A 100 000 dolláros bitcoin megjelenése új dimenziókat nyit az anyagi egyenlőtlenség kérdésében a digitális korban. Ahogy a kriptovaluták népszerűsége és értéke folyamatosan növekszik, úgy a digitális vagyon koncentrációja is fokozódik. Azok, akik korán fe


Még 100 000 dollár felett is forradalmi platformot kínál a bitcoin különösen azokban a fejlődő régiókban, ahol nincs banki infrastruktúra.

A bitcoin egy újabb történelmi pillanathoz érkezett december 5-én, amikor először átlépte a 100 000 dolláros árfolyamot. Ez a jelentős esemény nem csupán a digitális valuták világában hozott változást, hanem egy új korszakot is nyitott a vagyonteremtés terén. E mérföldkő talán ígéretes megoldást kínálhat a fokozódó vagyoni egyenlőtlenségek kezelésére, ugyanakkor felmerülnek komoly aggályok is a bitcoin szerepével kapcsolatban, amely potenciálisan még inkább súlyosbíthatja a társadalmi-gazdasági különbségeket.

A BTC Price (BTC) értéke 2023. december 5-én, pontosan egy hónappal Donald Trump 2024-es amerikai elnökválasztási győzelme után, először haladta meg a 100 000 dolláros határt, ezzel új mérföldkövet állítva fel a kriptovaluták történetében.

Az eszköz az elmúlt hónap során továbbra is 32,1%-os növekedést ért el, míg az év elejétől számítva már több mint 120%-kal gyarapodott. Ezzel felülmúlja a legtöbb klasszikus pénzügyi terméket.

A bitcoin 2011 augusztusa óta több mint 893 000-szeresére növelte értékét. Életre szóló lehetőségeket teremtve a hosszú távú befektetők számára. A Bitstamp adatai szerint a bitcoin pályája az egyik legjövedelmezőbb eszközzé tette a történelemben.

Bár a bitcoin korai befektetői számára lenyűgöző hozamokat kínált, nem mindenki osztja ezt az optimizmust. Számos iparági szakértő aggódik a helyzet alakulása miatt. A jelenlegi befektetők számára lehet, hogy már túl késő ahhoz, hogy a bitcoint valódi eszközként használják a gazdasági egyenlőség előmozdítására és a vagyoni különbségek csökkentésére.

Lehet-e a bitcoin a digitális korban a megoldás, vagy éppen a vagyoni egyenlőtlenség következő oka?

A Bitcoin decentralizált jellege az elején valódi biztonságos menedékként szolgált mindazok számára, akik a hagyományos pénzügyi struktúrákon kívül kívánták felépíteni a vagyonukat. Azonban ahogy a Bitcoin egyre inkább néhány nagyobb pénzügyi intézmény és "bálna" kezében összpontosul, úgy egyre több kérdés vetődik fel azzal kapcsolatban, hogy vajon tényleg képes-e hozzájárulni a vagyon igazságos újraelosztásához.

Ez egy új típusú kockázatot hordoz magában a bitcoin számára – állítja Anndy Lian, aki író és a blockchain technológia nemzetközi szakértője.

Ez a jelenség kockázatokat rejt magában, mivel fokozhatja a már meglévő egyenlőtlenségeket. Azok, akik jelentős bitcoin-tulajdonnal bírnak, komoly hatást gyakorolhatnak a piaci folyamatokra. A bitcoin instabilitása és spekulatív természetének következtében nem lehet teljes mértékben megbízható megoldásként tekinteni a vagyoni különbségek csökkentésére.

Az amerikai spot bitcoin tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) januári bevezetése óta jelentős intézmények - köztük a BlackRock - jelentős mennyiségű bitcoint halmoztak fel.

Az Egyesült Államokban működő bitcoin ETF-ek összesen körülbelül 1,1 millió BTC-t kezelnek, ami több mint 100 milliárd dollárra rúg. Ez a hatalmas összeg hamarosan elérheti Satoshi Nakamoto, a bitcoin titokzatos megalkotójának tartalékait is.

Lian kiemelte, hogy elengedhetetlen a szabályozói felügyelet és a stratégiai politikai beavatkozások alkalmazása ahhoz, hogy a bitcoin valóban képes legyen hozzájárulni a vagyoni egyenlőtlenségek mérsékléséhez.

Bár a bitcoin árfolyama már hat számjegyűra emelkedett, még mindig csak egy kezdeti "rétegpiac" részesedését képviseli.

A bitcoinban továbbra is jelentős vagyonteremtési lehetőség rejlik, mivel tulajdonosai a világ népességének csak kis részét teszik ki - mondták a Bitfinex elemzői:

A Bitcoin egyedülálló lehetőséget kínál azoknak, akik hisznek benne és hajlandók megtartani azt. Inkább egy aszimmetrikus vagyonteremtési eszközként kell rá tekintenünk, nem pedig a társadalmi vagyoni egyenlőtlenségek orvoslására. Ez a jelenség a kapitalizmus egyik legegyértelműbb megjelenési formája, ahol a hagyományos, gyenge alapokon nyugvó rendszerek – mint például a banánköztársaságok – eltűnnek a színről.

A Santiment adatai szerint a bitcoin-bálnák - azaz azok a befektetők, akik legalább 10 BTC-vel rendelkeznek - az elmúlt hét hétben összesen 103 960 bitcoint halmoztak fel.

