek a történelem ezen fontos eseményeiről. További érdekességeket és részleteket az OSZK oldalán találhatunk.

Szent Anasztázia ünnepe - A szerémi keresztény vértanú, akit a takácsok védelmező szentjeként tisztelnek. Az ő emlékét őrző nap különleges jelentőséggel bír a hívők számára, akik hűen követik példáját és kérik közbenjárását.

1000 Esztergomban István fejedelmet (Géza fejedelem és Sarolt fiát) a II. Szilveszter pápa által küldött koronával királlyá koronázták.

1848 tavaszán Józef Bem parancsnoksága alatt a magyar honvédsereg bevonult Kolozsvárra, és néhány héten belül sikeresen felszabadította Észak-Erdély területét.

1878-ban megjelent a Pesti Hírlap első száma, amelyet Légrády Károly alapított. Ez a kiadvány volt az első, amely üzleti alapon működött, így pártfüggetlen maradt, lehetőséget teremtve a sokszínű vélemények és hírek közvetítésére.

1978 Vietnam a kambodzsai vörös khmerek határ menti akciói miatt háborút indított Kambodzsa ellen, és két hét alatt véget vetett a tömeggyilkos maoista rezsimnek.

1989 decemberében a dél-romániai Târgoviște laktanyájában a rögtönítélő bíróság halálra ítélte Nicolae Ceaușescu kommunista vezetőt és feleségét. Az ítéletet azonnal végrehajtották, ezzel véget vetve a Ceaușescu-rezsim hosszú és ellentmondásos uralmának.

1989-ben Bukarest szívében megalakult a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), amely fontos lépést jelentett a romániai magyar közösség politikai képviselete és jogainak védelme érdekében.

1991-ben Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió vezetője, váratlanul bejelentette lemondását, ezzel véglegesen lezárva egy történelmi korszakot.

1998-ban, 1969 óta először, Kubában ismét ünnepelték a karácsonyt, ezzel újraélesztve egy rég elfeledett hagyományt.

2002 Hetvenhárom évig tartó munka után befejeződött a világ leghosszabb vasútvonala, a transzszibériai vasút villamosítása.

2003-ban történelmi esemény zajlott, amikor az első európai marskutató űrszonda, a Mars Express, sikeresen pályára állt a vörös bolygó körül.

2021-ben elindult a James Webb űrteleszkóp, amely a valaha készült legnagyobb űrtávcső, és a híres Hubble űrteleszkóp utódjaként lépett színre.

1564 Abraham Bloemaert holland festő, a holland manierista festészet késői mestere

Bocatius János, a 16. századi német származású költő, Magyarországon élt, ahol Kassán töltötte be a főbírói tisztséget. Művészetével és jogi pályafutásával egyaránt hozzájárult a korabeli magyar kultúra és társadalom formálásához.

1673-ban Christoph Tausch, az osztrák építészet és festészet kiemelkedő alakja, életpályájának újabb fejezetéhez érkezett. Munkássága során a művészet és az építészet határvonalán mozgott, hozzájárulva a korabeli kulturális örökség gazdagításához.

Jacobus Houbraken, a 17. századi holland művész, aki 1698-ban látta meg a napvilágot, nem csupán festőként, hanem rézmetszőként is maradandót alkotott. Művei a korabeli művészet gazdag palettáját tükrözik, és hozzájárultak a holland aranykor kreatív örökségéhez.

1717-ben VI. Pius, a római katolikus egyház 250. pápája ülte meg a pápai trónra lépését. VI. Pius nemcsak az egyház irányításában játszott fontos szerepet, hanem a korabeli politikai és vallási események alakulásában is. Pápasága alatt számos reformot kezdeményezett, melyek célja a vallási élet fellendítése és a hívők közötti összetartás erősítése volt. Az ő időszaka a katolikus egyház történetének jelentős szakasza, amelyben a hit és a vallási gyakorlatok megújítása mellett fontos politikai döntéseket is hozott.

1728 Johann Adam Hiller német zeneszerző

1763-ban Claude Chappe francia feltaláló megalkotta az optikai távírót, amely forradalmasította a távkommunikációt.

