Eurostat: Magyarországon él a legnagyobb szegénységben az emberek közül az egész Európai Unióban.
2023-ban a tényleges egyéni fogyasztás (actual individual consumption - AIC) a tagországokban az uniós átlag 70 százaléka és 136 százaléka között változott, írja az Eurostat szerdán megjelent kutatása. Az országok árszínvonalai közti különbséget kiküszöbölő vásárlóerő-paritáson számolt AIC statisztikát a háztartások anyagi jólétének mérésére használják.
Tavaly 9 országban haladta meg az egy főre jutó tényleges fogyasztás az uniós átlagot. Luxemburgban volt a legmagasabb az AIC, 36 százalékkal az átlag felett, ezt Hollandia és Németország követte, az adat mindkettő országban 19 százalékkal volt az EU-átlag felett.
Magyarországon és Bulgáriában a legkisebb egy főre jutó tényleges fogyasztást regisztrálták, amely mindkét ország esetében az uniós átlag 70%-ának felel meg.
Lettország egy kicsit lemaradt az AIC-szintjével, mivel 26 százalékkal az átlagos teljesítmény alatt zárta a versenyt a többi országhoz képest.
A hvg.hu hozzátette, Magyarország korábban sosem állt az utolsó helyen ebben a tekintetben, Bulgária mellett egy időben Romániát is előzte.
2010-ben Magyarország helyzete az uniós átlaghoz képest viszonylag kedvezőtlen volt, hiszen ebben az időszakban Horvátország, Lettország és Észtország is távolabb helyezkedett el az uniós átlagértékektől.
Az elmúlt másfél évtized során Magyarország fejlődése alig közelítette meg az uniós átlagot, miközben más országokban, mint például Romániában és Bulgáriában, számottevő növekedés tapasztalható a fogyasztás terén.