Gáztranzit: Ankara új lehetőséget kínálhat az EU ukrán gázellátásának biztosítására.


Ankara ismételten meg kívánja indítani az Európai Unióval korábban félbeszakadt energiaügyi tárgyalásokat, célja pedig, hogy Európa egyik legfontosabb gázszállítójává nője ki magát. Faruk Kaymakcı, Törökország EU-s nagykövete hangsúlyozta, hogy a gáztranzit kiemelt szerepet játszhat a két fél közötti kapcsolatokban. Ezen kívül Ankara a politikai és kereskedelmi együttműködés erősítését is sürgeti a kelet-európai és közel-keleti konfliktusok hatékony kezelése érdekében.

A tárgyalások újbóli megkezdése azért vált sürgetővé, mert az ukrán tranzitútvonal megszűntével olyan EU-tagországok, mint Magyarország és Szlovákia, új gázforrások után kutatnak.

„- fogalmazta meg Kaymakcı.”

Az Európai Unió és Törökország között zajló magas szintű energiaügyi tárgyalások 2019-ben lényegében megszakadtak, miután a török gázkutatások a ciprusi vizeken komoly diplomáciai feszültséget generáltak. Azóta a konfliktus folyamatosan nehezíti a párbeszéd újbóli megkezdését, bár Kaymakcı véleménye szerint csak Ciprus áll ellent az energiakollaborációnak.

- hangsúlyozta a nagykövet. Bár Ciprus és Görögország saját erőforrásaik kiaknázására törekednek, a török vezetés úgy látja, hogy az EU tagállamainak többsége érdeklődik az energiaellátás diverzifikációja iránt.

Kadri Tastan, a German Marshall Fund szakértője úgy véli, hogy a gázárak továbbra is komoly kihívást jelentenek az Európai Unió számára, ami Törökország helyzetét kedvezően befolyásolja. Recep Tayyip Erdoğan ambíciója, hogy Törökország regionális energiaelosztó központtá fejlődjön, lehetővé téve a szomszédos országok gázellátásának összekapcsolását a saját tartalékaival.

Az ukrán tranzitútvonal leállása különösen kedvezőtlen hatással van Magyarországra és Szlovákiára. Magyarország már megakadályozta az EU oroszellenes szankcióinak meghosszabbítását, miután Kijev nem adott zöld utat az orosz gázszállítmányok áthaladásának.

Törökország kulcsszereplővé léphet elő Európa energiaellátásában, miközben Ankara a Déli Gázfolyosó fejlesztésére és a mediterrán energiaforrások integrálására összpontosít, hogy megerősítse pozícióját a régióban. Az Európai Unió számára a török energiaútvonalak új perspektívákat nyithatnak, azonban a ciprusi konfliktus továbbra is megoldásra vár, ami árnyékot vet a jövőbeli együttműködésre.

Related posts