Telepy Károly, a 1828-ban született festőművész, a magyar képzőművészet egyik kiemelkedő alakja volt. Művészete a romantika és a realizmus határvonalán mozgott, műveiben gyakran megjelenítette a természet szépségét és az emberi lélek mélységeit. Telepy különösen a tájképfestészet terén szerzett hírnevet, képei tele vannak érzelemmel és finom részletekkel, amelyek a nézőt is magával ragadják. Munkássága nemcsak a festészetben, hanem a magyar kultúra fejlődésében is jelentős hatással bír.

1834-ben Gyertyánffy István pedagógiai szakíróként tűnt fel, aki a népiskolai pedagógia elkötelezett követője és hazai népszerűsítője volt. Tevékenysége jelentős hatással bírt a korabeli oktatási rendszer fejlesztésére és a tudás terjesztésére.

Kármán Mór, a 19. század közepén, 1843-ban kiemelkedő pedagógusként lépett a magyar középiskolai oktatás színpadára, ahol újszerű megközelítéseivel és reformjaival jelentős hatást gyakorolt az oktatási rendszer átalakítására. Ő volt az, aki új alapokra helyezte a tanítási módszereket, és a tudományos ismeretek széleskörű terjesztésére összpontosított, ezzel hozzájárulva a fiatalok műveltségének fejlődéséhez.

1858 Krecsányi Kálmán rendőrtiszt, a hazai tudományos bűnügyi nyomozástan létrehozója

1870-ben Helbing Ferenc, a neves grafikus és festő, életművével maradandó nyomot hagyott a művészeti világban. Munkássága során egyedi stílust alakított ki, mely ötvözte a klasszikus technikák szépségét a modern művészeti irányzatok frissességével. Helbing nemcsak a festészet, hanem a grafika terén is kiemelkedő alkotó volt, művei pedig a látvány mellett mély érzelmi tartalommal is rendelkeztek.

1876 Adolf Windaus Nobel-díjas német szerves kémikus

1878-ban született Louis-Joseph Chevrolet, aki svájci autóversenyzőként vált ismertté, és később a Chevrolet Motor Car Company társalapítójaként írta be magát az autóipar történetébe.

1884-ben született Evelyn Nesbit, aki nem csupán amerikai modell és színésznő volt, hanem a világ első igazi topmodelljeként is ismertté vált. Karrierje során nemcsak a divat világában, hanem a társadalmi események középpontjában is feltűnt, és számos híresség mellett szerepelt. Nesbit életét számos drámai esemény övezte, amelyek még inkább felerősítették a nevét és a hírnevét.

1899 Humphrey Bogart Oscar-díjas amerikai színész

Sevcsik Jenő, a fotóművészet elkötelezett képviselője és elismert fotószakíró, 1899-ben kezdte meg pályafutását, amely során a fényképezés világát gazdagította egyedi látásmódjával és kreativitásával. Művei nem csupán képek, hanem történetek is, amelyek a pillanatok megörökítésének művészetén keresztül mesélnek a valóságról.

1904 Gerhard Herzberg Nobel-díjas német-kanadai fizikus

1906-ban született Ernst Ruska, a német fizikus, aki a tudományos világban kiemelkedő szerepet játszott. Munkássága során forradalmasította a mikroszkópiát, és ezzel jelentős hozzájárulást tett a modern fizikához. Nobel-díját a elektronmikroszkóp kifejlesztéséért kapta, amely lehetővé tette, hogy a tudósok a tárgyakat sokkal részletesebben tanulmányozhassák, mint valaha. Ruska munkája nemcsak a fizika, hanem a biológia és az anyagtudomány területén is új lehetőségeket nyitott meg.

Anvar Szadat, aki 1918-ban látta meg a napvilágot, egyiptomi katonatiszt és politikai vezető volt, aki a Nobel-békedíjat is elnyerte. Szadat életútja során jelentős szerepet játszott Egyiptom modern történetének alakításában, különösen a békefolyamatok terén, amelyek a közel-keleti konfliktusok enyhítésére irányultak.

