Újabb lehetőség nyílik a Jedlik Ányos Program keretében!


A hazai kis- és középvállalkozások számára elérhetővé válik egy kamatmentes hitel, amelynek összege legalább 10 millió, de akár félmilliárd forint is lehet. Ez a támogatás jelentős energiamegtakarítást célzó beruházásokat segíthet elő - tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium. A Jedlik Ányos Energetikai Program legújabb pályázati felhívásának tervezete jelenleg társadalmi egyeztetés alatt áll, és a részletek a pályázati honlapon elérhetők - tették hozzá.

A kormány a legfrissebb pályázati kiírásában lehetőséget biztosít a vállalatok számára, hogy javítsák gyártási folyamataik energiahatékonyságát, illetve fejlesztéseket végezzenek épületenergetikai területen. Ezen kívül hárommilliárd forintot szánnak a víziközmű-szolgáltatók berendezéseinek és gépészeti elemeinek modernizálására, ezzel is elősegítve a fenntartható vízgazdálkodást.

Bejelentették, hogy az energiamennyiség felhasználásának csökkentésével nemcsak a környezeti terhelés mérsékelhető, hanem a hazai cégek versenyképessége is növelhető. Ezzel párhuzamosan Magyarország energiaszuverenitása és az ellátás biztonsága is jelentős megerősítést nyerhet.

A kormány az energetikai otthonfelújítási program keretében ösztönzi a családok energiahatékonysági fejlesztéseit. E program révén a résztvevők akár 6 millió forint vissza nem térítendő támogatást és kamatmentes hitelt is igényelhetnek korszerűsítésekhez, amelyek célja legalább 30 százalékos energia-megtakarítás elérése. Eddig körülbelül 7200 kölcsönkérelem érkezett, összesen közel 40 milliárd forint értékben. A pályázatok közül körülbelül 2700 esetében már folyósítottak is támogatást, amely meghaladja a 10 milliárd forintot – derült ki a legfrissebb jelentésekből.

Most a vállalatok ideje jött el: a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében.

a fővároson kívül működő kis- és középvállalkozások számára válik elérhetővé összesen 38,7 milliárd forint kamatmentes hitel.

A rendelkezésre álló keretösszeg legfeljebb 35 százaléka kizárólag a legfejlettebb régiókban, mint például a Közép- és Nyugat-Dunántúlon, valamint Pest vármegyében használható fel. Az összeg nagy része, mintegy kétharmada, az ország többi területén segíthet a vállalatok energiafogyasztásának csökkentésében, így mérsékelve az áram- és gázszámláikat. A víziközmű szolgáltatók gépészeti berendezéseinek korszerűsítésére szánt hárommilliárd forintos elkülönített keret pedig jelentős könnyebbséget nyújthat az ágazat gazdálkodási folyamataiban.

Alapfeltételként a vállalkozásoknak legalább 30 százalékkal kell csökkenteniük primer energiaigényüket a támogatás felhasználásával. A megtakarítást tisztán épületenergetikai fejlesztés esetében épületenként, tisztán technológiai korszerűsítés esetén az érintett gyártási folyamat, logisztikai egység vonatkozásában, komplex beruházásnál pedig telephelyenként szükséges elérni - ismertette az EM.

A kölcsön igénylésének keretei között a minimum összeg 10 millió forint, míg a maximum 500 millió forint lehet, azonban figyelembe kell venni, hogy ez az összeg nem lépheti túl a kérelem bírálatát megelőző utolsó lezárt pénzügyi év üzemi eredményének tizenötszörösét. A résztvevőknek emellett szükséges az elszámolható költségek 10%-ának megfelelő önerőt biztosítaniuk. A programra való jelentkezés határideje 2027. május vége, és a jelentkezés az MFB Pont Plusz fiókjaiban lehetséges. A teljes felhívás tervezete már elérhető a palyazat.gov.hu weboldalon, és az észrevételeket 2025. július 20-ig várják. A beérkezett vélemények feldolgozása után várhatóan ősz elején nyílik meg a benyújtási lehetőség a vidéki vállalkozások számára - tájékoztatott a minisztérium.

A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében összesen 440 milliárd forinttal támogatja a vállalkozások fejlesztéseit. A tíz kiírás a többi között a földhő és biogáz fokozott hasznosítását, az energetikai kutatás-fejlesztést és az ipari energiatárolók telepítését ösztönzi. A programcsomag legfontosabb hatásaként csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket. A közelmúltban az önkormányzatoknak szóló programelemet jelentettek be, a Magyar Falu Programmal közösen meghirdetett felhívás a kistelepülések közvilágításának korszerűsítéséhez biztosít 18 milliárd forintot - közölte az EM.

Related posts