A lakosság egyre inkább felfokozott ütemben veszi igénybe a hiteleket – írja a Világgazdaság. A pénzügyi lehetőségek széles tárháza és a kedvező kamatok vonzóvá teszik a hitelfelvételt, ami új kihívások elé állítja a háztartásokat és a pénzintézeteket egy

A lakossági hitelpiacon továbbra is rendkívül élénk a kereslet: október hónapban a személyi kölcsönök terén új csúcsot értek el a kihelyezések. A lakossági hitelállomány pedig soha nem látott magasságokba emelkedett, már közel 11 ezer milliárd forintnál tart.
Változatlanul nagyon erős a kereslet a lakossági hitelpiacon: miközben a személyi kölcsönök új kihelyezéseinél már szeptemberre megdőlt az eddigi éves rekord, a lakáshiteleknél is valamilyen drámai fordulat kellene ahhoz, hogy ne hozzon új csúcsot 2024. az új szerződések összegénél - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán közzétett adataiból.
A jegybank legfrissebb statisztikái alapján az októberi hónap kiemelkedő élénkséget hozott a lakáshitelek piacán: a bankok összesen 118,1 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket, ami már az előző havi 114 milliárdnál is magasabb, és a tavalyi év hasonló időszakának közel kétszeresét jelenti. A személyi kölcsönök terén is történelmi csúcsot ért el a tizedik hónap, hiszen az MNB 80,6 milliárd forintos új szerződéskötést regisztrált, amely példa nélküli a korábbi években. A babaváró hitel iránti kereslet is fokozódott, hiszen az eddig megszokott havi 20 milliárd forint körüli összeghez képest októberben már 24 milliárd forintot is meghaladó értékeket mutattak a statisztikák.
Az első tíz hónapot vizsgálva is látványos a bővülés a lakossági hitelpiacon: igaz, ebben az is szerepet játszik, hogy tavaly drasztikusan visszaesett a kereslet.
A fenti adatok alapján szinte biztosra vehető, hogy idén rekordszámú lakáshitelt helyeznek ki, hiszen a legutóbbi csúcsévben, 2021-ben, a bankok több mint 1300 milliárd forintnyi lakáscélú kölcsönt nyújtottak. A személyi kölcsönök piacán is dinamikus növekedést tapasztalhatunk: október végére már 681,6 milliárd forintnyi új szerződést kötöttek, így csupán az a kérdés, hogy a 2019-es évre regisztrált 558,7 milliárd forintos rekordot mennyivel sikerül túlszárnyalni. A babaváró hitelek esetében viszont úgy tűnik, hogy a piac a 2019 és 2022 közötti időszakban megszokott alacsonyabb szinten stabilizálódik: az idei év első tíz hónapjában 208,9 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket, ami egy évvel korábbal összehasonlítva közel 6 százalékos növekedést mutat.