Jogállamiság: Új irányvonalat képvisel az Európai Bizottság


Az Európai Bizottság elindította a jogállamiság jelenlegi állapotáról szóló nyilvános konzultációját, amely a tagállamok és az uniós szint számára is nyitott. A begyűjtött vélemények és ajánlások kulcsszerepet játszanak a 2025-ös jogállamisági jelentés összeállításában, amely célja, hogy átfogóan értékelje az uniós országokban bekövetkezett változásokat.

A jogállamiság helyzetének éves felmérése az Európai Unió monitoring rendszerének kulcsfontosságú része, amelynek fő célja a jogállamisági problémák proaktív kezelése. Emellett a jelentés hozzájárul a párbeszéd előmozdításához, legyen szó uniós vagy nemzeti szintről - áll a közleményben.

Az elmúlt évek során szerzett tapasztalatok fényében az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indít a különböző tagállamokban. A célzott konzultációk során összegyűjtött értékes horizontális és ország-specifikus információk jelentős mértékben hozzájárultak a jelentések kidolgozásához.

A jelenlegi konzultáció keretében a Bizottság kiemelt figyelmet fordít a bírói szervezetek, civil társadalmi csoportok, nemzetközi intézmények, uniós ügynökségek, valamint egyéb érintett szereplők véleményeire.

Az érintett felek számára a kérdőív online kitöltésére január 24-ig van lehetőségük.

A jelentés célja, hogy megerősítse az Európai Unió tagállamainak demokratikus alapjait, valamint ösztönözze a tagországok közötti együttműködést a jogállamiság megőrzése és fejlesztése érdekében. Az Európai Bizottság reményei szerint az összegyűjtött információk hozzájárulnak a jogállamiság aktuális kihívásainak alaposabb feltérképezéséhez és kezeléséhez, célul tűzve ki, hogy megelőzzék az olyan korrekciós intézkedéseket, mint amilyen a Magyarországgal szemben alkalmazott kondicionalitási eljárás. Ennek következményeként közel 9,5 milliárd eurónyi kohéziós forrás továbbra is elérhetetlen marad a magyar költségvetés számára.

Related posts