Ennek ellenére a bitcoin továbbra is a legjobb eszköz a vagyoni egyenlőség előmozdítására. Ryan Lee, a Bitget Research vezető elemzője szerint:

Tervezése révén a bitcoin még mindig megőrizheti a vagyonelosztás lehetőségét, mivel bárki vásárolhat akár egy kis részét is, hogy kitettséget szerezzen a kriptovalutában. A világ minden tájáról érkező felhasználók számára a bitcoin digitális pénz, amelyet nem lehet korlátozni, és továbbra is a legjobb választás marad a vagyoni egyenlőség előmozdítására.

A bitcoin lenyűgöző, több mint 893 000-szeres megtérülése ellenére még mindig komoly pénzügyi potenciál rejlik benne, még azok számára is, akik késlekedve lépnek be a piacra. Jelenlegi árazása továbbra is erős befektetési lehetőséget kínál, hiszen ez az egyetlen olyan eszköz, amelynek kínálata korlátozott, és a jövőbeli inflációval kapcsolatos kockázatok előre meg vannak határozva - állítják a Bitfinex szakértői, akik hozzátették:

Emlékezzünk vissza 2017-re, amikor a bitcoin átlépte az 1 000 dolláros küszöböt. Akkoriban sokan úgy vélték, hogy a kriptovaluta túlzottan felértékelődött, és figyelmeztettek, hogy a befektetők lemaradtak a lehetőségről. Azóta a bitcoin értéke közel 100-szorosára emelkedett, ami világosan mutatja, hogy a birtokosai számára valódi vagyonteremtés zajlik.

A gazdasági egyenlőtlenség globális szinten egyre inkább a figyelem középpontjába kerül, és ez alól az Egyesült Államok, a világ legnagyobb gazdasága sem kivétel. Az eltérő jövedelmek és lehetőségek növekvő szakadéka sokak számára aggasztó perspektívát jelent.

A Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) által közzétett statisztikák alapján az Egyesült Államok legfelső 1%-ának vagyona 1989 és 2021 között elképesztő, több mint 21 billió dolláros növekedést mutatott. Ezzel szemben az alsó 50% pénzügyi helyzete romlott, hiszen a vizsgált időszak alatt a vagyonuk enyhén csökkent, és 2021-re a nemzeti vagyon csupán 2%-át mondhatták magukénak.

Bár a bitcoin hozamai valószínűleg mérséklődnek, miután elérte a 100 000 dolláros szintet, a potenciális megtérülés továbbra is figyelemre méltó lehetőségeket tartogat. Ennek oka, hogy a későbbi befektetők is részesülhetnek a Bitcoin növekvő kormányzati és intézményi elfogadottságából, amely a következő években várhatóan még inkább megerősödik – fejtette ki James Wo, a DFG kockázati tőkealap alapítója és vezérigazgatója.

Bár a korai befektetők általában a legnagyobb nyereségeket realizálják, az új belépők sem maradnak le a lehetőségekről, főleg az intézményi elfogadás felgyorsulásának tükrében. Az olyan kezdeményezések, mint a Pennsylvania Bitcoin Stratégiai Tartalék Törvény, inspirálhatják más kormányokat és intézményeket is, hogy tőkéjük egy részét bitcoinba irányítsák. Ez tovább növelheti a bitcoin szerepét, mint megbízható inflációellenes fedezetet és hosszú távú értékmegőrző eszközt.

Bár a későn érkező befektetők hozamai valószínűleg nem fogják elérni az elmúlt évtized során tapasztalt robbanásszerű megtérüléseket, az intézményi érdeklődés fokozódása hozzájárul ahhoz, hogy a bitcoin hosszú távú árfolyam-emelkedése stabil maradjon - emelte ki Wo.

A korai befektetők és a nagy bitcoin-bálnák továbbra is a legnagyobb hozamot érhetik el, de szélesebb körű lehetőség kínálkozik a jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentésére. Wo elmagyarázta, hogy "a hagyományos pénzügyi rendszerekkel ellentétben a bitcoin bárkinek, akinek van internet-hozzáférése, lehetőséget ad arra, hogy függetlenül a központosított bankoktól vagy instabil helyi valutáktól, vagyont tároljon és növeljen."

Kiemelte, hogy azokban a területeken, ahol hiperinfláció vagy szigorú banki szabályozások vannak érvényben, a Bitcoin "alternatívát nyújt a pénzügyi integrációra és a gazdasági megerősítésre."

Történelmileg a bitcoin árfolyama profitált a hagyományos bankrendszer problémáiból. A BitMEX társalapítója és korábbi vezérigazgatója, Arthur Hayes szerint a 2023-as amerikai bankválság katalizátora volt a bitcoin tavalyi bikapiacának.

2023 márciusában aggályok merültek fel az amerikai bankrendszerrel kapcsolatban, miután a Silicon Valley Bank hirtelen összeomlott, és a Silvergate Bank önkéntes felszámolásra került. A Signature Bankot is bezárásra kényszerítették a New York-i szabályozók március 12-én, két nappal a Silvergate Bank felszámolása után.

A 2023 márciusában bekövetkezett amerikai bankcsődök bikapiacot indítottak el a bitcoin számára. Egy hét alatt 26%-kal emelkedett, 21 900 dollárról 28 054 dollárra.

Bár számos aggály merül fel a bitcoin körül, ez a digitális valuta továbbra is vonzó lehetőség azok számára, akik szeretnék elhagyni a hagyományos pénzügyi struktúrákat. Emellett a későbbi befektetők is jelentős előnyökhöz juthatnak, hiszen a növekvő intézményi és kormányzati elfogadás révén új lehetőségek nyílnak meg előttük.

Related posts