Fedezd fel a táppénz világát: egy részletes útmutató, ami minden fontos információt tartalmaz a táppénz mértékéről és szabályairól - tudj meg mindent, ami a jogi keretek között elérhető!

Mi is pontosan a betegszabadság és a táppénz? Sokak számára ezek a fogalmak összemosódnak, pedig lényeges eltérések rejlenek bennük. Bár mindkettő a munkavállalók védelmét szolgálja, a betegszabadság és a táppénz szabályai és feltételei nem azonosak. Ezen írás keretein belül áttekintjük ezeket a szabályozásokat, és megvizsgáljuk, milyen juttatásokra számíthatnak azok, akik saját betegségük vagy gyermekük egészségi állapota miatt nem képesek dolgozni, azaz keresőképtelenné válnak.
A köznyelvben elterjedt fogalmakkal ellentétben a betegség következtében bekövetkező keresőképtelenség első 15 munkanapjára nem táppénz, hanem betegszabadság jár, amennyiben a munkavállaló jogosult rá. Ezt a juttatást kizárólag a munkavállaló saját egészségügyi állapotának romlása esetén lehet igénybe venni. A munkáltató évente naptári szempontból 15 munkanap betegszabadságot biztosíthat a munkavállalónak, amennyiben az betegsége miatt nem képes dolgozni.
A betegszabadság nem ugyanaz, mint a táppénz
A betegszabadság igénybevételéhez elengedhetetlen, hogy a kezelőorvos igazolja a keresőképtelenséget. Kórházi ápolás esetén a kórház felelős az igazolás kiadásáért. Érdemes tudni, hogy a betegszabadság ideje alatt nem az egészségbiztosítás téríti a jövedelmet, hanem a munkáltató. Ebben az időszakban a távolléti díj 70%-át kapja meg az érintett, de fontos hangsúlyozni, hogy ez az összeg adó- és járulékköteles – figyelmeztetett a Magyar Államkincstár.
A betegszabadság lejárta után következik a táppénz.
Táppénz a betegszabadság lejártát követő naptól járhat annak, aki betegszabadságra jogosult. A táppénzre való jogosultság feltételei között van
Legfeljebb egy évig lehet élni ezzel a lehetőséggel
A táppénz a betegszabadságra való jogosultság lejárta után válik elérhetővé, és a ténylegesen igazolt keresőképtelenség időtartamára vonatkozik, de legfeljebb egy évig. Fontos megjegyezni, hogy az időtartam számos tényezőtől függ, például attól, hogy...
Akár napi 19 ezer forintot is zsebre vághat!
A táppénz mértéke kulcsfontosságú kérdés, és a Magyar Államkincstár honlapján részletes információkat találhatunk erről. A lényeg, hogy a táppénz összege számos tényezőtől függ, de alapvetően a biztosított jövedelme az, ami meghatározza. A társadalombiztosítási járulék megfizetésére kötelezett jövedelem naptári napi átlaga játszik központi szerepet a táppénz kalkulációjában.