"A mai rohanó világ körülményei lehetnek a sorsunk kulcsa" - figyelmeztetett a siroki háziorvos a magas vérnyomás kockázataira.


Napjaink népbetegsége sokszor tünet nélkül támad. Dr. Kristofori György siroki háziorvos elmondta, melyek a magas vérnyomás okai, tünetei.

Május 17-e a hipertónia világnapja, egy fontos alkalom, amely felhívja a figyelmet a magas vérnyomás problémájára. Ez a betegség egyre növekvő mértékben érinti a lakosságot, hiszen a 30-79 éves korosztály közel fele küzd ezzel a rejtett egészségügyi kihívással. Dr. Kristofori György siroki háziorvossal beszélgettünk a hipertónia kialakulásának okairól, a jellemző tünetekről, valamint a lehetséges szövődményekről. Emellett megosztotta velünk a helyes vérnyomásmérés technikáját is, amely segíthet a tudatosabb egészségmegőrzésben.

Dr. Kristofori György kiemelte, hogy a magas vérnyomás gyakran "néma gyilkosként" van számon tartva, mivel sok esetben nem produkál észlelhető tüneteket. A betegek általában meglepődnek, amikor a vérnyomásmérés során kiderül, hogy az értékük magas, hiszen nem érzékelnek semmiféle rendellenességet. Néhányan ugyanakkor fejfájásra panaszkodnak, amely leggyakrabban a tarkó és a nyakszirt táján jelentkezik, különösen a hajnali órákban vagy reggel. Szédülés és orrvérzés is előfordulhat, de fontos hangsúlyozni, hogy ezek a panaszok normál vérnyomás esetén is megjelenhetnek.

- A tünetekből nem lehet kiindulni ennél a betegségnél - mondta a siroki háziorvos. - Javasolt a rendszeres vérnyomásmérés mindenkinek.

Elmondta, hogy akinek rendben van a vérnyomása, annak elég 2-3 havonta ellenőrizni otthon.

Hozzátette, hogy akinek nincs baja a vérnyomásával, de valamilyen változás áll be az életében, legyen az klimax, munkahelyváltás, bármilyen stresszt okozó esemény, annak érdemes abban az adott időszakban többször is ellenőriznie a vérnyomását, ugyanis ezek lehetnek kiváltó okok. Ugyanezt tanácsolja fejfájások esetén is.

Amikor felmerül a hipertónia gyanúja, fontos, hogy a beteg orvosi segítséget kérjen. A rendelőben a szakember rendszeresen ellenőrzi a vérnyomást, hogy a megfelelő gyógyszereket tudja beállítani - tanácsolja a háziorvos. Az orvos határozza meg a mérések gyakoriságát, azonban ha a gyógyszeres kezelés jól működik, elegendő lehet háromhavonta elvégezni a vérnyomásmérést.

Kiemelte, hogy a felkaron elhelyezett mérőeszközök lényegesen megbízhatóbbak, mint azok, amelyek a csuklón végzik a vérnyomás ellenőrzését.

Related posts