A parajdi tüntetők az élhető jövő és a felelősségre vonás érdekében, valamint egy új bánya megnyitásának követelésével vonultak utcára.

A szombati parajdi tüntetés résztvevői határozottan követelték, hogy vonják felelősségre azokat a döntéshozókat, akik hozzájárultak a sóbánya víz alá kerüléséhez és bezárásához. Emellett sürgették egy új bánya megnyitását, valamint hiteles tájékoztatást igényeltek a helyzetükről, hogy egy élhetőbb jövőképet tudjanak felvázolni a közösség számára.
Szombaton délelőtt körülbelül négyszáz ember gyűlt össze a parajdi kultúrház előtt, hogy kifejezze véleményét a parajdi sóbánya bezárása utáni helyzet megoldása érdekében. A szervezők kérésének eleget téve, a résztvevők fehér pólóban vonultak fel, ezzel is hangsúlyozva a kezdeményezést és összetartozásukat.
A parajdi sóbányával kapcsolatosan Jánosi Róbert, az egyik főszervező, a Maszol kérdéseire válaszolva elmondta, hogy céljuk egy új kezdet megteremtése, amely tiszta lappal indul, és új fejezetet nyit a sóbánya jövőjét érintő eseményekben.
"Ez azt is jelzi, hogy a felelősök fehér papíron benyújthatják lemondásukat" - hangsúlyozta. Hozzátette, örömmel tapasztalta, hogy a résztvevők között, civilek mellett, elöljárók és politikai képviselők is megjelentek. Kiemelte, hogy a Sóvidék különböző településeiről is érkeztek tiltakozók.
"Ma a sóbányáért gyűltünk össze, hiszen ez a Sóvidék szíve, a régió fejlődésének motorja. Ha a jelenlegi bánya menthetetlen, akkor elvárjuk, hogy egy új létesítményt hozzanak létre. A rendelkezésre álló tanulmányok és a gazdasági miniszter nyilatkozatai világosan jelzik, hogy a problémák mögött döntően emberi hibák állnak. Ezért követeljük, hogy a bányát adják vissza nekünk!" - hangsúlyozta Jánosi Róbert.
Kiemelte azt is, hogy mintegy 50 ezer ember ivóvízellátása is ellehetetlenült a bányakatasztrófa nyomán, ami érinti az egészségügyet, az állattartó gazdákat, a mezőgazdaságot is. "Tehát ez egy nagyon-nagyon széles probléma, és mihamarabb megoldást kell találni, és ez is a követelésünk egyik fő pontja. A mai nap üzenetét szeretnénk az új gazdasági miniszterig eljuttatni, akinek a legutóbbi nyilatkozatával tudunk azonosulni" - mondta el a szervező. Kiemelte: ha szombaton személyesen nem is tudják elmondani kétségeiket, gondolataikat az illetékeseknek, abban bíznak, hogy nem marad el a tiltakozás hatása és "talán termőtalajra találnak a gondolataik".
A szervezők nevében Gagyi Levente osztotta meg gondolatait, hangsúlyozva, hogy válaszokat keresnek a jövőbeni kilátásokkal kapcsolatban. "A bányában rengeteg víz található, és szeretnénk tisztán látni, milyen lehetőségeink vannak előre. Ezért javasoljuk egy munkabizottság létrehozását, amelyben bányászok, geológusok és hidrológusok, tehát szakértők vennének részt. Kérjük, hogy dolgozzanak ki számunkra két-három lehetséges forgatókönyvet a jövőre nézve. Fontos, hogy legyen egy optimista és egy pesszimista változat is. Szeretnénk tudni, mi vár ránk Parajdon és a Kis-Küküllő környékén" - mondta a kezdeményezők képviselője.
"Elengedhetetlen, hogy közösen sikerüljön olyan üzeneteket eljuttatnunk Bukarestbe, amelyek világosan kifejezik, hogy nem csupán saját érdekeinket képviseljük. A legfőbb célunk, hogy a parajdi közösség érdekeit támogassuk Bukarestben, nem pedig a bukarestiek szempontjait Parajdon. Nagyon fontos, hogy jelen legyünk, hiszen az emberek számíthatnak ránk, és minden tőlünk telhetőt meg fogunk tenni annak érdekében, hogy előrébb vigyük ezt a fontos ügyet" - hangsúlyozta a demonstráción Antal Lóránt szenátor, aki magánszemélyként vett részt az eseményen.
Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke civilként csatlakozott a tüntetéshez, hangsúlyozva, hogy mint a közösség megválasztott képviselője, kötelességének tartja, hogy támogassa a parajdiakat. A Maszol kérdésére kifejtette: "Egy erős és hatékony követelést tudunk megfogalmazni az érintett intézmények és hatóságok irányába, amely a parajdi emberek aggályait tükrözi. Teljesen érthető a düh, hiszen július elsejére már be kellett volna fejezni a patakmeder ideiglenes elterelését. Jelenleg a legfrissebb információk szerint 10-13 napos csúszásban vagyunk. Ráadásul a következő hétre esőzéseket jósolnak, ami tovább növeli a kockázatot. A veszély nem múlt el, és a helyzet komolyan aggasztó. Az országos hatóságok és cégek felelőssége, hogy ezt a helyzetet kezeljék, és gyors, hatékony megoldásokat találjanak. Felhívjuk a figyelmüket arra, hogy a katasztrófahelyzet kezelését sokkal nagyobb felelősséggel kell végezniük" - tette hozzá a politikus.
A kultúrház előtt gyülekező tömeg, miután rövid eligazítást kapott, a sóbánya irodáihoz vonult. Itt hangos skandálás közepette követelték a felelősök felelősségre vonását, az új bánya megnyitását, továbbá a tiszta és őszinte kommunikációt. A demonstrálók kéréseit egy 12 pontos dokumentumban foglalták össze, amelyet a bánya utcájában felállított, rögtönzött emelvényen Reisz Ildikó, a szervezők képviseletében, osztott meg a jelenlévőkkel.
Ebben többek között kérik
A szervezők tájékoztatása szerint az említett dokumentumot a demonstrációt követően átadták Hargita Megye Prefektusának, Petres Sándornak, a polgármesteri hivatalban.
A rendezvény szónokai egymás után léptek a mikrofonhoz, hogy kifejezzék nézeteiket az összegyűlt közönség előtt. Az esemény során különböző rigmusok zengték be a teret, amelyek az igazság, a felelősségre vonás, és az új bányák megnyitásának sürgetését hirdették.
A tüntetést közös ima zárta, majd a résztvevők tiltakozásképpen fehér papírlapokkal borították el a bányavállalat udvarát, elmondásuk szerint azért, hogy a felelős vezetők legyen mire megírják felmondásukat.