Európai Bizottság: sürgető lépések szükségesek a nők és lányok erőszakkal szembeni védelmének megerősítése érdekében | ma7.sk
"A nők elleni erőszak minden formája egy elítélendő cselekmény, amely nemcsak az emberi jogokat sérti, hanem alapvető értékeinket is megkérdőjelezi" - hangsúlyozta az Európai Bizottság és Josep Borrell főképviselő közös brüsszeli nyilatkozatában, amelyet a nők elleni erőszak felszámolásának november 25-i világnapja alkalmából tettek közzé.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a nők világszerte, mind a hagyományos, mind a digitális környezetben, továbbra is komoly fizikai, pszichológiai és szexuális erőszak áldozataivá válnak. A háborúk és konfliktusok következményei különösen súlyosan érintik őket, hiszen a legtöbb erőszakos cselekedet és tartós trauma rájuk nehezedik.
A nők és lányok helyzete a humanitárius válságok kontextusában "különösen aggasztó", hiszen sok esetben a konfliktusokkal összefüggő szexuális erőszak és emberkereskedelem rejtve marad. Sokan nem is tudnak arról, hogy ezek a borzalmak milyen mértékben jelen vannak. Emlékeztetnek arra is, hogy tavaly júniusban az Európai Unió jóváhagyta az isztambuli egyezményt, amely a nők ellen irányuló és a családon belüli erőszak megelőzésére és megszüntetésére irányul.
Idén egy új jogszabályt fogadtak el, amely a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni fellépést hivatott elősegíteni. "Ma már szélesebb körű eszközökkel rendelkezünk az ilyen típusú erőszak ellen, legyen szó offline vagy online helyzetekről. Célunk, hogy a nők és lányok biztonságban élhessenek, félelem nélkül, emellett pedig speciális áldozatsegítő szolgáltatásokat is biztosítsunk számukra, és hogy az elkövetőket felelősségre vonjuk" - hangsúlyozták. Ezen túlmenően arra szólították fel az uniós tagállamokat, hogy minél előbb vezessék be a szükséges intézkedéseket.
Közölték azt is: a nők elleni erőszak globális felszámolása kulcsfontosságú prioritás az unió külső tevékenységében. Megerősítették: az EU elkötelezett a nők és lányok elleni erőszak azonnali megszüntetése mellett, együttműködve a partnerországokkal, a civil társadalommal, a nőjogi csoportokkal és az emberi jogok védelmezőivel.
Nyilatkozatot adott ki a világnap alkalmából Alain Berset, a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkára is. Ebben felhívta a figyelmet arra, hogy a problémával foglalkozó isztambuli egyezmény egyértelműen határozza meg a nemi erőszak fogalmát, és leszögezte: a kormányoknak többet kell tenniük a nők elleni erőszak megállításáért.
Ezen összefüggésben az Európa Tanács nők elleni erőszakkal, valamint a családon belüli erőszakkal foglalkozó szakértői csoportja (GREVIO) nyilatkozott arról, hogy az isztambuli egyezmény tíz évvel ezelőtti életbe lépése óta lényeges előrelépések történtek a nők és lányok védelme érdekében. Ugyanakkor sok európai ország még mindig nem alkalmazza az egyezményben foglalt irányelveknek megfelelően a nemi erőszak definícióját.
"Az összes európai államnak kötelezően ratifikálnia kell az isztambuli egyezményt, és el kell ismernie a nemi erőszak jogi definícióját, amely az önkéntes beleegyezés hiányára épül" - nyilatkozta Alain Berset. Az Európa Tanács főtitkára hangsúlyozta, hogy a nők és lányok védelme az erőszakkal szemben folyamatos felelősségvállalást igényel.