Megkezdődik a román elnökválasztás második fordulója, amely kulcsfontosságú lépés az ország politikai jövője szempontjából.

A külföldi szavazóhelyiségek megnyitásával pénteken kezdetét veszi a román elnökválasztás második fordulója. Ezen a fontos eseményen két ellenzéki politikus, George Simion, a kormánypártok által szélsőségesnek titulált Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, valamint Nicusor Dan, Bukarest független főpolgármestere méri össze erejét. Románia 19 millió választópolgára most dönt arról, ki legyen az ország következő államfője.
Az elnökválasztás május 4-i első fordulójában a román népnek tiszteletet követelő, szuverenista jelszavakkal kampányoló Simion végzett az élen az érvényes voksok csaknem 41 százalékával, míg ellenfele, az európai elkötelezettségét hangoztató, a "becsületes Románia" szlogennel kampányoló Dan a szavazatok mintegy 21 százalékát megszerezve került be a második fordulóba.
Mindketten bírálják a korrupciót, az érdekcsoportok ellenőrzése alá került állami intézmények tehetetlenségét, a társadalom valós problémáival nem foglalkozó, kiváltságos politikustársadalmat, de a javasolt megoldások és a személyiségük által képviselt országvezetési modellek teljesen eltérőek.
Simion gazdasági programjában számos ambiciózus ígéret szerepel: adócsökkentés, kamatmentes hitelek, családok védelmét célzó intézkedések, valamint 35 ezer eurós árkategóriájú lakások biztosítása. Emellett hangsúlyozza, hogy a román energiaszektorban a külföldi befektetők által felvásárolt cégeket visszaállamosítaná. Külföldi politikai szempontból Románia semlegességét hangsúlyozza az ukrajnai konfliktus kapcsán, és a különböző európai uniós állampolgárok közötti diszkrimináció megszüntetésére törekszik. Ezen kívül határozottan elutasítja a brüsszeli kezdeményezéseket, amelyek a tagállamok szuverenitásának csökkentésére irányulnak.
Simion a "népnyúzók" elszámoltatását, a közéletből való eltávolításukat, az alkotmánybíróság összetételének átalakítását, valamint a titkosszolgálatok vezetőinek leváltását ígérte szavazóinak. A népakarat helyreállítása érdekében pedig azt a Calin Georgescut kívánja kormányalakítással megbízni, aki tavaly novemberben, az érvénytelenített elnökválasztás első fordulójában élen végzett. Georgescu ellen azonban bűnvádi eljárás indult, mivel alkotmányos rend elleni uszítással, fasiszta szervezkedéssel és illegális külföldi kampányfinanszírozással gyanúsítják, és emiatt kizárták a megismételt elnökválasztás jelöltjei közül.
Simion határozottan kijelentette, hogy kész mindent megtenni, akár a parlament feloszlatásának árán is, hogy elérje céljait. Ugyanakkor bizakodását fejezte ki afelől, hogy a választások után a jelenlegi parlament keretein belül is sikerül majd biztosítani a Georgescu-kormány beiktatásához szükséges többséget.
Nicusor Dan szerint azonban nem gyűlölködéssel és kirekesztéssel, hanem a változást akaró emberek közti összefogás megteremtésével, az állami intézmények reformjával kell visszaadni a reményt az ország lakosságának és a külföldre kényszerült román diaszpórának. Azt állítja magáról, hogy jól ismeri a közigazgatás működését és jogi hátterét, le tudja vezényelni a szükséges intézményi reformokat, továbbá képes hidakat építeni közösségek, régiók és generációk között, mert - önjellemzése szerin - nem megosztó, hanem az energiák összefogására alkalmas személyiség.
Dan a közéleti szereplők számára alapvető értékekként emelte ki a becsületességet, a szakértelmet, a szorgalmat és a bátorságot. Úgy véli, hogy Romániának aktívan érvényesítenie kell érdekeit az Európai Unió kulcsfontosságú döntéshozatali folyamataiban. Hangsúlyozta, hogy az országnak hozzájárulnia kell az EU és az Egyesült Államok közötti együttműködés javításához, továbbá szükséges a védelmi kiadások növelése is, hogy biztosítsa saját biztonságát és támogassa a NATO megerősítését.
Dan a jelenlegi ideiglenes államfőt, a decemberi választások során elszenvedett kudarc után a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus élére megválasztott Ilie Bolojant kérné fel a kormány megalakítására. Emellett hangsúlyozta, hogy Románia számára már nem opció az előrehozott parlamenti választásokkal járó instabilitás.
A román elnökválasztás során a versenyben maradt két jelölt közül az nyer, aki eléri az érvényes szavazatok egyszerű többségét. A választások hetében készült közvélemény-kutatások alapján a két jelölt között rendkívül kiélezett küzdelem várható, így csupán néhány szavazat döntheti el, ki tölti be Románia következő elnöki posztját.
A magyar pártok és történelmi egyházak képviselői szavazásra buzdították az erdélyi magyarokat és egyértelműen Nicusor Dan mögött sorakoztak fel, arra hivatkozva, hogy a közösség számára létkérdés megakadályozni egy magyarellenes elnök megválasztását Románia élére. Egyebek mellett azt vetik Simion szemére, hogy pártját az Úzvölgyi magyar katonatemető meggyalázásával "tornászta fel" az országos politikába és az AUR azóta is folyamatosan támadja a magyar jelképeket, magyar oktatást, magyar közigazgatási nyelvhasználatot.
A szavazólapok egységessége révén a választók belföldön bármely településen, míg külföldön a román külképviseletek által kialakított szavazókörökben szabadon leadhatják voksukat. A külföldi választási helyszíneken a román állampolgárok nem csupán a hazai voksolás hivatalos napján, május 18-án, hanem pénteken és szombaton is szavazhatnak, így biztosítva, hogy a külföldön élők vagy tartózkodók is részt vehessenek a választási folyamatban.
A külföldi szavazókörök a hétvége mindhárom napján helyi idő szerint 7:00 és 21:00 között várják a szavazókat. Kivételt képeznek azok az országok, amelyek Romániától nyugatra helyezkednek el, ahol vasárnap kevesebb idő áll rendelkezésre a szavazásra. Ezekben az országokban a szavazókörök bezárásának időpontja független az időzónától, mivel a voksolás vége, kelet-európai idő szerint 21:00, mindenhol ezt az időpontot jelenti a szavazók számára.
Szombat reggel 7 órától kampánycsend lép érvénybe. Az elnökválasztások során számos közvélemény-kutató cég végez országos becsléseket a szavazófülkékből kilépő választók megkérdezése (exit poll) alapján. A végleges eredményeket a vasárnap esti urnazáráskor, romániai idő szerint 21 órakor fogják nyilvánosságra hozni.