Egy magyar vállalat is felfedezte a lehetőséget a román sókereskedelemben.
Két új vállalat igyekszik megtörni a Salrom romániai monopóliumát, és az egyikük irányítása Magyarországról történik.
Románia 2024 decemberében két új kősóbányászati engedélyt hagyott jóvá. Az egyiket egy magyar tulajdonú román cég szerezte meg, a másikat pedig egy román vállalat kapta. Az elmúlt 20 évben a kormány mindössze öt ilyen engedélyt adott ki. Ebben az időszakban a Salrom SA - egy többségében a román állam tulajdonában lévő vállalat - monopóliumot élvezett a romániai sópiacon - írja a Szabad Európa román nyelvű kiadása.
A Kolozs megyei Savanyúvölgy (Valea Murăturii) területén a Salt Min vállalat szerezte meg az egyik engedélyt, míg a másik engedélyt, szintén Kolozs megyében, a Virágosvölgy (Valea Florilor) területre a Diana Exploatări Miniere, egy magyar üzletember vezetésével működő cég kapta.
Az ukrajnai háború kitörése után a Salrom fontos szereplővé vált a régióban is, mivel "a nemzeti sóvállalat a Salrom átvette az ukrán Donbaszi Sóipari Vállalat által betöltött piaci szerepet Közép- és Kelet-Európa piacán" - közölte a Salrom 2022-ben.
Abban az évben Magyarország sóimportja a román Salrom vállalattól 27 millió euróra rúgott, ami körülbelül 11,1 milliárd forintnak felel meg. Ekkor a Salrom csak néhány kisebb, helyi bányászati céggel állt versenyben a piacon.
A bányászati piacon korábban kizárólag a bukaresti központú Salzbergwerk Ressourcen Und Investitionen Srl. volt a meghatározó szereplő. Ez a vállalat 2014-ben lépett be a bányászati engedélyek világába, és 2021 júliusában megszerezte a második engedélyét a Kolozs megyei Szásznyíres (Nireș) területének kiaknázására. A termelési tevékenység 2022-ben indult el, és már akkor is túllépte a havi 22 ezer tonnás mennyiséget. A 2013-ban alapított cég tavalyi teljesítménye 8,7 millió lejes forgalmat és 1,5 millió lejes nyereséget mutatott.
Egy olyan piacon, ahol az európai sóigény folyamatosan emelkedik, a kínálat viszont csökken az ukrán cégek kiesése miatt – amelyet Oroszország 2022-es átfogó inváziója idézett elő –, Románia lehetőséget biztosított a magántulajdonban lévő kősókitermelés fellendítésére.
Jelenleg Romániában a Salromon és a decemberben engedélyt kapott két cégen kívül két másik vállalat is bányászhat kősót. A fenti Salzbergwerken kívül a Rinenergy Impex rendelkezik engedéllyel a Buzău megyei Băltăgari Catun kerületre.
"A Virágosvölgy sótömzs minőségileg a legtisztább az országban, 98,8 százalék sót tartalmaz" - olvasható Ambrus Zoltán bányászati szakértő, a Virágosvölgyi sótömzs értékesítési lehetősége című tanulmányában. A kitermelés környezetvédelmi hatástanulmánya szerint a virágosvölgyi sótelep vastagsága 0,7 kilométer, becsült kitermelhető tartaléka 26 millió tonna, ami egy évi 900 ezer tonnás kapacitású sóbánya tervezését teszi lehetővé 29 éves működéssel -- idézi a Világgazdaság.
Nem csekély idő, 15 év telt el azóta, hogy a Diana aláírta a koncessziós szerződést a Kolozs megyei virágosvölgyi sólelőhely hasznosítására, de azt csak tavaly év végén hagyták jóvá: 2009. július 22. és 2024. december 31. között várakozott a cég az engedélyezésre. Ez idő alatt részvényesi struktúrájában sok változás történt.
A vállalat 2006 augusztusában alakult meg Diana Servicii Imobiliare néven, mint ingatlanos cég, és kezdetben csupán egy részvényese volt: a kolozsvári Diana Claims Adjuster's Bureau Regularizări de Daune Broker în Asigurări. Ezt a vállalkozást abban az időszakban a Panama-i székhellyel rendelkező Diana Administration Inc. irányította. Az ügyvezetője Eloy Alfaro De Alba volt, míg jogi képviselőik között Veres Lajos és Aron Țap neve is szerepelt.
2007-ben a Diana Servicii Imobiliare átalakította nevét, és ezentúl Diana Exploatări Miniere néven folytatta tevékenységét.
