Ha Trump továbbra is fenntartja a vámokat, az súlyos következményekkel járhat Európa számára: jelentős áremelkedések várhatóak - Pénzcentrum.


Trump 30%-os vámfenyegetése alapjaiban változtatná meg az EU gazdasági modelljét, teljes kereskedelmi szegmenseket lehetetlenítve el a transzatlanti kapcsolatokban.

A brüsszeli miniszteri találkozón, amely hétfőn zajlott, a résztvevők továbbra is optimisták abban a tekintetben, hogy Donald Trump augusztus 1-i határideje előtt sikerülhet egy olyan megállapodást kötniük, amely megóvná az 1,7 billió dolláros kétoldalú kereskedelmi kapcsolatot. Ezt a Reuters hírügynökség számolt be.

"Szinte lehetetlen lenne a kereskedelem hagyományos keretein belül működni a transzatlanti kapcsolatokban" - mondta Maros Sefcovic, az uniós kereskedelmi biztos, a 30%-os vámtétel kapcsán, mielőtt találkozott volna a 27 uniós tagállam minisztereivel és tisztviselőivel.

Az Európai Unió tisztviselői abban bíznak, hogy a károk mérséklésére elegendő lesz a jelenlegi 10% körüli alapvám, valamint néhány kiemelt szektor, mint például az autóipar, kivételével tudják csökkenteni a terheket.

Tavaly az Egyesült Államok volt az EU legnagyobb kereskedelmi partnere, az uniós export ötödét felvéve. Trump fő problémája a kereskedelemben keletkező 235 milliárd dolláros amerikai deficit, bár a szolgáltatások terén az USA többletet könyvelhet el.

A Barclays közgazdászai úgy vélik, hogy egy 35%-os átlagos vámtétel az uniós termékekre, párosulva Brüsszel 10%-os válaszlépéseivel, 0,7 százalékponttal mérsékelné az euróövezet gazdasági teljesítményét. Ez pedig tovább rontaná a már eleve gyenge növekedési kilátásokat.

Ez valószínűleg az Európai Központi Bank további kamatcsökkentéseihez vezetne, a betéti kamatláb potenciálisan 1%-ra csökkenhetne 2026 márciusára.

A német IW gazdasági intézet előrejelzése alapján a 20-50%-os vámok bevezetése jelentős pénzügyi terhet róna Németországra, becsléseik szerint a költségek 200 milliárd eurót is elérhetnek a 4,3 billió eurós gazdaság számára 2028-ra.

Friedrich Merz kancellár szerint: "Gazdaságpolitikai erőfeszítéseink nagy részét el kellene halasztanunk, mert ez mindent érintene és alapjaiban sújtaná a német exportipart."

Hosszú távon felvetődik a kérdés, miként pótolja Európa az elveszett gazdasági dinamizmust, amely elengedhetetlen lenne az öregedő népesség ellátásához, valamint a katonai újrafegyverkezéshez szükséges ambíciók finanszírozásához. E célok megvalósításához megfelelő adóbevételek és munkahelyek kialakítása nélkülözhetetlen.

"Az EU-nak nincsenek alternatív piacai, ahová egyszerűen átirányíthatná eladásait" - mondta Varg Folkman, az Európai Politikai Központ elemzője a klasszikus szabadkereskedelmi megállapodások hosszú és összetett időkeretére utalva.

Egyes megfigyelők szerint a Trumppal való szembenállás éppen az, amire az EU-nak szüksége van a régóta halogatott egységes piaci reformok befejezéséhez, a belső kereslet növeléséhez és gazdaságának kiegyensúlyozásához.

A Nemzetközi Valutaalap becslése szerint az EU saját belső korlátai az áruk szabad áramlása előtt 44%-os, a szolgáltatások esetében pedig 110%-os vámokkal egyenértékűek.

Az EU egyelőre kitart amellett, hogy nyitott a tárgyalásokra, miközben megtorló intézkedéseket készít elő arra az esetre, ha ezek megszakadnának. Európai megfigyelők szerint Trump megállapodásra ösztönzésében szerepet játszhat, hogy a tartós bizonytalanság késleltetheti az amerikai elnök által olyannyira áhított Fed-kamatcsökkentést.

Related posts