Természetesen! Íme egy egyedi változat a megadott szöveg témájáról: **GEOrszágpolitika - Trump Grönland iránti érdeklődése: Mi áll a háttérben? - PestiSrácok** Az utóbbi időszakban sokat beszéltek arról, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi el


GEOrgPOLITIKA - Miért akarja Trump megszerezni Grönlandot? Georg Spöttle 2025-01-09

Donald Trump saját bevallása szerint Grönlandot az USA-hoz akarja csatolni - ha kell, katonai segítséggel. Miért érdekli a leendő amerikai elnököt ennyire Grönland? És valóban az USA részévé válhat a sziget? A kiinduló helyzet az, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök választási győzelme óta többször is arról beszélt, hogy Grönland az Egyesült Államok része lesz. Ebben a tervben a jég alatt található földgáz, kőolaj, urán, gyémántok és arany és ólom fontos szerepet játszanak.

Grönlandot nagyrészt jég borítja, és a világ legnagyobb szigetén mintegy 57 000 ember él. Az észak-atlanti, nyersanyagokban gazdag és stratégiai szempontból fontos terület több mint 600 éve Dániához tartozik, de széles körű autonómiát élvez. Grönland eddig lemondott a teljes függetlenségről. Trump már nem sokkal karácsony előtt újból megbeszéléseket kezdeményezett Grönlandról. Az Egyesült Államok úgy véli, hogy "a nemzetbiztonság és a világ szabadsága érdekében feltétlenül szükséges Grönland birtoklása és ellenőrzése" - jelentette ki a leendő elnök. A republikánus ezzel első hivatali idejében tett sikertelen kísérletére épített, amikor 2019-ben Grönland megvásárlását javasolta. Kedden fia, Donald Trump Jr. látogatott el a szigetre - hivatalosan magánúton. Ugyanezen a napon idősebb Trump sajtótájékoztatót tartott floridai birtokán. Nem zárta ki, hogy katonai vagy gazdasági lépéseket tegyen Grönland és a Panama-csatorna feletti ellenőrzés megszerzése érdekében. "Ezt az üzletet meg kell kötni" - mondta Trump.

Trump 2019-ben javaslatot tett Grönland megvásárlására, azonban a dán és grönlandi vezetők határozottan elutasították az ötletet. "Grönland a miénk. Soha nem fogunk eladhatóvá válni" – jelentette ki Mute Egede, a grönlandi önkormányzat miniszterelnöke. Újévi beszédében Egede hangsúlyozta a Dániától való függetlenség iránti elkötelezettségét is. Érdekes, hogy Trump nem az első amerikai elnök, aki Grönland iránt érdeklődött; 1946-ban Harry Truman, amikor a sziget még dán gyarmat volt, 100 millió dollár értékben aranyban kívánta megvásárolni azt, tekintettel a hidegháborús helyzetre. Az akkori dán kormány azonban már akkor is elvetette az ajánlatot.

Grönland 1953-ig dán gyarmat volt, ma pedig a Királyság önigazgatású területe. A szigetnek 2009 óta joga van népszavazáson kinyilvánítani függetlenségét. Ha ez megtörténik, Grönland dönthet úgy, hogy csatlakozik az USA-hoz - például társulási megállapodás formájában, mint a Marshall-szigetek, Mikronézia és Palau a Csendes-óceánon. Bár a szigetlakók többsége szeretné a függetlenséget, a Dániától és az EU-tól való gazdasági függőségük miatt szkeptikusak ezzel kapcsolatban. Grönlandon tavasszal előre hozott parlamenti választásokat tartanak. A Dániától való függetlenség a választási kampány egyik fő témája. A grönlandi politikusok 2019 óta többször kijelentették, hogy érdekeltek az Egyesült Államokkal való együttműködés és kereskedelem erősítésében. "Grönland a Dániától való függetlenedésről beszél, de egyetlen grönlandi sem akar egyszerűen átállni egy új gyarmatosítóhoz" - magyarázza Ulrik Pram Gad grönlandi szakértő a Dán Nemzetközi Tanulmányok Intézetétől.

Aaja Chemnitz, Grönland képviseletében a dán parlamentben, határozottan elutasítja az Egyesült Államokkal való integrációt. "Nem szeretnék bábuként szerepelni Trump víziójában, amely az ő birodalmának kiterjesztésére irányul a mi hazánkra" – hangsúlyozta.

