Joe Biden történelmi lépést tett, ám pártja tagjai között vegyes érzelmeket keltett az intézkedés, és sokan nem osztják teljes mértékben az elnök látásmódját.
Joe Biden amerikai elnök a tegnapi napon bejelentette, hogy 39 nem erőszakos bűncselekmény miatt elítélt amerikai állampolgárnak kegyelmet adományozott, emellett 1499 szövetségi elítélt büntetését is enyhítette. Ez utóbbiak a koronavírus-járvány kezdete óta házi őrizetben teljesítik büntetésüket, és a rehabilitációval, valamint a társadalomba való reintegrációval kapcsolatos elköteleződésüket tanúsították - írja a CNN. A Politico jelentése alapján Biden kegyelmezése rekordot döntött, ám a Demokrata Párt több politikusa mégis csalódottan áll a döntés mögé, mivel hiányérzetet keltett bennük.
Amerika a lehetőségek és a második esélyek ígéretére épült
Joe Biden amerikai elnök közleményében hangsúlyozta, hogy bejelentése egy mérföldkő a modern Egyesült Államok történetében: ez az eddigi legnagyobb léptékű kegyelmi intézkedés, amelyet egyetlen napon hoztak nyilvánosságra.
A Politico beszámolója szerint Biden december 1-jén kegyelmet adott fiának, Hunter Bidennek, ami komoly figyelmet keltett a közvélemény körében.
A jelenlegi lépése inkább úgy tűnik, mint egy vigasztaló gesztus.
több szövetségese és igazságügyi aktivista számára. A lap szerint ők arra figyelmeztettek,
a Fehér Háznak még bőven van mit tennie, hogy kielégítse a büntetőjogi igazságossági mozgalmat, amely arra vágyik, hogy mások is ugyanolyan szintű szimpátiát kapjanak, mint az elnök fia.
Pramila Jayapal, a demokraták progresszív frakciójának élén álló képviselő, kijelentette, hogy "a Fehér Ház tisztában van vele, és [az elnök] is elismeri, hogy egy átfogó kegyelmi lista kiadására volt szükség."
Brian Schatz, Hawaii demokrata szenátora többször is tárgyalt a Fehér Házzal Leonard Peltier, az amerikai őslakos aktivista megkegyelmezésének ügyében. Eközben körülbelül harminc párttársa csatlakozott Steven Donziger, a Chevron olajvállalattal vívott jogi csatáiról ismert környezetvédelmi ügyvéd kegyelmi kérelméhez. Továbbá, más politikai képviselők is arra ösztönözték Bident, hogy fontolja meg a szövetségi halálsoron lévő elítéltek büntetéseinek mérséklését.
Csütörtökön Karine Jean-Pierre fehér házi szóvivő annyit árult el, a január 20-án távozó Biden-kormányzat továbbra is vizsgálja a kegyelmi kérvényeket, és hogy további bejelentések várhatóak.