1919-ben Vályi Péter, a vegyészmérnök végzettséggel rendelkező politikai személyiség, fontos szerepet játszott a magyar kormányzásban, hiszen miniszterként és miniszterelnök-helyettesként is tevékenykedett. Emellett az MSZMP Központi Bizottságának tagjaként is hozzájárult a párt politikai irányvonalának alakításához.

Váci Mihály, a költészet kiválósága, 1924-ben született, és munkásságával maradandó nyomot hagyott a magyar irodalomban. Kossuth-díjas költőként nemcsak lírai tehetsége, hanem a társadalmi és politikai kérdések iránti érzékenysége is kiemelte őt kortársai közül. Versei mély érzelmekkel és gondolatokkal telítettek, melyek a magyar lélek sokszínűségét tükrözik.

1932 Domján Edit Jászai Mari-díjas színésznő

Bede-Fazekas Csaba, a Kossuth-díjjal kitüntetett operaénekes és színész 1933-ban született. Művészi pályafutása során számos emlékezetes szerepet alakított, amelyekkel maradandó nyomot hagyott a magyar kulturális életben.

Kálmán, a neves magyar orvos és farmakológus, 1933-ban elnyerte a rangos Széchenyi-díjat. Akadémiai munkássága és kutatásai jelentős hatással voltak a tudományos közéletre, hozzájárulva a modern orvostudomány fejlődéséhez.

Gyürei Vera, a neves filmtörténész, 1938-ban látta meg a napvilágot, és munkásságával jelentős hatást gyakorolt a magyar film világára. Balázs Béla-díjas előadóművészként a filmművészet iránti szenvedélye és tudományos megközelítése hozzájárult a magyar filmkultúra gazdagításához.

1942-ben Rencz Antal, a neves rendező és színházigazgató, kiemelkedő szerepet játszott a magyar színházi életben. Munkássága alatt számos emlékezetes előadást jegyzett, amelyek nemcsak a színpadon, hanem a közönség szívében is nyomot hagytak. Rencz Antal kreatív megközelítése és innovatív ötletei hozzájárultak a színház művészetének fejlődéséhez, és öröksége máig hatással van a kortárs színházi világra.

Hanna Schygulla 1943-ban született, és a német filmművészet kiemelkedő alakja lett, aki nemcsak színészi tehetségével, hanem sanzonénekesi képességeivel is lenyűgözte a közönséget. Művészete a német film aranykorának szerves részévé vált, és számos emlékezetes szerep fűződik a nevéhez.

1944-ben született Jairzinho, a brazil labdarúgás ikonikus alakja, aki világbajnoki címet szerzett. Tehetsége és gyorsasága révén a pályán igazi varázslóvá vált, számos emlékezetes pillanatot szerezve a futballrajongóknak.

1945 Horkay István képzőművész

Kiss István, a tehetséges színész, 1945-ben lépett a világ színpadára, ahol egyedi tehetsége és karizmatikus jelenléte gyorsan felkeltette a közönség figyelmét. Művészi pályafutása során számos emlékezetes szerepben tűnt fel, és maradandó nyomot hagyott a magyar színház világában. Különleges stílusa és mély érzelmi kifejezőképessége révén képes volt életre kelteni a legkülönbözőbb karaktereket, így a nézők szívébe zárta magát.

1949-ben született Osztrics István, aki nemcsak a párbajtőrvívás világában ért el kiemelkedő sikereket, hanem fogorvosi hivatásával is hozzájárult a közössége egészségéhez. Olimpiai bajnokként a sportág legendájaként tisztelik, miközben a fogászat terén is elkötelezetten dolgozik.

Kárpáti Tamás, a 1949-ben született Munkácsy Mihály-díjas festőművész és grafikus, kiemelkedő alakja a kortárs magyar képzőművészetnek. Művei gazdag színvilágukkal és egyedi stílusukkal hódítanak, miközben mélyen gyökereznek a magyar kulturális örökségben.

1949 Sissy Spacek Oscar-díjas amerikai színésznő

Annie Lennox, a skót énekesnő és zeneszerző, aki 1954-ben született, Oscar- és Grammy-díjas művész, valamint a híres Eurythmics együttes egyik alapító tagja. Művészi pályafutása során számos slágert írt és felejthetetlen előadásokat adott, amelyekkel a zene világában maradandó nyomot hagyott.

