Feszült hangulat lengi körül az angol futballszövetség legújabb döntését, amely a transznemű sportolókkal kapcsolatos szabályozásokat érinti. A téma heves vitákat generál, és a bál az érzelmekkel teli diskurzus középpontjába került. Míg egyesek üdvözlik a

Mint beszámoltunk róla, az angol Labdarúgó-szövetség (FA) a jövőben nem engedélyezi, hogy transznemű futballisták szerepeljenek a női bajnokságokban. A döntés heves reakciókat váltott ki a szigetországban, köztük emberi jogi szervezetek és sportjogi aktivisták is megszólaltak az ügyben.
Az FA korábbi szabályozása lehetőséget biztosított a transznemű nők számára, hogy részt vegyenek a női labdarúgásban, feltéve, hogy orvosi igazolással tudják alátámasztani, hogy legalább egy éve a megadott tesztoszteron-határérték alatt tartják a hormonszintjüket, és a kezeléseiket rendszeresen felülvizsgálják. Azonban az új irányelv értelmében ez már nem elegendő, és a szövetség úgy döntött, hogy a női versenyeken való részvételt többé nem engedélyezi számukra – ez alól nem lesz kivétel.
A döntés után Fiona McAnena, a Sex Matters nevű emberi jogi szervezet kampányigazgatója "régen esedékesnek" nevezte az FA lépését, korábbi szabályozását pedig egyenesen "ésszerűtlennek" titulálta. Ezzel szemben Natalie Washington, a Football vs Transphobia kampány vezetője aggodalmának adott hangot a BBC Sportnak nyilatkozva: szerinte a hasonló intézkedések általában elriasztják a transznemű embereket a sportolástól, ráadásul gyakran az abúzusok felerősödéséhez vezetnek.
A szövetség tájékoztatása alapján jelenleg 20 transznemű nő szerepel a brit amatőr labdarúgásban, azonban a profi ligákban még nem találkozhatunk egyetlen ilyen játékossal sem.
A döntést követően az antidiszkriminációs csoport, a Kick it Out is megszólalt: szerintük a szabályozás "messzemenő következményekkel" jár, és arra kérték a futballközösséget, hogy a vitás helyzet ellenére is őrizze meg alapvető hozzáállása jelszavaiként a kölcsönös tiszteletet és együttérzést.
Az FA, az Egyesült Királyságban működő első számú sportszervezet, a Legfelsőbb Bíróság döntése nyomán kifejezetten módosította a transznemű sportolókra vonatkozó szabályait. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ők lennének az elsők, akik teljes tilalmat vezetnek be a női mezőnyben. Más sportágak, mint például az atlétika, az úszás és a kerékpározás, már korábban hasonló intézkedéseket hoztak a női versenyek tekintetében. A brit triatlonszövetség például 2022-ben egy külön "nyílt kategóriát" alakított ki az érintett sportolók számára - olvasható a BBC tudósításában.