Megfigyelés és intuíció: a világ leggyorsabb IQ-próbája.


Hajós András dühében kitálalt, és megosztotta, kiket gyűlöl a legnagyobb szívfájdalommal: "Ez az ostoba ember döntése határozza meg, hogy a két gyermekem élete kockán forog-e."

A CRT-t, vagyis a Cognitive Reflection Test-et Shane Frederick, a Yale Egyetem professzora alkotta meg. A teszt 2005-ben jelent meg a Journal of Economic Perspectives című tudományos folyóiratban, ahol Frederick bemutatta annak célját és működését. A három kérdésből álló kognitív tesztet arra fejlesztették ki, hogy a pszichometriai pontszámok segítségével értékelje az egyén kognitív képességeit - olvasható a Goof portálon.

Íme, a három lenyűgöző kérdés, amellyel próbára tettük a tudásodat:

A kérdésekre a lap alapján a helyes válaszok a következők: "5 cent", "öt perc", és "47 nap". A válaszok mögötti logika meglepően egyszerű. Az első kérdésre sokan impulzív módon "10 cent"-et válaszolhatnának, mivel a kvízjátékos könnyen kivonhat 10 centet az 1,10 dollárból, hogy 1,00 dollárt kapjon. Azonban ez a megközelítés téves, hiszen ha a labda ára valóban 10 cent, akkor az ütő már 1,10 dollárért kapható, így az összértékük 1,20 dollár lenne. Ha feltételezzük, hogy a labda ára x dollár, akkor az ütő ára (x + 1) dollár lenne, tehát az alábbi egyenletet kapjuk: x + (x + 1) = 1,10. Ennek megoldása 0,05 dollár, vagyis 5 cent.

A második kérdés egy kis fejtörést okozhat. A helyzet az, hogy ha 5 gépnek 5 perc alatt sikerül 5 terméket előállítania, akkor a kvízjátékos könnyen téves következtetésre juthat, és azt mondhatja, hogy 100 gép 100 termékének elkészítéséhez 100 perc szükséges. Ez azonban nem helytálló, hiszen nemcsak a termékek száma nőtt, hanem a gépeké is, így az idő nem változik. Más szavakkal, ha 5 gép 5 perc alatt 5 terméket gyárt, akkor 100 gép is 5 perc alatt elkészíti a 100 terméket, mivel minden 5 percben 5 gép 5 terméket állít elő. Így a helyes válasz tehát 5 perc.

A harmadik kérdés egy paradoxon, amely egyszerre bonyolult és egyszerű. Ha a folt mérete naponta megduplázódik, akkor az utolsó előtti napon már a tó felét kell, hogy elfedje, mielőtt az utolsó napon teljesen befedné a tavat. Ennek következtében logikusan következik, hogy a folyamat 47 napig tart. Ha végigszámoljuk, láthatjuk, hogy ha 48 napra van szükség a tó teljes betakarásához, akkor a tó mérete legyen 2x. Az utolsó napon a folt mérete 2x, míg az azt megelőző napon x volt. Így érthető, hogy a tó felét 47 nap alatt fedte le a folt, hiszen az utolsó nap csak a duplázódás eredményeként érkezett el a teljes fedéshez.

A kutatók, akik először végezték el ezt a tesztet, elsősorban két tényező alapján értékelték a résztvevők teljesítményét a tanulmányuk szerint. Az időpreferenciát és a kockázati preferenciát nézték. A CRT-t 2003 januárjától kezdődően 26 hónapon keresztül 35 428 válaszadóval végezték el 35 különböző vizsgálatban. A legtöbb válaszadó egyetemi hallgató volt.

Frederick a jelentésében rámutatott, hogy egy másik kutató, Kahneman, az emberek válaszainak mögött rejlő pszichológiai mechanizmusokat két különböző kategóriába sorolta: az "1. rendszer" és a "2. rendszer". Az 1. rendszerű folyamat során az egyének automatikusan és figyelem nélkül reagálnak, míg a 2. rendszerű folyamat igényli a tudatos erőfeszítést, motivációt, koncentrációt, valamint a megszerzett tudás alkalmazását. A vizsgált kérdések többségénél az impulzív, tehát az 1-es rendszerű válaszok gyakran tévesnek bizonyultak. Például sokan a kezdeti kérdésre 10 centet, a másodikra 100 percet, a harmadikra pedig 24 napot válaszoltak.

A három tételből álló CRT-re adott válaszok mögötti magyarázatot kiegészítve Frederick a tanulmányban megjegyezte, hogy a magas kognitív képességű emberek általában tovább élnek, többet keresnek, nagyobb a munkamemóriájuk és gyorsabb a reakcióidejük, illetve fogékonyabbak a vizuális illúziókra. Eddig azonban a CRT-n kívül nem sok kísérletet tettek arra, hogy e képességet embereknél meghatározzák. "Az IQ-val kapcsolatos jelenségek sokfélesége ellenére kevesen próbálták megérteni - vagy akár csak leírni - az ítélőképességre és a döntéshozatalra gyakorolt hatását" - írta Frederick.

Related posts