Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára a Telexnek adott interjújukban kifejtették véleményüket a "gyurcsányozás" jelenségéről. Az interjú során hangsúlyozták, hogy a politikai diskurzusban megjelenő kritikák gyakran nem a valódi problémákra összpontosítanak, ha


"Legyetek Gyurcsányok!" – így buzdította a DK tagjait Gyurcsány Ferenc a 2022-es választások után, alig néhány nappal a választás eredményei után. Akkor a Fidesz sorozatban negyedik alkalommal szerzett kétharmados többséget, miközben a 2006-os őszödi beszéd óta ismételten terítékre került Gyurcsány politikai felelőssége. Az újabb választási kudarc ellenére a DK vezetője nem vonult vissza, hasonlóan ahhoz, ahogy a tavaly júniusi EP-választás után sem tette, amikor pártja támogatottsága drámai módon, 8 százalékkal csökkent az öt évvel korábbi eredményekhez képest.

"A DK létezése Gyurcsány Ferenc nélkül olyan, mintha a Fidesz Orbán Viktor nélkül működne" – fogalmaztam meg korábban az elemzésemben. Csütörtökön azonban a lehetetlennek tűnő valósággá vált: Dobrev Klára bejelentette, hogy Gyurcsány Ferenc...

Lemond a DK elnöki pozíciójáról, lemond frakcióvezetői szerepéről, visszaadja országgyűlési képviselői mandátumát, visszahúzódik a közéletből, és nem vesz részt a közelgő választásokon.

Dobrev véleménye szerint a céljuk az, hogy véglegesen véget vessenek annak a gyakorlatnak, amely során "a magyar jobboldal folyamatosan a hazug gyurcsányozás eszközével próbálja eltüntetni saját bűneit, eltakarni a problémákat, valamint ellehetetleníteni embereket, programokat és politikai törekvéseket. A gyurcsányozás a jobboldali politika morális, emberi és szellemi leépülésének szimbóluma, és a hazugságon alapuló karaktergyilkosságok jellegzetes példája."

A Gyurcsány Ferenc ellen irányuló kampány a Fidesz kommunikációs stratégiájának és választási taktikáinak kulcsfontosságú részét képezte közel két évtizeden keresztül, egészen Magyar Péter feltűnéséig. A Fidesz hatalmas közpénzforrást mozgósított annak érdekében, hogy Gyurcsányból egyfajta démoni figurát formáljon, így bárki, aki a választásokra készül, könnyedén áldozatul eshetett a „gyurcsányozás” vádjának.

A DK politikai képviselői az évek folyamán következetesen hangoztatták, hogy ez a helyzet nem befolyásolja az érvényesülésüket, és nem tartják fontosnak a kérdés megvitatását. Tavaly júniusban, az EP-választások előtt Dobrev Klárával, míg októberben Gyurcsány Ferencel készítettem részletes interjúkat a gyurcsányozás hatásairól. A két beszélgetésből kiemeltük azokat a részeket, ahol erről a témáról esett szó:

Azt hangoztatják az elmúlt hetekben, hogy Gyurcsány alatt jobb volt. Mi a célja azzal 2024-ben, hogy a 16-18 évvel ezelőtti kormányzásra mutogat vissza?

Amikor nincs más érve az orbáni világnak, amikor szembesítik őket a bűneikkel, akkor az utolsó mentsvár Gyurcsány. A DK megalapításakor azt gondoltuk, hogy jól kell csinálnunk a dolgunkat, és akkor előbb-utóbb delegitimálódik a gyurcsányozás. Nem ez történt, hanem az ellenkezője - függetlenül attól, hogy három vagy húsz százalékon volt a támogatottságunk.

Másrészt egy új generáció nőtt fel azóta, hogy én visszaléptem. Jelenleg úgy tűnik, hogy rengeteg adat áll rendelkezésünkre, amely alapján nyugodtan kijelenthetjük, hogy a sokat kritizált Gyurcsány-kormány idején valóban könnyebb volt az élet '24 őszén.

Ez azt is jelenti, hogy kívánatosnak tartaná, ha visszatérne az a 2010 előtti világ?

