Fenyő-ügy: Megérkezett a Gyárfás-ítélet részletes indoklása A Fenyő János meggyilkolásával kapcsolatos ügyben mostantól hozzáférhető a Gyárfás Tamásra vonatkozó ítélet részletes indoklása. Az iratban kifejtett érvek és bizonyítékok új megvilágításba hely


A másodfokú bíróság csütörtökön jogerősen helybenhagyta a Fővárosi Törvényszék tavalyi döntését a Fenyő-gyilkosság ügyében, mindössze minimális módosításokkal. Gyárfás Tamás, a Nap TV egykori tulajdonosa nem bűnsegédként, ahogy azt az elsőfokú bíróság megállapította, hanem felbujtóként elkövetett emberölés miatt hét évnyi börtönbüntetést kapott. Portik Tamást viszont felbujtás miatt életfogytiglani fegyházra ítélték.

Utóbbi esetében a feltételes szabadlábra bocsátás lehetőségét húsz évben határozták meg, míg Gyárfás büntetése háromnegyedének a letöltése után szabadulhat. A bíróság Gyárfással szemben semmilyen kényszerintézkedést nem alkalmazott, nem tartóztatták le, sőt korábbi bűnügyi felügyeletét is megszüntették. Azonban, ha nem vonul be a meghatározott időpontban a börtönbe, akkor elesik a kedvezménytől.

A Fővárosi Ítélőtábla rövid indokolásában kifejtette, hogy az elsőfokú határozat kapcsán nem merült fel olyan eljárási szabálysértés, amely az ítélet hatályon kívül helyezését indokolta volna. A táblabíróság rámutatott: az elsőfokú bíróság helyesen mérlegelte az ügyben keletkezett bizonyítékokat. Rédei Géza tanácsvezető bíró hozzátette: az ügy legfontosabb bizonyítéka az a hangfelvétel volt, amit még Portik Tamás rögzített a 2000-es évek közpén Gyárfással közös beszélgetéseikről.

A felajánlkozás egy érdekes módon zajlott le, amikor Portik Fenyőre utalva megkérdezte, hogy "szétb...sszuk-e", miközben egy jellegzetes mozdulatot tett. Gyárfás erre széttárta a kezét és bólintott, ami egyértelművé tette számára, hogy miről van szó. Portik, elismerve Gyárfás intelligenciáját, megjegyezte, hogy a volt médiavállalkozó "k...rva okos", ami arra utalt, hogy tisztában van a szándékukkal: Fenyő meggyilkolásával. A táblabíróság ítélete itt eltért az elsőfokú bíróság döntésétől, amely azt állapította meg, hogy Portik volt az, aki kivitelezte Fenyő kivégzésének ötletét, így Gyárfás "csupán" bűnsegédnek számított. Ezzel szemben a másodfokú bíróság, egyetértve az ügyészség érveivel, Gyárfás magatartását felbujtásnak minősítette. Így ő lett a felbujtó felbujtója, hiszen ő volt az, aki Portikot ösztönözte, aki pedig a hírhedt szlovák bérgyilkossal, Jozef Roháccsal megölette a médiacézárt.

A Fővárosi Ítélőtábla arra is kitért, hogy az ügyben keletkezett tanúvallomásokat is helyesen értékelte tavalyi ítéletében a törvényszék.

A mai napon lapunkhoz eljutott információk szerint Tasnádi Péter egy kulcsfontosságú vallomást tett az ítéletet követően, amely jelentőséggel bír az ügy szempontjából. Az ügyészség ugyanis ezzel megerősítette, hogy Gyárfás valóban szándékot formált Fenyő János meggyilkolására. Az ítélet megállapítása alapján kiderült, hogy a Nap TV egykori tulajdonosa 1997 őszén 12 millió forintot ajánlott fel Tasnádinak az emberölés elkövetésére, azonban Tasnádi végül nem hajtotta végre a feladatot.

Related posts