Ez a rejtett fenyegetés fokozatosan, szinte észrevétlenül képes tönkretenni egy teljes szőlőbirtokot, és Csongrád-Csanád térsége sincs biztonságban.


A szőlősárgaság fokozódó fenyegetést jelent a szőlőtermelés számára. Csak néhány év leforgása alatt képes teljes tőkesorokat elpusztítani. Noha a betegség már több mint tíz éve itt van Magyarországon, egy ásotthalmi borász felkészült arra, hogy szembenézzen a legrosszabb forgatókönyvekkel.

Az aranyszínű szőlősárgaság komoly fenyegetést jelenthet a szőlőültetvények számára. Habár a kórokozó már régóta ismert, hazánkban 2013 óta figyelhető meg, mostanában azonban úgy tűnik, hogy egyre szélesebb körben terjed, és a szőlészek aggódva figyelik a helyzet alakulását. A jelenség egyre inkább aggasztóvá válik, és a gazdák számára új kihívásokat teremt.

A szőlősárgaság Csongrád-Csanád megyében is felütheti a fejét.

- Egy-két év alatt az egész ültetvényt elveszíthetjük - nyilatkozta Tóth Tamás, az ásotthalmi Tóth Pincészet tulajdonosa. Hozzátette, hogy az ő birtokán szerencsére eddig még nem azonosították a betegséget, csak más, hasonló tünetekkel járó fertőzést. Ám mint minden borász, ő is figyel a jelekre. A betegség felismerhetőségének egyik problémája viszont az, hogy az aranyszínű sárgaság szemmel gyakran nem különböztethető meg egy másik fertőzéstől, azaz laboratóriumi vizsgálat szükséges a biztos azonosításhoz. Tóth Tamás elmondta, hogy magával a kórokozóval nem tudnak közvetlenül harcolni. Amit tehetnek, hogy védekeznek az amerikai szőlőkabóca, a betegség terjesztője ellen. A borász elmondása szerint ezt a védekezést be lehet illeszteni a normál permetezési rendbe, nem szükséges a külön beavatkozás. Mert ha egyszer megjelenik a betegség, akkor már kevés az eszköz a kezünkben.

A betegség egyik legszembetűnőbb jele a levelek torzulása, amelyek így háromszög alakba sodródnak, sárgulnak. A háttérben azonban sokkal súlyosabb folyamatok zajlanak: a szőlő fás részei nem tudnak rendesen fejlődni, az új hajtások nem érnek be. Ez azt jelenti, hogy a következő évben ezekből a vesszőkből nem lesz termés. A következmény komoly terméskiesés, hosszabb távon pedig az egész tőke elpusztulhat. Ez nem kevés anyagi veszteséget is jelent a gazdáknak. Néhány év alatt akár teljes ültetvények mehetnek tönkre, ha nem lépünk időben - fogalmazott Tóth Tamás.

Az aranyszínű sárgaságot okozó grapevine flavescence dorée (FD) fitoplazma a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója, amely komoly kihívás elé állítja a szőlészeket. E fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama drámaian, akár 20-50%-kal is csökkenhet, és a megfertőzött növények száma évről évre megtízszereződhet. Fontos megemlíteni, hogy a fitoplazma az emberi egészségre nincs káros hatással – tájékoztat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Magyarországon először 2013 augusztusában, a Zala Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának szakemberei által végzett vizsgálatok során, Lenti község levélmintáiból és Kerkateskánd térségében befogott szőlőkabócákból sikerült kimutatni az aranyszínű sárgaság fitoplazmát.

Related posts