Könyv-előszó: Ambrus Lajos és Kovács Gyula: A Tündérkerti Pomológia Csodái A gyümölcsészet varázslatos világába kalauzol minket Ambrus Lajos és Kovács Gyula, akik a Tündérkerti Pomológia című művükben nem csupán tudományos ismereteket osztanak meg, hanem


A Kortárs Könyvkiadó Kft. és a Petőfi Kulturális Ügynökség Nonprofit Zrt. közös kiadásában jelenik meg a Culinaria Hungarica sorozat legújabb kötete, Budapest, 2025.

A könyv főszereplője a 3.600 termő gyümölcsfajtát magába foglaló Tündérkert-hálózat, mely az egész Kárpát-medencét átfogja, és jelenleg a legnagyobb gyűjteményes "génbank" Közép-Európában. A kiadvány nem egy klasszikus, szigorú szabályok szerint felállított szakkönyv, hanem inkább egy mentalitás-, kultúr- és hagyománytörténet. Az elején a magyar gyümölcsészet történetével ismerkedhetnek meg az olvasók egészen a Tündérkert mozgalom történetéig, amit a szerzők elsőkézből mutatnak be, hiszen mind a ketten részt vettek a mozgalom megalapításában. Ezt követően a kötet a Tündérkert gyümölcsfajtáit veszi sorra, fajonként fejezetekbe rendezve. Természetesen az almával indul a bemutatás - hiszen mi más is juthatna eszünkbe az ábécé első betűjéről? De akár úgy is fogalmazhatnánk: az emberiség története is ezzel a gyümölccsel kezdődött. A fejezetek elején kultúrtörténeti visszatekintő is található, azt pedig a gyümölcsfaj általános bemutatása követi, ezután a gyümölcsfajták rendszerét mutatják be az írók, végül pedig a különböző fajtákat mutatják be származásuk, cukortartalmuk és egyéb jellemzőik szerint. Az alma mellett a körte, a birs, a szilva, a cseresznye, a barack, a berkenye fajokkal és a naspolyával is megismerkedhetnek az érdeklődők. A könyv olvasmányos, számos történelmi és kulturális adat gazdagítja, hogy az igényes illusztrációkat már ne is említsük. A fajok és fajták ismertetése után a gyümölcsoltás, a gyümölcsaszalás és az ültetés tudományának titkait osztják meg velünk.

Related posts