A Gamma bagolylepke hullám - Okai és tudnivalók A Gamma bagolylepke, avagy a Spodoptera exigua, az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapott, mivel inváziós fajként megjelenése komoly hatással van a mezőgazdaságra. De vajon mi áll ennek a jelenségnek


Júniusra a gamma bagolylepkék populációja drámai módon megnövekedett környezetünkben. Ezek a rovarok teljesen ártalmatlanok, tehát aggodalomra nincs szükség. Ugyanakkor a szakértők figyelmeztetnek, hogy a nyári hónapokban a kamrákban megjelenő molyfajokkal érdemes fokozottan óvatosnak lenni.

Idén a nyár beköszöntével a megszokott rovarok felbukkanása mellett számos észrevétel és beszámoló érkezett egy eddig ritkábban látott vendég látogatásáról.

- Természetben, a lakás ablakán kívül szintén megtalálhatók különböző molyfajok. Most éppen szezonja volt a gamma bagolylepke rajzásának, ami egy nagyobb termetű moly, ami fényre jön. Tehát ha a bejárati ajtónk felett éjszaka ég a kis lámpa, vagy az erkélynél az ablak fénye, amire oda tudnak jönni, akkor oda is jönnek. Az éjszakai molyok életét nagyban befolyásolja a csillagoknak és a holdnak a fénye, és be lehet őket csapni a mi saját világításainkkal - fejtette ki Boldog Gusztáv természetvédelmi szakember.

Bár a molyok tavaszi generációja hagyományosan déli területeken szaporodik, majd onnan érkezik hazánkba, az idei enyhe tél miatt valószínű, hogy több példány is átvészelte a hideg hónapokat, mint az elmúlt években. Ezt sokan tapasztalhatták júniusban, amikor a molyok tömeges megjelenése figyelhető meg. A nyár során valószínűleg további helyi szaporulatok is felbukkannak, így nem ez volt az utolsó alkalom, hogy szárnyas vendégeinkkel találkozunk.

A békési rágcsáló- és rovarirtó vállalat vezetője hangsúlyozta, hogy ezek a lepkék számunkra teljesen veszélytelenek. Az ellenük való védekezés legegyszerűbb módja a szúnyogháló használata, illetve a zárt ajtók és ablakok fenntartása. Varga Sándor Péter emellett megjegyezte, hogy a háztartásokban megjelenő, hasonlóan káros fajok esetében már egészen más a helyzet, hiszen az ő jelenlétük könnyen észlelhető az élelmiszerekben található pókháló-szerű anyag miatt.

- Két dolgot tehetünk: vagy kuka, vagy fagyasztóba tesszük minimum 72 órára, attól függ, hogy sajnáljuk, vagy nem sajnáljuk ezeket az alapanyagokat. Fagyasztóba tesszük őket és ezzel elöljük mind a bábokat, mind a lárvákat, mind a petéket. Az imágók, azaz a kifejlett molylepkék viszont a spájzban lehetnek valahol a sarokban, ő ellenük akár egy aeroszolos kezeléssel is védekezhetünk, de alapvetően azt kell megszüntetni, hogy a szaporulatot tüntessük el a szárítmányokból - emelte a Békés Pesticid Kft. ügyvezetője.

Léteznek különleges feromonos csapdák is, amelyeket a különböző fajokhoz kifejezetten meg lehet vásárolni az erre specializálódott boltokban. Ezek a csapdák hatékonyan védenek mindkét molyfaj ellen, ráadásul környezetbarát megoldást kínálnak.

A szakértők hangsúlyozták, hogy a gamma bagolylepkék nem csupán kártevők, hanem kulcsszereplők a növények fejlődésében. Míg a méhek a nap folyamán szorgosan porozzák a virágokat, addig a molyok éjszaka végzik ugyanezt a fontos feladatot. Éppen ezért a globális lemérgezésük nem csupán elhamarkodott, hanem kifejezetten káros is lenne!

Related posts