Fedezzük fel a Bodrog mentét: titkok és csodák a keleti határvidéken!
A Bodrog folyó Sátoraljaújhely közelében lépi át a magyar határt, majd ötven kilométeres kanyargó útja végén Tokajnál egyesül a Tiszával. A környék tele van patinás kisvárosokkal, gazdag történelemmel, festői tengerszemekkel és hangulatos pincesorokkal. Fedezd fel az ecetmúzeumot és az ágyúöntő műhelyt is, hiszen érdemes útra kelni, hogy felfedezzük hazánk keleti csücskének rejtett kincseit!
A Bodrog egy igazán különleges folyó, hiszen nevét csak akkor nyeri el, amikor több másik vízfolyás összeolvad: a Topoly, az Ondova, az Ung és a Latorca vizéből formálódik ez a sajátos áramlás. A Bodrog lassan kanyarog, és örvények nélküli, így ideális választás a vízitúrázók számára, különösen a kezdőknek. A folyó könnyen megközelíthető vonattal, hiszen Sárospataknál és Tokajnál is találunk megállókat, ahonnan bátran felfedezhetjük ezt a rejtett, de annál lenyűgözőbb vidéket. Mi is így tettünk, és a Hernád IC vonatra ülve indultunk el Sárospatak irányába. Az utazás során lehetőségünk nyílt felidézni azokat a történelemi eseményeket, amelyek ezen a tájon zajlottak, legyenek azok dicsőséges vagy éppen ellenkezőleg, szomorú pillanatok.
Kazinczy Ferenc, Petőfi Sándor, Arany János, Móricz Zsigmond vagy Kossuth nyomait fedezhetjük fel lépten-nyomon Sárospatakon. A Tokaj Hegyalja Egyetem előtt a Makovecz téren megtaláljuk a pataki diák szobrát is, amellyel minden ide látogatónak illik egy szelfit lőnie.
Kép: Pixabay / Timi
A Református Kollégium Nagykönyvtára ámulatba ejtő, gyönyörű freskóival, huszonötezer kötetével a nem-könyvmolyokat is lenyűgözi. Az Iskolakert árnyas fái alatt sétálva további pataki hírességek szobrai közt idézhetünk fel tőlük verseket. Úti levelében 1847-ben így írt Patakról Petőfi Sándor: "Szent föld. E város volt a magyar forradalmak oroszlánbarlangja. Itt tanyáztak a szabadság oroszlánjai".
Külön figyelmet szenteltünk Sárospataknak és az ottani látogatóknak, így egy átfogó cikket is írtunk erről a gyönyörű helyről. A részletekért kattints ide:
Csöndes utcákon, patinás házak közt gyalogolhatunk a Bodrog partjára, közben pedig körülöttünk az élő történelem. A Rákóczi-vár hazánk egyik leglátogatottabb műemléke, a reneszánsz vár I. Rákóczi György és felesége, Lorántffy Zsuzsanna életének színtere volt. Férje távolléte alatt kiválóan irányította és gyarapította a zempléni birtokot. A ma műemlékként látogatható pataki vár legértékesebb része az általa építtetett, a keleti szárnyat és a Vörös-tornyot összekötő oszlopos-árkádos lépcső és a róla elnevezett loggia.
A sarokbástya szegletén ugrik ki a homlokzatból a híres "Sub-Rosa erkély". Nevét az íves erkélyszoba festett boltozatának zárókövét díszítő stilizált rózsáról kapta.
Ebben a különleges térben zajlottak a Wesselényi-féle összeesküvés titkos megbeszélései, ahol olyan kiemelkedő személyiségek vettek részt, mint I. Rákóczi Ferenc, Nádasdy Ferenc, Zrínyi Péter és Frangepán Ferenc. E hely szelleméből származik a híres mondás: „titokban, a rózsa alatt”, latinul: „sub rosa”.
A vár falai között felfedezhetjük a Rákócziak fénykorát bemutató lenyűgöző kiállítást, ahol bepillanthatunk az ágyúöntő mesterek titokzatos műhelyébe, valamint a misztikus kazamaták rejtelmeibe is.
A Bodrog festői partján a pihenésre és gyógyulásra vágyók számára a Végardó fürdő termálvizes medencéi kínálnak felüdülést. Ha pedig megéheznénk, a Boros borbár ínycsiklandó házias ételekkel várja a vendégeket, mindezt egy elegáns, polgári atmoszférában. A Kövér Cukrászdába betérve pedig mennyei sütemények varázsolják el ízlelőbimbóinkat.
Az egykor a Rákócziak uradalmához tartozott Hercegkút is, ahol a népi építészet remekeiként számontartott emeletes pincesorok különleges látványt nyújtanak a település két szélén. A Kőporoson és a Gombos-hegyen a gazdákkal egyeztetve pincelátogatásra és borkóstolásra is lehetőség van. A Gombos-hegy a környék gyöngyszeme, a kőbánya feletti domboldal a védett kökörcsin élőhelye, és remek kilátás nyílik Hercegkútra, Sárospatakra, a közeli és távoli Zempléni hegyekre.
