A nagy pártok befolyásos képviselői a leendő német kormánykoalícióval kapcsolatban megosztják véleményüket, és izgalmas elemzéseket nyújtanak a politikai táj helyzetéről. A Mandiner cikke részletesen bemutatja a különböző nézőpontokat, és rávilágít arra,


Miközben a pártelnökök nagy szavakkal dobálóznak a német választás eredményével kapcsolatban, a pártok alacsonyabb formális pozíciójú macherei már most elkezdték szivárogtatni az információkat arról, hogy milyen erővonalak mentén alakulhat ki az új német kormány.

kibővítik a politikai diskurzusukat, és hangsúlyozzák, mennyire fontos az általuk képviselt szociális értékek fenntartása. Az SPD vezetése tudatában van annak, hogy a választók számára kulcsfontosságú kérdések, mint a szociális egyenlőség, a környezetvédelem és a gazdasági stabilitás, középpontba kerültek a politikai vitákban. Ennek érdekében a párt stratégiája a következő hetekben a közéleti párbeszéd élénkítésére összpontosít, egyértelműen kommunikálva, hogy koalíciós részvételük nem csupán a párt, hanem az ország jövője szempontjából is elengedhetetlen. Céljuk, hogy a Zöldekkel együttműködve erősebb pozíciót építsenek ki a kormányzati tárgyalások során, és ezzel lehetőséget adjanak arra, hogy a szociáldemokrata értékek valós képviseletet kapjanak a következő kormányban.

Matthias Miersch főtitkár elsőként osztotta meg véleményét, majd Olaf Scholz kancellárjelölt is megszólalt, mindketten azonban titokzatosan hagyták nyitva a kérdést, hogy a párt milyen irányban kíván lépni a koalíciós tárgyalások során.

Közben a CDU erőssége, Friedrich Merz bizalmasa, Thorsten Frei frakcióvezető-helyettes, aki híres a nehéz kommunikációs helyzetek ügyes kezeléséről, a német közszolgálati televíziónak így nyilatkozott: "érdekesnek" találja, hogy az SPD szavazók több mint fele pozitívan áll Friedrich Merz migrációs politikájához.

Például lehetősége nyílhat arra, hogy a szociáldemokratákkal együttműködve módosítsa a német költségvetési mozgásteret korlátozó adósságfék-szabályt.

Szólásra emelkedett egy egyelőre még bizonytalan hatalmi tényező, a liberális FDP elnökhelyettese, Wolfgang Kubicki Bundestag-alelnök is. (Amennyiben az FDP, amelyet a jelenlegi, részeredmények alapján készített számítások 4,9 százalékra, azaz épp csak a bejutási küszöb alá mérnek, bejutna a Bundestagba, akkor a jelenleg szűk többséggel bíró egykori "nagykoalíciónak", a CDU/CSU és az SPD együttműködésének bizonyosan nem lenne többsége.)

Amennyiben az FDP bejutása valósággá válik, a Jamaika-koalíció (a jamaikai zászló színei szerint CDU/CSU-Zöldek-FDP) nem lesz lehetséges alternatíva. Ilyen körülmények között csupán a Németország-koalíció (a német zászló színei szerint CDU/CSU-SPD-FDP) marad nyitva az FDP számára. A kérdés csupán annyi, hogy az SPD, amely már egyszer megszakította a kapcsolatot az FDP-vel, hajlandó lenne-e újra megfontolni ezt a lehetőséget.

Related posts