Mindössze néhány hónappal a sókitermelési szerződés aláírását követően, 2009 szeptemberében, a panamai tulajdonos átadta a Diana Exploatări Miniere cég összes részvényét a szintén panamai Diana Administration Inc.-nek, amelynek képviseletét Veres Lajos látta el. 2014-ben ez a panamai társaság is eladta részvényeit Veres Lajosnak, aki így a vállalat egyedüli tulajdonosa lett.
A Diana Exploatări Miniere tulajdonosi struktúrája 2021 augusztusáig érintetlen maradt, ekkor azonban a cég teljes jogú átruházásra került a Salt-Veres Zrt.-re. Ez a magyar vállalkozás Veres Lajos fiának, Veres Sándor Máténak a kezdeményezésére jött létre, még ugyanabban az évben, márciusban. Jelenleg is ő az egyedüli tulajdonosa a cégnek - tájékoztat a Szabad Európa.
Az Opten adatbázisának adatai alapján a 5 millió forint jegyzett tőkéjű sóbányászati vállalkozás Piliscsabán, az Egyetem utcában található. Érdekesség, hogy az utolsó három évben, 2021-től 2023-ig, a cégnek bevétele nem keletkezett.
Veres Lajos, aki 1967-ben látta meg a napvilágot Csonkapapiban (Popovo), az egykori Szovjetunió területén, a Beregszászi Járásban nőtt fel. Jelenleg polgári jogi, munkajogi és ingatlanjogi szakértőként tevékenykedik, és ügyvédként hivatalosan is elismert. Ügyvédi irodája, a "Dr. Veres Lajos Ügyvédi Iroda", Budapesten, a Markó utca 7. szám alatt várja ügyfeleit – olvasható a Szabad Európa hírei között.
2004-ben Veres Lajos, a Hungarom Média képviselője, feltűnt a Krónika Kiadó részvényeseinek jegyzékében. Ez a kiadó 1999-ben alakult meg Nagyváradon, és azóta is a neves magyar nyelvű erdélyi napilap, a Krónika tulajdonosa.
Donald Trump leendő amerikai elnök botrányos kijelentései után nem árt felidézni a Szabad Európa által feltárt panamai szálat sem. A Diana Administration Inc., a panamai cég, amely a Diana Exploatări Minerale első részvényese volt, 2021-ben felfüggesztette tevékenységét. Ennek volt a vezetője az ügyvéd és diplomata Eloy Alfaro De Alba, aki 1998 januárja és 1999 augusztusa között Panama egyesült államokbeli nagyköveteként szolgált. 2024 júliusában pedig kinevezték Panama állandó ENSZ-képviselőjévé. 1998 és 2007 között tagja volt a Panama-csatorna Hatóság Igazgatóságának, miután részt vett az ezt a testületet létrehozó jogszabály kidolgozásában.
A Salt Min vállalat alelnöke, Alexandru Avram Gal, 2024. december végén bejelentette, hogy a cég több mint 70 millió eurós beruházást tervez, amelynek keretében Torda térségében 300 új munkahelyet hoznak létre. Gal hangsúlyozta, hogy a vállalat mögött amerikai és egyesült arab emírségekbeli befektetők állnak.
"Januárban személyesen látogatok el az Emírségekbe és Amerikába, hogy véglegesen aláírjam a finanszírozási és partnerségi megállapodásokat. Ezek a kollaborációk nem csupán tőkebevonást jelentenek, hanem nemzetközi szakértelemmel is gazdagítanak minket, ami jelentősen felgyorsítja a vállalat fejlődését" - mondta.
A Salrom vállalat jelenlegi tulajdonosi struktúrája szerint a román állam 51 százalékos részesedéssel bír, melyet a gazdasági minisztérium kezel, míg a maradék részvények a Proprietatea vagyonalaphoz tartoznak. Az állami kézben lévő cég körülbelül 1500 munkavállalót foglalkoztat, és összesen hét sóbányát üzemeltet. Ezek közül három található Erdélyben: Parajdon, Marosújváron és Désaknán. A többi bányája Slănic Prahova, Râmnicu Vâlcea, Târgu Ocna és Cacica. Érdekesség, hogy a bányák közül öt turisztikai attrakcióként is működik, így a látogatók számára különleges élményeket kínál. 2023 során a Salrom 482 millió lejes árbevételt ért el, ami 130 millió lejes nyereséget jelentett.
A Salrom sót exportálja Magyarországra, Bulgáriába, Szerbiába, Lengyelországba, Szlovákiába és a Moldovai Köztársaságba, ahol az út- és konyhasó iránti kereslet kifejezetten jelentős.
Európa legfontosabb sóbányái Németországban (Bernburg, Werra), Lengyelországban (Wieliczka, amely UNESCO örökség és híres turisztikai látványosság is, Bochnia), Spanyolországban (tengeri só Torreviejában, kősóbányászat Cardonában), és Ausztriában (Hallstatt) találhatóak.