A Debreceni Egyetem irányításával egy innovatív kemoterápiás készítmény fejlesztése zajlik, amely új lehetőségeket kínál a daganatos megbetegedések kezelésében.


Egy, a rákos elváltozások kemoterápiás kezelésében a remények szerint áttörést hozó új típusú készítmény fejlesztésére nyert támogatást egy nemzetközi kutatócsoport-hálózat, amit a Debreceni Egyetem vezet. A NextNano4Cancer projektben tajvani, francia, spanyol, román és magyar szakemberek működnek együtt.

A Debreceni Egyetem (DE) által vezetett nemzetközi kutatási konzorcium sikeresen pályázott az ERA4Health partnerség keretében meghirdetett NANOTECMEC című programra, amely a nano- és fejlett technológiák betegségek megelőzésére, diagnosztizálására és kezelésére összpontosít. A pályázatra hatalmas érdeklődés mutatkozott, hiszen a jelentkezések száma csaknem tízszeresen meghaladta a rendelkezésre álló helyeket. A döntéshozók alapos, kétfordulós értékelési folyamatot követően választották ki a nyertes projekteket.

A győztes NextNano4Cancer projekt szakmai vezetője Bácskay Ildikó, a DE Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) dékánja. A konzorcium tagjai között olyan rangos nemzetközi intézmények szerepelnek, mint a Tajpeji Orvostudományi Egyetem (Taipei Medical University), a Claude Bernard Egyetem Lyon 1. (ENS Lyon), a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács (CSIC), az aradi Vasile Goldiș Nyugati Egyetem, valamint a magyar Cylolab Kft.

A DE GYTK irányításával május 1-jén megkezdődött a NextNano4Cancer projekt, amelynek célja forradalmi előrelépés elérése a rákkutatás területén egy innovatív kemoterápiás készítmény kifejlesztésével.

- Ez egy jelentős mérföldkő a kutatás világában - mondta Bácskay Ildikó. A projekt keretein belül a nemzetközi és ipari kutatói közösség összefog, hogy új daganatellenes célpontokat azonosítson. Emellett olyan nanoszintű gyógyszerleadó rendszerek kidolgozásán is fáradoznak, amelyek eddig példa nélküli módon ötvözik a makrociklusos vegyületek, mint a kalixarén- és dinarén-származékok, valamint a ciklodextrinek egyedi tulajdonságait.

Hozzátette: a kutatás különlegessége, hogy a CK2 enzim új típusú gátlószereit (CK2i) önszerveződő szupramolekuláris nanorendszerbe ágyazva juttatják el a daganatos sejtekhez, javítva ezzel a kezelés célzottságát és hatékonyságát, valamint segítve a gyógyszer-rezisztencia (MDR) leküzdését. A kutatás előkészíti egy GMP-kompatibilis gyártási folyamat tervezését is, hogy a legígéretesebb formulációk a későbbiekben klinikai fejlesztésre is alkalmassá váljanak.

Related posts