Kirúgták a grönlandi amerikai katonai bázis parancsnokát, miután nyilvánosan elhatárolódott J. D. Vance véleményétől.


Kirúgták a grönlandi amerikai katonai támaszpont parancsnokát, miután egy állítólagos e-mailben kifejezte elhatárolódását J. D. Vance alelnök Dániát érintő bírálataitól. Az amerikai hadsereg Űrműveleti Parancsnoksága szerint a döntés hátterében az áll, hogy megingott a bizalom Susan Meyers vezetői képességeiben.

A BBC híradása szerint az Egyesült Államok űrhaderejének vezérkari főnöksége csütörtökön bejelentette Meyers eltávolítását. A közlemény hangsúlyozta, hogy "a katonai vezetőknek a legszigorúbb etikai normáknak kell megfelelniük, és hivataluk ellátása során pártatlanságot kell tanúsítaniuk". A bejelentésből az is kiderült, hogy Shawn Lee veszi át a vezetést a grönlandi Pituffik űrbázison.

Sean Parnell, a Pentagon szóvivője az X platformon reagált Meyers elbocsátására, hangsúlyozva, hogy "a védelmi minisztérium nem tolerálja azokat a megnyilvánulásokat, amelyek aláássák a parancsnoki láncolat működését, vagy támadják Donald Trump elnök programját." Bejegyzésében hivatkozott a Military.com című portál cikkére, amely elsőként számolt be a Meyers által megküldött e-mail tartalmáról. A cikkben említést nyert, hogy az Egyesült Államok űrhadereje is megerősítette az e-mailben foglaltakat.

J. D. Vance amerikai alelnök még március végén látogatott el Grönlandra. A Pituffikban működő űrbázison Vance arról beszélt, hogy Dániának szóló üzenetük egyszerű, szerinte nem végeztek jó munkát a grönlandi emberekért, és nem fektettek elég pénzt Grönland biztonságának kialakításába. Majd hozzátette, "ezért olyan Trump politikája, amilyen".

Susan Meyers ezután azt írta a bázison dolgozó munkatársainak, nem érti az aktuálpolitikát, de azt tudja, hogy az amerikai kormányzat Vance alelnök által felvázolt aggodalmai nem tükrözik a Pituffik űrbázis által képviselt nézeteket.

Donald Trump amerikai elnök Vance grönlandi vizitje után azt mondta, "meg fogjuk szerezni Grönlandot. Igen, 100 százalék."

Egy január végén végzett közvélemény-kutatás eredményei azt mutatják, hogy a grönlandi lakosság 85%-a ellenzi a sziget Egyesült Államokhoz való tartozását. Emellett a márciusi választások előtt megrendezett utolsó televíziós vitán a hat pártelnök közül öten határozottan nemet mondtak arra a kérdésre, hogy Donald Trump megbízható politikai vezetőnek számít-e.

Related posts