Elhunyt Jimmy Carter, az Egyesült Államok egykori elnöke és Nobel-békedíjas, akinek életműve és elkötelezettsége a béke és az emberi jogok iránt világszerte elismerést nyert.


Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke, vasárnap távozott az élők sorából, elérve a 100 éves kort. Családja osztotta meg a szomorú hírt, míg a Carter Központ nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a világ gyászolja a béke és az emberi jogok iránti elkötelezett munkásságát.

A néhai elnök, James Earl Carter Jr., 1924. október 1-jén született egy vidéki farmon, távol a főváros fényűzésétől. Az iskolai évek alatt kiemelkedett teljesítményével a Plains High Schoolban, majd a Georgia Institute of Technology és az Egyesült Államok Haditengerészeti Akadémiáján folytatta tanulmányait. 1946-ban, kitüntetéssel zárta le tanulmányait, és zászlósként a USS Wyoming (E-AG 17) hadihajón teljesített szolgálatot. Hét évnyi tengerésztiszti tapasztalat után Carter visszatért szülővárosába, Plainsbe, ahol 1962-ben belépett a politikai életbe. 1970-ben Georgia állam kormányzójává választották, ezzel új fejezetet nyitva életében.

Jimmy Carter 1976-ban került az elnöki székbe, miután sikeresen legyőzte Gerald Fordot. Azonban 1980-ban Ronald Reagan győzelme véget vetett elnöki pályafutásának. Carter elnöksége során számos nehézséggel kellett megbirkóznia, köztük az iráni túszdrámával és a Szovjetunió Afganisztán ellen indított inváziójával. Érdekes módon, elnöki mandátumának utolsó napján, 1981. január 20-án, az iráni túszok végre szabadlábra kerültek, amiért Carter folyamatosan kitartott a tárgyalások mellett, még a választási vereség után is.

Miután 1980-ban alulmaradt Ronald Reagan ellen az elnökválasztáson, Jimmy Carter elhatározta, hogy életét a humanitárius tevékenységnek szenteli, hogy hozzájáruljon a világ jobbá tételéhez. Hitének, szülővárosának, Plainsnek és felesége, Rosalynn támogatásának köszönhetően készen állt a következő, talán legfontosabb kihívásra: a béke előmozdítására a Carter Központon keresztül.

Az 1982-ben létrehozott központ a Carter elnök által a diplomácia terén végzett munkájának természetes folytatásaként jött létre. Ezen intézmény célja, hogy folytassa azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a Carter házaspár a Fehér Ház falain belül elkezdett, különös figyelmet fordítva Carter asszony munkájára, amely a mentális betegségekkel élő emberek méltóságának és önértékelésének támogatására irányult. Az idők során a központ globális szinten figyelemmel kísérte a választásokat, hatékonyan hozzájárult a Guinea-féreg betegség felszámolásához, és aktívan küzdött az emberi jogok védelméért.

„Egyedivé tedd a szövegedet” - mondta egy alkalommal. Carter 1982-ben csatlakozott az Emory Egyetem tanszékéhez, ahol haláláig kiemelkedő professzorként tevékenykedett. Az Emory Egyetem és a Carter Központ együttműködése „konfliktusok rendezésére, a demokrácia és az emberi jogok előmozdítására, valamint a betegségek megelőzésére és a mentális egészségügyi ellátás javítására” fókuszált - áll a hivatalos Emory honlapon.

Jimmy Carter 2002-ben elnyerte a Nobel-békedíjat, amely elismerés a nemzetközi konfliktusok békés rendezésére, a demokrácia és az emberi jogok népszerűsítésére, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődés serkentésére irányuló évtizedes, kitartó munkájának állít emléket.

"Az átadó beszédében kiemelte, hogy a legfontosabb az egyediség, hiszen minden egyes pillanat, élmény és kapcsolat megismételhetetlen. Arra bátorította a hallgatóságot, hogy merjenek kreatívan gondolkodni, és hozzák létre saját, különleges történeteiket, amelyek tükrözik egyéni értékeiket és vágyakat."

Carter házastársát, Rosalynn Cartert, mindössze egy hónappal élte túl. Rosalynn 96 éves korában, novemberben hunyt el, szintén hospice ellátásban. Donald Trump megválasztott amerikai elnök a közösségi oldalán búcsúzott a néhai elnöktől.

- jelentette ki Trump.

Related posts