Elfogadták a tizenötödik szankciós csomagot Oroszországgal szemben.
A legújabb szankciós listán több kínai vállalat és észak-koreai hivatalnok található. A magyar kormány is rábólintott az új szankciós intézkedésekre.
Az Európai Unió Tanácsa hétfőn zöld utat adott az Oroszország ellen irányuló 15. szankciós csomagnak, amely összesen 84 jogi és természetes személyt érint. Érdekes újdonság, hogy a szankciós listán most először kínai vállalatok is megtalálhatók, emellett észak-koreai tisztviselők nevei is felkerültek a listára.
Az uniós testület, amely a tagállamok kormányait képviseli, legfrissebb közleményében nyilvánosságra hozta, hogy újabb büntetőintézkedések lépnek életbe, összesen 54 természetes személy és 30 jogi személy ellen. Ezek az intézkedések Ukrajna területi integritása, szuverenitása és függetlensége ellen irányuló fenyegetések következményeként születtek.
A szankciók a többi között a kijevi Ohmadit gyermekkórház elleni rakétatámadást elkövető katonai egységet, energiaipari vállalatok felső vezetőit, valamint az ukrán gyermekek deportálásáért felelős személyeket érintik, illetve két észak-koreai tisztségviselőt.
A névsorba főként azok a vállalkozások kerültek, amelyek szoros együttműködésben állnak az orosz védelmi iparral, továbbá olyan hajózási cégek is, amelyeket a gyanú árnyéka övez, mivel feltételezhetően részt vesznek az orosz nyersolaj és olajtermékek tengeri szállításában, ezáltal jelentős bevételekhez juttatva az orosz kormányt. A szankciós listát egy vegyipari üzem is gazdagítja, továbbá egy orosz polgári légitársaság is felkerült, amelyet az orosz hadsereg egyik kulcsfontosságú logisztikai támogatójaként tartanak számon.
Az Európai Unió most először vezet be átfogó szankciókat, amelyek célpontjai olyan kínai egyének, akik drón- és mikroelektronikai alkatrészekkel segítik Oroszországot az Ukrajna ellen folytatott háborújában. Ezek a szankciók magukban foglalják többek között az utazási tilalmakat és a vagyoni eszközök befagyasztását is.
A Tanács legújabb döntése értelmében 52 új hajó került fel a kikötőkbe való belépési tilalommal sújtott járművek listájára. Ezek között olyan tartályhajók is találhatók, amelyek nem EU-tagországokban vannak bejegyezve, és amelyek az orosz "árnyékflotta" részét képezik. Ezek a hajók adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül hajóznak, miközben megkerülik az olajár-korlátozási intézkedéseket.
A testület emellett arról is tájékoztatott, hogy 32 jogi személyt vett fel azon vállalatok listájára, amelyek közvetlen segítséget nyújtanak Oroszország hadi és ipari szektorának az Ukrajna elleni háborúhoz. Hozzátették, hogy ezen cégek között néhány EU-n kívüli országokban - Indiában, Kínában, Iránban, Szerbiában és az Egyesült Arab Emírségekben - van bejegyezve.
Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hangsúlyozta, hogy az újonnan bevezetett intézkedések célja az orosz katonai erő és azoknak a vállalatoknak, köztük kínai cégeknek a gyengítése, amelyek hozzájárulnak az ukrajnai konfliktus fenntartásához.
Az újabb szankciós csomagot a múlt héten a tagállami nagykövetek már elfogadták, a külügyminiszterek hétfői tanácsülésén azonban azt hivatalosan is elfogadták a szakminiszterek. Mint arról beszámoltunk, a csomagot egyébként a magyar kormány is jóváhagyta. Ez az első szankciós csomag, amelyről Magyarország uniós tanácsi elnöksége alatt született megállapodás.
A magyar kormány is ratifikálta az újabb szankciós intézkedéseket Oroszország ellen.