Ilyet senki nem állít 2024-ben. Azt tartanánk kívánatosnak, hogy Magyarország újra Európa többi országával együttműködő, vele nagyobbrészt azonosan gondolkodó, a világ sok kihívására közösen megoldást kereső országként tekintsen magára. Egy olyan országot szeretnénk, ahol természetesnek tekintik, hogy különbözőképpen gondolkodunk, és a független állami intézmények élére független embereket nevez ki a kormányfő. Miniszterelnökként a médiahatóság élére Majtényi Lászlót jelöltem, aki teljesen független volt tőlem, sőt, azt hiszem, hogy túl jó véleménnyel sem volt az én kormányomról. Amikor jegybankelnököt kellett kinevezni, nem az egyik miniszteremet jelöltem, hanem Simor Andrást, akivel életemben kettő percet nem töltöttem el magánviszonylatban. Ezek jó történetek voltak, de nem a 2010 előtti világot szeretném visszahozni.

A Fidesz már 14 éve folyamatosan azon dolgozik, hogy a közvéleményben bebetonozza azt a képet, miszerint Gyurcsány kormányzása alatt minden rosszabb volt. Az utóbbi négy parlamenti választáson a választók jelentős része már egyértelműen támogatta ezt a narratívát, amely a választások igazi tétjét az jelenti, hogy ne térjen vissza az az időszak. De vajon politikailag okos lépés-e a DK részéről, ha most az önkormányzásra mintaként hivatkozik? Érdemes lenne megfontolniuk, hogy a választók hogyan reagálnának erre a stratégiára, és hogy ez mennyire segítené elő a párt jövőbeli ambícióit.

Valójában nem létezik olyan, hogy szavazó. Vannak olyan szavazók, akik a Fideszt támogatják, és vannak, akik azt támogatják, amit mi képviselünk. A mi első számú hazafias kötelességünk, hogy azt képviseljük, amiben hiszünk. Szerintünk az lenne jó a hazánknak, ha olyan értékek és elvek mellett működne, mint amit mi képviselünk. Ezt akkor is így gondoljuk, amikor húsz százalékon áll a támogatottságunk és akkor is, amikor nyolc.

A választók üzenete 2010 óta minden egyes választáson egyértelmű: nem kívánják Gyurcsányt a politikai porondra.

Szerintem nem igaz. Az ellenzék kudarcát intellektuális és politikai szempontból is hibás dolog Gyurcsány Ferenc jelenlétére hivatkozva magyarázni. 2021 őszén Gyurcsány a baloldali összefogás részeként szerepelt, amikor még ha csak csekély mértékben is, de a Fidesz ellenében többségben voltunk. A főpolgármester és több más polgármester megválasztása is úgy történt, hogy mindenki tudatában volt, Gyurcsány Ferenc támogatása mögött áll. Budapest utcáit is elárasztották azok a plakátok, amelyek világosan hirdették, hogy Karácsony Ferenc neve egybeforr Gyurcsányéval.

Ha az ellenzék átveszi a Fidesz értelmezését a Gyurcsány-ügyben, akkor ne csodálkozzon, hogy arra a sorsra jut, amit a Fidesz szán neki. Az ellenzék DK-n kívüli része évek óta képtelen kitörni abból a csapdából, amit a Fidesz állít neki. A választók hűen követik a pártjaikat. Amikor a pártvezetők azt mondják, hogy együttműködnek egy másik párttal, a választóik nem vonogatják a szájukat. Valójában a pártelitek intellektuális és politikai, helyenként emberi gyengesége okozza az ellenzék 14 éves vergődésének jelentős részét.

Idén jött Magyar Péter, és olyan eredményt tudott elérni az EP-választáson, amire egyetlen ellenzéki párt sem volt képes 2010 óta. Magyar azt mondja, véget kell vetni az Orbán-Gyurcsány korszaknak. Ön szerint nem erre mondtak igent a választók júniusban?

