A bírósági határozat véglegessé vált, így a csepeli droggyár gyanúsítottjai immár szabadon védekezhetnek.


A mai napig nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy a trió tagjai kábítószer-előállítást terveztek volna.

A Fővárosi Törvényszék másodfokú döntése értelmében megerősítette azt a végzést, amely lehetővé teszi, hogy a csepeli droggyár ügyében gyanúsított férfiak szabadon védekezzenek – tájékoztatta lapunkat a bíróság.

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, április elején a főváros XXI. kerületében, egy ipari épületben a magyar kriminalisztika történetének eddigi legnagyobb kábítószer-előállító üzemére bukkantak a hatóságok. Az épületben évekig háborítatlanul gyártottak különféle szintetikus szereket. A berendezések több tízmillió forint értéket képviseltek, a hatóságok pedig úgy nyilatkoztak: még sosem találkoztak ilyen magas szinten felszerelt laboratóriummal.

Lehetséges, hogy a csepeli droggyár nem volt valójában az, aminek elsőre tűnt, éppen ezért szabadon engedték az ügy gyanúsítottait.

Három személyt tartóztattak le: egy 70, egy 72 éves férfit, valamint egy 48 éves vegyészt. A Budai Központi Kerületi Bíróság bírója azonban kétségbe vonta, hogy a gyanúsítottak valóban szándékoztak-e kábítószert előállítani, így elrendelte szabadon bocsátásukat. A helyzet bonyolultságát az adja, hogy a tevékenység egy vegyi anyagokkal foglalkozó cég telephelyén folyt, ahol jogszerűen hozzáférhető anyagokat használtak. A Fővárosi Törvényszék hangsúlyozta, hogy a gyanúsítás nem tartalmazott olyan bizonyítékokat, amelyek alátámasztották volna a trió kábítószergyártási szándékát. Az ügyészség fellebbezett a bíróság döntése ellen, azonban a Fővárosi Törvényszék másodfokú tanácsa nem találta megalapozottnak a fellebbezést.

A végzés hangsúlyozza, hogy a rendőrségi gyanú megfogalmazásának szilárd tényeken kell nyugodni, és nem támaszkodhat szubjektív véleményekre vagy csupán feltételezésekre alapozott következtetésekre.

A végzés megállapítja, hogy a jelen ügyben a gyanúsításban szereplő történeti tényállás nem felel meg a jogszabályi követelményeknek. Ez azért van, mert nem tartalmazza sem a gyanúsításban megjelölt, sem az ügyészség által a fellebbezésben hivatkozott, egészséget veszélyeztető bűncselekmény összes törvényi tényállási elemét. A bíróság hangsúlyozza, hogy a megalapozott gyanú fogalma nem tág keretek között értelmezendő, és nem elegendő, ha csupán bármilyen bűncselekmény gyanúját keltik – a bemutatott bizonyítékoknak konkrét bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúját kell alátámasztaniuk.

A végzés két gyanúsított ügyében jogerőre emelkedett, ami újabb löketet adott a Fidesznek a bíróságokkal szembeni támadásaikhoz. A kábítószer-ellenes harc élére kinevezett kormánybiztos, Horváth László, hangsúlyozta, hogy "a jogi környezetet világossá kell tenni, hiszen ilyen helyzet nem megengedhető!"

A kormánybiztos törvénymódosítást tervez a csepeli droggal foglalkozó egyének szabadlábra helyezése után.

Related posts