1954 Ruppert István Liszt Ferenc-díjas orgonaművész

Csík György, a Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező, 1959-ben született. Művészi pályafutása során számos emblematikus színházi produkció vizuális világát formálta meg, hozzájárulva ezzel a színház művészetének gazdagításához. Kreativitása és egyedülálló stílusa révén maradandó nyomot hagyott a magyar színházművészetben.

Vlahovics Edit, a magyar színjátszás kiemelkedő alakja, 1960-ban lépett a világra. Tehetsége és karizmája révén hamar a közönség kedvencévé vált, számos emlékezetes szerep fűződik a nevéhez. Színészi pályafutása alatt számtalan színházi produkcióban és filmben tűnt fel, hozzájárulva a magyar kultúra gazdagításához. Edit egyedi stílusa és elkötelezettsége a művészet iránt maradandó nyomot hagyott a színház világában.

Stefan Ruzowitzky, az osztrák mozgóképkészítő, aki 1961-ben látta meg a napvilágot, nemcsak rendezői tehetségéről ismert, hanem forgatókönyvírói munkásságáról is. Legismertebb alkotása a Pénzhamisítók, amely Oscar-díjat nyert, és mélyen érinti a történelem és az emberi dráma összefonódását.

1964-ben Koós Pál, a Ferenczy Noémi-díjas formatervező iparművész, aki kiemelkedő munkásságával és innovatív ötleteivel jelentős hatást gyakorolt a magyar iparművészeti szcénára. Művei a kreativitás és a funkcionalitás harmonikus egyensúlyát tükrözik, egyedi stílusával pedig maradandó nyomot hagyott a design világában.

Nyírő Beáta 1966-ban született, és azóta jelentős hatással van a színházi és filmes világra. Tehetsége és sokoldalúsága révén számos emlékezetes szerepet alakított, amelyek mind a közönség, mind a szakma elismerését kivívták. Karrierje során nemcsak színésznőként, hanem művészi személyiségként is kiemelkedett, hozzájárulva a magyar kultúra gazdagításához.

Horváth Lajos, a kiváló színművész, 1972-ben hagyott mély nyomot a magyar színház világában. Tehetsége és sokszínűsége révén számos emlékezetes szerep megformálójaként vált ismertté, hozzájárulva a magyar kultúra gazdagításához.

Újhelyi Kinga, a Jászai Mari-díjas színésznő, 1977-ben született, és tehetsége már fiatal korától fogva kiemelkedett a színpad világában. Azóta számos emlékezetes szerepben bizonyította tehetségét, és a magyar színház egyik elismert alakjává vált.

Puzsa Patrícia, a tehetséges színésznő, 1989-ben látta meg a napvilágot. Művészi pályafutása során számos emlékezetes szerepet alakított, és stílusával, valamint tehetségével sokak szívét elnyerte.

1990 Domokos Zsolt színész

795. I. Adorján, aki Itáliából származó pap volt, a 95. római pápa címet viselte.

Méliusz Juhász Péter, a református író, 1572-ben élte virágkorát. Munkásságával jelentős hatást gyakorolt a magyar irodalomra és a reformáció szellemiségére. Ő volt az egyik kiemelkedő alakja a protestáns gondolkodásnak, aki írásaiban a hit és a tudás összefonódását hirdette. A református hagyományok megerősítése érdekében számos művet alkotott, amelyek nemcsak teológiai, hanem irodalmi értékkel is bírtak. Szellemi öröksége máig inspirálja a következő generációkat, akik a hit és a kultúra kapcsolatát keresik.

1683-ban Kara Musztafa, az Oszmán Birodalom nagyvezíre, jelentős szerepet játszott a bécsi ostrom során. Ekkor a török hadsereg megkísérelte elfoglalni Bécset, hogy kiterjessze uralmát Európában. Musztafa bátor vezetése és stratégiai tervezése révén a törökök hatalmas erőkkel vonultak föl a város előtt, de a harcok végül nem a várva várt győzelmet hozták, hanem a visszavonulás kényszerét. Az ostrom kudarca nemcsak Musztafa karrierjére, hanem az Oszmán Birodalom későbbi történetére is mély hatással volt, mivel a bécsi csata egy új korszakot nyitott a törökök és a keresztény Európa közötti konfliktusokban.

