**Kilenc Tanulság az Év Tükrében - Szubjektív Áttekintés 2024-ről** Ahogy az év végéhez közeledünk, elérkezett az idő, hogy visszatekintsünk az elmúlt hónapokra, és levonjunk néhány fontos tanulságot. Az idei év számos kihívást és lehetőséget tartogatott
Orbán Balázs Facebook oldalán megosztott gondolatai szerint még a legnagyobb igazságtalanságokkal szemben is van lehetőség a védekezésre, sőt, ezekből a kihívásokból akár még erősebben is kijöhetünk.
1. Magyarország számára mindig új horizontok és egyre szélesebb lehetőségek bontakoznak ki!
Az év elején sokan a hazánk nemzetközi elszigetelődéséről beszéltek, de az idő múlásával világossá vált, hogy a kezdeti aggodalmak nem mások, mint a valóság árnyai. Most, év végére, megerősödött a tudásunk: egy magyarbarát elnök ül a Fehér Házban, a harmadik legnagyobb frakcióval rendelkezünk az Európai Parlamentben, és stratégiai partnerségeket alakítottunk ki a világ kulcsfontosságú erőközpontjaival. Még az ellenfeleink is kénytelenek elismerni a sikerünket az uniós elnökség során. A költségvetésünk stabil, az inflációt sikerült kordában tartani, és a béremelkedés garantált. A családtámogatások emelkedtek, a nyugdíjak védelmet nyertek, és a munkahelyek biztosítva vannak. Felkészülünk 2025-re, ahol továbbra is a növekedés és a béremelés jegyében tervezünk, emellett lakástámogatásokat és vállalkozásfejlesztési lehetőségeket is bevezetünk. Nincsen lehetetlen, csak tehetetlenség!
A kapcsolatok hálózata egyre inkább életre kel, és világossá válik a magyar nagystratégia körvonalazódó formája.
A két éve megjósolt geopolitikai blokkosodás nem ámítás, hanem a mindennapok szomorú valósága. Ennek ellenszere pedig a konnektivitás, vagyis az a döntés, hogy Magyarország nem vesz részt a körülöttünk zajló gazdasági hidegháborúban, hanem ehelyett arra használjuk fel az erőforrásainkat, hogy a politikai, gazdasági és kulturális kapcsolatainkat bővítsük és mélyítsük valamennyi erőközponttal, ezáltal pedig Magyarország fejlődését dinamizáljuk. A magyar nagystratégia pillérei egyre láthatóbbak: a hagyományos társadalmi értékeink megőrzése, közben az ország modernizálása, mindenekfelett szuverenitásvédelem és ezzel párhuzamosan konnektivitásalapú külpolitika.
3. A huszárvágásszerű magyar ötleteket a világ egyre több pontján övezi elismerés
A Huszárvágás - A konnektivitás magyar stratégiája című könyv több ezer példányban kelt el idehaza, majd megjelent angolul és kínaiul is. Olyan neves kutatók, akadémiai emberek, újságírók, véleményvezérek és politikusok ajánlásával készültek el a könyv külföldi fordításai, akiktől a figyelmet évekkel ezelőtt hiába várhattuk volna. Most mind példaként hivatkoznak a különleges magyar megközelítésre, illetve a magyar huszárvágásokat másoknak is tanulmányozásra ajánlják. A napnál is világosabb, hogy az érdeklődés nem a könyvnek, hanem Magyarországnak szól, de annyit mint szerző én is érzek, hogy manapság igen nagy büszkeség a hazafias, nemzet érdek alapú, józan magyar politikát képviselni és bemutatni a világban. A liberálisoknak is ki kéne próbálniuk! Megéri.
4. Végre hasítunk az oktatás terén!
Magyarország történetének egyik legjelentősebb tanárbéremelése zajlik, és végre elérkezett az idő, hogy a pedagógusok megérdemelt javadalmazása a helyére kerüljön. A tantermekben is pozitív változásokra van szükség, ezért örömmel értesülhettünk az okoseszközök használatának korlátozásáról az iskolákban - ez már tényleg régóta esedékes volt. A legfrissebb kutatások szerint a pedagógusok nyolcvan, míg az igazgatók hetven százaléka tapasztalta a környezetük pozitív átalakulását. A modern technológia elterjedése sok kihívást hoz magával, és a legnagyobb feladatunk az, hogy a jövő generációi számára biztosítsunk egy magas színvonalú oktatást, miközben megóvjuk őket a digitális világ árnyoldalaitól. Ennek érdekében elindítottuk a Pannónia-ösztöndíjprogramot, amely lehetőséget ad a magyar egyetemeknek saját nemzetközi kapcsolatrendszerük kiépítésére, valamint a kutatóknak a saját nemzetközi kutatócsapataik megalapítására. Mi nem másoktól várjuk a támogatást, hanem saját magunk teremtjük meg a forrást és az ötleteket, és kínálunk együttműködést. Egy új mérföldkő is megvalósult: a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen megalakult a Nemeskürty István Tanárképző Kar, amelynek első évfolyama 2025 őszén kezdi meg működését. Ez az intézmény nem csupán a tanárképzés megújulásának központja lesz, hanem a jövő pedagógusainak felkészítésében is kulcsszerepet játszik - ráadásul a névválasztás is remekül tükrözi a célkitűzéseinket! Végül, de nem utolsósorban, elkezdődött egy új, hétemeletes, huszonnégyezer négyzetméteres épület felhúzása a kampuszon, amely az új épületek közül a leglátványosabb lesz. Ilyen léptékű fejlesztésekre van szükség, hogy a jövő oktatása valóban a XXI. század kihívásainak megfelelően valósuljon meg.