Az ellenzéki választók kétharmada úgy véli, hogy ideje leváltani az eddigi ellenzéket, ami figyelemre méltó arány. A 2022-es választások csalódása még mindig rányomja bélyegét a politikai tájra, hiszen most éppen a kudarcok után tapasztalhatjuk, hogy milyen nehéz helyzetben vagyunk. De mit mondtak az ellenzéki választók '22-ben? Azt, hogy az elvek és ideológiák másodlagosak, és hajlandók együttműködni a liberális pártnak akár a radikális jobboldaliakkal is. Most, 2024-re, a három ellenzéki választóból kettő kijelenti, hogy már maguk a pártok sem érdeklik őket. Valójában nem a Tisza Pártot támogatták, hanem a meglévő status quóval szemben adtak hangot véleményüknek. Magyar Péter jókor volt jó helyen, de még mindig ott van a választók jelentős része, aki nem hajlandó rá szavazni. Mi pedig ezeket az embereket képviseljük, és ezt teljesen legitim módon tesszük.

Az interjú teljes változata itt érhető el.

Hogyan éli meg személyesen, hogy az elmúlt 14 év során bármelyik ellenzéki szereplő megjelenésekor a Fidesz mindig a Gyurcsány-képével reagált? Az eredmények pedig egyértelműen azt jelzik, hogy ez a taktika hatékony: az ellenzéki jelölteket szinte automatikusan összekapcsolják Gyurcsány nevével.

Természetesen, íme egy egyedibb változata a szövegnek: Kétségtelen, hogy az ellenzék választási vereségei nem csupán Gyurcsány Ferenc tevékenységének következményei, hanem sokkal inkább a Gyurcsányra irányuló folyamatos támadások hatásai. A 2019-es évben győztes polgármestereink kampányanyagain is feltűnt Gyurcsány neve. Szerintem nem érdemes ezzel foglalkozni, hiszen mi is használjuk az Orbánra utaló kritikákat. A legnagyobb probléma, amikor az ellenzéki táborban valaki átveszi a Fidesz által alkalmazott megbélyegzést. Ez pontosan az, ami a Fidesz célja: szeretnék, ha újra helyreállna a centrális erőtér. Jelenleg több mint egymillió ember támogatja a DK, MSZP és Párbeszéd közös ajánlatát. E nélkül az egymillió választópolgár nélkül, valamint a számos aktivistánk és párttagunk nélkül lehetetlenné válik Orbán rendszerének lebontása. Aki az ellenzéki oldalon nem ismeri fel ezt a tényt, az valójában hozzájárul Orbán hatalmának fenntartásához.

Nem befolyásolja Gyurcsány Ferenc az ön politikai fejlődését?

Természetesen! Itt van egy egyedi változat: "Nem, köszönöm."

A kampány során úgy tűnik, mintha a DK elnöke háttérbe szorult volna. Nincsenek közös események, közös fényképek, és a nyilvánosság előtt sem mutatkoznak együtt. Vajon tudatosan próbálják elhatárolni Gyurcsányt az ön kampányától?

Nem, a párton belüli munkamegosztás valóban kiválóan működik. EP-listavezetőként én a képviselőjelöltekkel és a szövetséges pártok tagjaival bejárom az országot. Eközben Gyurcsány Ferenc, a párt elnöke, szintén nagy lelkesedéssel és intenzitással folytatja a kampányt, ő is utazik az ország különböző részein. Ennek köszönhetően kétszer annyi embert tudunk elérni, és hatékonyabban kommunikálni a programunkat.

Nem lenne előnyös az ön politikai pályafutása szempontjából, ha Gyurcsány Ferenc eltávozna a közéletből, hiszen ezzel nem hagyna lehetőséget a Fidesznek, hogy kihasználja a kampányok során adódó lehetőségeket.

Nem, ez a Fidesz számára nem egy könnyű feladat. A Fidesz Gyurcsányra irányuló támadásai nem csupán Gyurcsány személyéről szólnak, hanem arról a célról, hogy az ellenzék meghatározó politikai erejét teljesen háttérbe szorítsák. Ha Gyurcsányt holnap elérné egy váratlan baleset, Isten ne tántorítson el, akkor a Fidesz ünnepelne.

Vagy találna valaki mást az ellenzék soraiból? A gond ott rejlik, hogy sokan az ellenzéki táborban úgy vélik, a viták helyett a megbélyegzés a nyerő taktika.

Related posts