Kép: Halmos Monika @rozsakunyho
Bár a várból nem láthatunk messzire, mégis érdemes ellátogatni erre a csodás helyre! Itt találhatjuk a természet lenyűgöző erejének egyértelmű bizonyítékát: a hajdani malomkőbánya területét már teljesen visszafoglalta a zöldellő táj. A 303 méter magas vulkáni kúp csúcsán elhelyezkedő fejtési gödörben egy gyönyörű tengerszem csillog, amelyet lélegzetelállító sziklameredélyek ölelnek körül. Érdemes egy egész napos túrát tervezni, hogy felfedezhessük a környék csodáit, mint például a Malomkő tanösvényt, a pihenőparkot, a gejzírkúpot és a kilátót. A bátrabbak pedig kipróbálhatják a via ferratát is, ami igazán izgalmas kihívást jelent!
Kép: Halmos Monika @rozsakunyho
A festői Tolcsva valódi építészeti kincsesbánya, ahol a múlt és a jelen harmonikusan találkozik. A település nem csupán a barátságos pincékről híres, hanem a Hegyalja neves szőlősgazdáinak impozáns kastélyai is lenyűgöző látványt nyújtanak. Felfedezhetjük a Rákóczi-kastély eleganciáját, a Dessewffy-kastély történelmi báját, a Szirmai-Waldbott-kastély fenségességét, valamint a Szemere-, Szirmay- és Stépán-kúriák titkokkal teli atmoszféráját, amelyek mind a régió gazdag kulturális örökségét tükrözik.
Tokaj árnyékában kicsit elvész Bodrogkeresztúr, de ha jobban körülnézünk, észre kell vennünk, hogy kiváló borászatokat és izgalmas látnivalókat találunk ebben a nem egészen ezer főt számláló községben. Egyre szépül, a főutcán tavasszal számtalan gólyafészekben gyönyörködhetünk.
Bodrogkeresztúron a híres csodarabbi, Reb Steiner Saje sírjához sokan zarándokolnak el.
A festői Bodrog-parton fekvő település pincészetei éppúgy híres hírnevükkel büszkélkedhetnek, mint a Dereszla kincse: az 1918-ban, a Dereszla-domb keleti lejtőjén felfedezett arany ékszerek, amelyek Krisztus előtt 1200-ból származnak. E lenyűgöző régészeti lelet egy modern, audiovizuális elemekkel gazdagított kiállítás keretében nyújt betekintést a látogatóknak a Kincsestár falai között.
Kép: Halmos Monika @rozsakunyho
A település szélén található hazánk első és egyetlen ecetmúzeuma, az Acetánia. Furcsának hat elsőre, mi mindennek készítenek már múzeumot, ám ide is feltétlenül megéri ellátogatni! A kóstolóval és filmvetítéssel egybekötött tárlatvezetés során betekinthetünk az ecet történelmébe, az ecetkészítés titkaiba - jó eséllyel ki fog derülni, hogy eddig semmit sem tudtunk gasztronómiánk eme kiválóságáról. Bizonyára néhány különleges borecettel fogunk távozni...
Tokaj, hazánk egyik legismertebb borvidéke, nem csupán a finom borairól híres, hanem számos látnivalót is kínál. A Bodrog folyó sietve ölelkezik a Tiszával, és ha felkapaszkodunk a Finánc-hegy csúcsára, egy lélegzetelállító látványban lehet részünk: a különböző árnyalatú vizek találkozása lenyűgöző látványt nyújt. Tiszta időben a messzeségben az Alföld végtelen rónája is feltűnik, ami még inkább fokozza a panorama szépségét. A város felfedezésére hajóra is szállhatunk, ahol a vízi kirándulás során a Kopasz-hegy impozáns sziluettje kísér minket. Sétálva a történelmi utcákon, nemcsak a tokaji borok gazdag ízvilágát ismerhetjük meg, hanem azok legendás történeteit is. A helyi pincék és présházak barátságos vendégszeretettel várják az ide látogatókat, kínálva a borvidék ínycsiklandó nedűit. A város kulturális látnivalói között szerepel a Jézus Szíve templom, a Tokaji Múzeum, a Rákóczi pince és a Szerelem-völgy, mind-mind kötelező megállók. Tavasztól őszig a fesztiválkatlanban fergeteges koncertek várják az érdeklődőket, biztosítva ezzel a felejthetetlen szórakozást minden látogató számára. Tokaj tehát nem csupán a borairól szól, hanem egy igazi élménykincs, amely gazdagítja a látogatók szívét és lelkét.
Fotó: 123RF
A természetkedvelők gyalogosan is bejárhatják a környező, szőlővel gazdagon borított hegyoldalakat. Felmászhatunk a tévétoronyhoz 512 méter magasból élvezni a pompás panorámát, aztán leereszkedhetünk a tarcali bányatóhoz, amelynek valószerűtlenül szép víztükre van!
Minden évszakban érdemes a Bodrog környékére felkerekedni,
Télen a csönd és a békesség oázisa várja azokat, akik a nyugalomra vágynak, míg nyáron a kerékpározás és a vízitúrázás szerelmesei számára igazi paradicsomként tündököl. Gazdag fesztiválprogramokkal színesedik a nyári időszak, vonzva a látogatókat és a helyieket egyaránt. Az ősz varázslatos időszaka pedig különösen lenyűgöző: a szőlők pompás színekbe öltöznek, az erjedő must édes illata betölti a levegőt, és a naplemente aranysárga fénye játékosan táncol a víz felszínén. Számomra azonban a rügyfakadás időszaka a legkülönlegesebb: az ébredő természet vonzereje, amikor a szőlők felsóhajtanak, és a téli álmukat alvó múzeumok, vendéglők újra életre kelnek, odaadva a folyóparti táj friss, vibráló szépségét.