Hivatali idejének végső napjaiban még megpróbálná betiltani a part menti olaj- és...
Donald Trump hatalomra kerülése előtt mindössze két héttel Joe Biden amerikai elnök bejelentette, hogy betiltja az új tengeri olaj- és gázkitermelést – számol be róla a Reuters. Trump a hazai energiatermelés fellendítésére tett ígéretet, ám Biden döntése után a helyzet bonyolultabbá vált, hiszen ez a lépés jelentős hatással lesz az amerikai energiaipar jövőjére.
253 millió hektárnyi óceáni területen kitermelési tilalmat vethetnek ki.
A Fehér Ház legfrissebb tájékoztatása alapján az elnök, aki 70 éves, a külső kontinentális talapzatról szóló törvény keretein belül gyakorolja jogkörét. Ennek értelmében tilalmat hirdet a keleti és nyugati partok mentén, valamint a Mexikói-öböl keleti szakaszán, továbbá az alaszkai Bering-tenger északi területein található szövetségi vizeken.
Biden szerint a lépés összhangban a klímavédelmi programjával, valamint azzal a célkitűzéssel, hogy 2030-ig védelem alá helyezzék és ezáltal megóvják az Egyesült Államok földjeinek és vizeinek 30 százalékát.
Biden indoklásában emlékeztetett a 2010-es Deepwater Horizon olajkatasztrófára, amely a Mexikói-öbölben történt, és véleménye szerint világosan rámutat arra, hogy a tilalom alatt álló területeken a fúrási potenciál alacsony volta nem elegendő ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyjuk a jövőbeni lízingelés közegészségügyi és gazdasági kockázatait. Azt is hangsúlyozta, hogy a part menti fúrások súlyos, visszafordíthatatlan károkat okozhatnak a környezetben, ráadásul szerinte feleslegesek az Egyesült Államok energiaszükségleteinek biztosításához.
A klímaszkeptikus Trump kampányígéreteihez tartozott elődje természetvédelmi és éghajlat-változási politikájának visszafordítása: a demokrata adminisztráció négy év alatt korlátozta az új olaj- és gázlízinget a szövetségi földeken és vizeken, ami miatt bírálatok érték Bidenéket az érintett vállalatoktól és államoktól.