A kamatcsökkentési folyamat továbbra is tart, miután az Európai Központi Bank (EKB) úgy határozott.


A piac a korábbiakhoz hasonló mértékű, újabb 25 bázispontos kamatcsökkentésre számított az Európai Központi Banktól, amely a várakozásoknak megfelelően hozta meg döntését.

Az új kamatkondíciók bejelentése 14:15-kor történt, ezt követően 14:45-től Christine Lagarde elnök tart sajtótájékoztatót. Az EKB friss közleménye is napvilágot látott, amelyben a legújabb makrogazdasági előrejelzés kulcsfontosságú adatai találhatóak.

A Kormányzótanács a mai ülésén döntést hozott, miszerint az Európai Központi Bank három irányadó kamatlábát 25 bázisponttal mérsékli. Ennek következtében a betéti kamat 2,5%-ra csökken, amely március 12-től lép érvénybe.

A dezinflációs trend kedvező irányba halad. Az inflációs adatok összességében továbbra is a szakértők előrejelzéseivel összhangban alakulnak, a legújabb becslések pedig szorosan illeszkednek a korábban várt számokhoz. A szakértők 2025-re átlagosan 2,3 százalékos, 2026-ra 1,9 százalékos, míg 2027-re 2 százalékos inflációt várnak. Az 2025-ös évre vonatkozó felfelé irányuló módosítás mögött a megerősödött energiaárak állnak. Az energia- és élelmiszerárak nélküli (mag)inflációs előrejelzés szerint 2025-re 2,2 százalék, 2026-ra 2 százalék, 2027-re pedig 1,9 százalék várható.

Az inflációs alapfolyamat legtöbb mutatója szerint az infláció tartósan megállapodik a Kormányzótanács 2 százalékos középtávú célja környékén.

A kockázatok továbbra is jelen vannak. "A hazai infláció szintje még mindig aggasztóan magas, amelynek legfőbb oka, hogy bizonyos iparágakban a bérek és az árak jelentős késlekedéssel reagálnak az infláció korábbi emelkedésére. A bérnövekedés ugyanakkor a várakozásoknak megfelelően lassul, míg a profitok részben enyhítik az inflációs hatások következményeit" - olvasható a közleményben.

A monetáris politika fokozatosan kevésbé szigorúvá válik, ahogy a kamatcsökkentések révén az új hitelek felvétele egyre olcsóbbá válik a vállalatok és a háztartások számára, ami élénkíti a hitelnövekedést. Ugyanakkor a laza finanszírozási feltételek hatását mérséklik a korábbi kamatemelések, amelyek továbbra is folyamatosan befolyásolják a hitelállományt, így a hitelezés összességében továbbra is visszafogott marad.

A gazdaság jelenleg komoly nehézségekkel néz szembe, ezért a szakértők a növekedési előrejelzéseiket ismét csökkentették: 2025-re 0,9, 2026-ra 1,2, míg 2027-re 1,3 százalékos növekedést várnak. A 2025-ös és 2026-os előrejelzések lefelé módosítása mögött az alacsonyabb exportteljesítmény és a jelenlegi gyenge beruházási aktivitás áll, amelyek részben a kereskedelmi szabályozásokkal kapcsolatos jelentős bizonytalanságokból, valamint a szélesebb gazdaságpolitikai instabilitásból erednek – ami egyértelműen a Trump-adminisztráció vámpolitikájára utal. Az emelkedő reáljövedelmek és a korábbi kamatemelések fokozatosan csökkenő hatásai továbbra is a kereslet élénkülésének alapját képezik, amely idővel várhatóan megjelenik.

A várakozásoknak megfelelő döntés született, ami bár meglepetést okozott a lefelé módosított növekedési előrejelzéssel, a piacokon nem tapasztalhatóak jelentős kilengések. Az euró-forint árfolyama 400 körüli szinten ingadozik, míg az euró-dollár viszonylat emelkedésnek indult. A Bloomberghez érkező gyors értékelések alapján a közlemény hangulata inkább hawkish, ami a szigorúbb monetáris politikára utalhat. Ez lehet az euró erősödésének hátterében, hiszen a dollárral szembeni árfolyam a közlemény kibocsátása után néhány órán belül 4 hónapos csúcsra ugrott. A forint pedig ismét megpróbálta átlépni a 400-as határt, és visszacsúszott 400 alá.

Related posts