A hatalmas sarkvidéki sziget, Grönland, kiemelkedő stratégiai jelentőséggel bír az Egyesült Államok számára. Itt található a légierő bázisa, amely ballisztikus rakéták korai előrejelző rendszerével rendelkezik, mivel a legrövidebb útvonal Európából Észak-Amerikába Grönlandon keresztül vezet. Földrajzi elhelyezkedése miatt a sziget az észak-amerikai kontinens része, és fővárosa, Nuuk, meglepő módon közelebb helyezkedik el New Yorkhoz, mint Koppenhágához. Ulrik Pram Gad kutató hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államok számára elengedhetetlen, hogy megakadályozza más nagyhatalmak térnyerését a szigeten. Ennek érdekében az USA egy erősebb katonai jelenlét iránt érdeklődik, hogy ellenőrizhesse a Grönland, Izland és az Egyesült Királyság közötti vizeket, amelyeket orosz hadihajók és atom-tengeralattjárók áthaladási útvonalaként tartanak számon. A dán kormány továbbra is felelős a kül- és biztonságpolitikáért, még akkor is, ha Grönland jelentős autonómiával bír. Dánia 1949 óta a NATO tagja, így Grönland területe is a nyugati katonai szövetség része, ami még inkább megerősíti a sziget stratégiai fontosságát.

Grönlandon és környékén értékes ásványkincsek is találhatók. Ezek közé tartozik az olaj, a gáz, az arany, a gyémánt, az urán, a cink és az ólom. A kormány azonban környezetvédelmi okokból megtiltotta az olaj és a földgáz kitermelését. A bányászati ágazat fejlesztése is megrekedt a bürokratikus akadályok és az őslakosság ellenállása miatt. Ennek következtében a gazdaság a halászattól függ, amely az export több mint 95 százalékát adja. Emellett évente közel egymilliárd dollárnyi támogatás érkezik Dániából, amely az állami költségvetés mintegy felét fedezi. A globális felmelegedés miatt a grönlandi jégtakaró alatti nyersanyagok egyre inkább hozzáférhetővé válnak. A grönlandi jégtakaró az antarktiszi jégtakaró után a Föld második legnagyobb jégtakarója. Teljes elolvadása a tengerszint mintegy hét méteres emelkedését okozhatja.

Amikor Trump 2019-ben felajánlotta, hogy megvásárolja a szigetet, Dánia határozottan elutasította az ajánlatot. Mette Frederiksen miniszterelnök akkor "abszurdnak" nevezte a javaslatot. Most Frederiksen azt mondta, nincs meg a képzelete ahhoz, hogy Trump terveit valaha is megvalósíthassa. Hozzátette, hogy a grönlandiak egy nép és ez az ő országuk. "Csak Grönland határozhatja meg Grönland jövőjét". Lars Lökke Rasmussen külügyminiszter azt mondta, hogy Dánia azonban nyitott a párbeszédre az Egyesült Államok sarkvidéki érdekeiről.

Kép forrása: MTI/AP/Evan Vucci

Természetesen! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás példa: "🌟 Csodás napot mindenkinek! 🌼 Ma úgy döntöttem, hogy felfedezem a város rejtett kincseit! 🗺️✨ Ki tudja, milyen meglepetések várnak rám? 😊 Ha van valami tippetek, ne tartsátok magatokban! 🙌 #Felfedezés #KalandraFel" Remélem, tetszik! Ha van konkrét téma, amiről szeretnél írni, szívesen segítek abban is!

Persze, itt egy egyedi szöveg a megadott témák köré: **Kapcsolódó Témák:** Az Északi Sarkkör varázslatos világa, ahol a nappalok és éjszakák határai elmosódnak, lenyűgöző természeti jelenségekkel várja azokat, akik felfedezésre indulnak. Grönland, a világ legnagyobb szigete, hatalmas jégmezőivel és lélegzetelállító fjordjaival a sarkvidéki kalandok szívében található. Kanada, a másik északi óriás, gazdag kultúrájával és változatos tájaival igazi paradicsoma a természetkedvelőknek. A sarkvidéki területek nemcsak lenyűgöző látványt nyújtanak, hanem egyben vezető szerepet is játszanak a globális klímaváltozás megértésében és kezelésében. A tudományos kutatások és az őslakos közösségek hagyományai egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy jobban megértsük ezt az érzékeny ökoszisztémát, amely a Föld egyik legfontosabb régiója.

Related posts