1908-ban Vízvári Gyula, a Nemzeti Színház elismert komikusa, a színpadon valódi varázslatot teremtett. Tehetségével és humorával nemcsak a közönséget szórakoztatta, hanem maradandó nyomot is hagyott a magyar színházművészetben. Karakterei és előadásai máig emlékezetesek, és a színház iránti szenvedélye inspiráló példa a jövő generációi számára.

1922-ben Weiss Manfréd, a magyar ipar kiemelkedő személyisége, jelentős szerepet játszott a gyáripar fejlődésében.

Karel Čapek, a cseh irodalom kiemelkedő alakja, 1938-ban nem csupán íróként, hanem publicistaként, műfordítóként és filozófusként is maradandót alkotott. Művei mélyen tükrözik a kor társadalmi és politikai kihívásait, és egyedi stílusával, valamint gondolatébresztő nézeteivel sokakat inspirált. Čapek nemcsak a szavak mestere volt, hanem a gondolkodás határvonalain is bátran átlépett.

Gombos Ferenc Albin, aki 1938-ban látta meg a napvilágot, egy sokoldalú történész, pedagógus és író volt, akinek munkásságát az MTA tagjaként is elismerték. Különleges szemléletmódja és elkötelezettsége a tudományos kutatás iránt maradandó nyomot hagyott a magyar történetírásban.

1961 Otto Loewi Nobel-díjas német születésű farmakológus

1963 Tristan Tzara román származású francia költő, a dadaizmus egyik megalapítója

1966 Tőkés Anna Kossuth-díjas színésznő

1968-ban Kolosváry Gábor, a neves zoológus és paleontológus, aki emellett akadémiai munkásságával is jelentős hatást gyakorolt a tudomány világára, felkeltette a szakma érdeklődését.

1977 Charlie Chaplin Oscar-díjas angol színész, rendező, zeneszerző

1977-ben Reményi József, a neves szobrász és érem- valamint plakettművész, maradandót alkotott a művészet világában. Munkásságával nemcsak a formák szépségét, hanem a mélyebb érzelmek kifejezését is megjelenítette, így maradandó nyomot hagyva a kortárs művészet palettáján.

Joan Miró, a katalán származású spanyol művész, 1983-ban vált ismertté festőként, grafikusént és keramikusként. Művészetében a színek és formák játékos harmóniáját hozta létre, amely egyedülálló stílusával sokakat lenyűgözött.

1984 Rubányi Pál Kossuth-díjas sebész

1999 Rákos Sándor Kossuth-díjas költő, műfordító

James Brown, az amerikai zenész, akit a "soul keresztapjának" is neveznek, 2006-ban Grammy-díjat nyert. Híres stílusa és energikus előadásmódja forradalmasította a zene világát, és maradandó hatást gyakorolt a soul és funk műfajokra.

Mary Zsuzsi, a táncdalénekesnő 2011-ben robbant be a köztudatba, egyedi stílusával és megkapó előadásmódjával. Azóta számos slágert jegyez, és a magyar zenei élet egyik meghatározó alakjává vált. Energiája és szenvedélye a színpadon mindig lenyűgözi a közönséget, így nem csoda, hogy sok fiatal példaképének tekinti őt.

George Michael, a Grammy-díjas brit popénekes és zeneszerző, 2016-ban hagyott maga után maradandó örökséget a zenei világban.

2019 Peter Schreier német operaénekes, a 20. század egyik vezető lírai tenorja, karmester

Jean-Marc Vallée, a kanadai filmrendező és producer, 2021-ben hagyott maga után maradandó nyomot a filmiparban. Munkássága során számos elismert alkotást készített, amelyek mély érzelmeket és komplex karaktereket tártak a nézők elé. Vallée egyedi stílusa és érzékeny rendezésmódja hozzájárult a modern mozi megújításához, miközben a kanadai filmgyártás nemzetközi elismertségét is növelte.

Related posts