Újabb hőségriasztás lépett életbe, amelyet mostantól hosszabb időtartamra és szigorúbb feltételek mellett érvényesítenek. A legfrissebb rendelet részletes figyelmeztetéseket tartalmaz, amelyeket érdemes alaposan átnézni. A Pénzcentrum összegyűjtötte a leg


Harmadfokú hőségriasztás lép életbe, és az eddig bejelentett időtartam is meghosszabbodik, mivel a kíméletlen hőség továbbra is tarol.

Az Országos Tisztifőorvos tájékoztatása szerint, a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. legújabb előrejelzése alapján, 2025. július 20-án (vasárnap) 00:00 órától július 24-én (csütörtök) 24:00 óráig érvényes másodfokú hőségriasztás lép életbe. Ezt követően, 2025. július 24-én (csütörtök) 00:00 órától a riasztás szintjét harmadfokúra emelik, amely egészen 2025. július 26-án (szombaton) 24:00 óráig érvényben marad. Az ország teljes területére vonatkozó legmagasabb fokozatú hőségriasztásra kell számítani.

A tartós hőség megterheli az egészséges szervezetet is, de különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők. Az elhúzódó, az átlagosnál melegebb időjárás bárkinél okozhat egészségügyi panaszokat, kellemetlen tüneteket, dekoncentrációt. Kérjük, fokozottan figyeljenek az idősekre, kisgyermekekre és a krónikus betegekre.

A megfelelő folyadékbevitel kulcsfontosságú az egészség megőrzéséhez. Legyen szó munkahelyi tevékenységről, pihenésről a vízparton vagy éppen utazásról, mindig ügyeljen arra, hogy víz legyen a közelében. Ne feledkezzen meg az ásványi anyagok pótlásáról sem, hiszen ezek segítenek fenntartani a szervezet egyensúlyát.

Próbáljanak meg elkerülni a közvetlen napfénynek való kitettséget 11 és 15 óra között! Aki teheti, az a legforróbb órákban maradjon távol a tűző naptól. Ezekben a legmelegebb időszakokban ne végezzenek kültéri sportokat, nehéz fizikai munkákat vagy kertészkedést. Ha lehetséges, válasszanak hűvös, árnyékos helyeket a pihenésre!

Elengedhetetlen, hogy a hűtést igénylő élelmiszereket a lehető legrövidebb ideig érje meleg, hiszen a magas hőmérséklet kedvez a kórokozók, például a Salmonella, és más romlást okozó mikroorganizmusok szaporodásának. A gyorsan romlandó élelmiszerek – mint például a nyers hús, húskészítmények, tej és tejtermékek – szállításához érdemes hűtőtáskát használni, hogy megőrizzük frissességüket. Ha az étel színe megváltozott, nyálkás tapintásúvá vált, vagy kellemetlen szagot áraszt, akkor mindenképp kerüljük el a fogyasztását.

Az autósoknak javasolt, hogy fokozott figyelemmel közlekedjenek, hiszen a kánikula nem csupán a komfortérzetüket befolyásolja, hanem a koncentrációjukra is hatással lehet. A vízparton pihenő szabadságolók számára is érdemes elkerülni a legmelegebb órákat napozás céljából; ügyeljenek arra, hogy hűsítést alkalmazzanak, mielőtt a vízbe merülnének, és soha ne ugranak a vízbe forró bőrrel. A várandós nőknek különösen fontos, hogy mértékkel tartózkodjanak a napon, mivel a megemelkedett testhőmérséklet káros hatással lehet a fejlődő magzatra.

Néhány percre se hagyják a gyermekeket vagy házi kedvenceket a parkoló autóban! Amennyiben napon álló autóban hagyott gyermeket vagy állatot látnak, haladéktalanul hívják a 112-es segélyhívószámot.

Július 21-e óta tűzgyújtási tilalom van érvényben az egész országban, amely az erdőkre és azok kétszáz méteres körzetére vonatkozik. A hőségben a kiszáradt lágyszárú növényzet a legkisebb szikrától, hőforrástól is meggyulladhat. A saját kertjében mindenki grillezhet, bográcsozhat, de egyetlen pillanatra se hagyja magára a tüzet.

Idén nyáron a tűzoltók már 1040 alkalommal kaptak riasztást, mert az idős, egyedül élő szomszédokat napok vagy akár hetek óta nem látták, és szükségessé vált, hogy bejussanak a lakásukba vagy házukba. Az egyedül élő idősek sokszor bezárkóznak, és a kulcsot belül hagyják a zárban. Előfordulhat, hogy az egészségi állapotuk miatt nem tudnak segítséget kérni, ha bajba kerülnek. A kánikulában különösen lényeges, hogy rendszeresen ellenőrizzük, hogyan vannak.

Az országos tisztifőorvos által kiadott hőségriasztások híre elérhető a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által üzemeltetett VÉSZ applikáción keresztül is. A VÉSZ felhasználói már a riasztás kihirdetésekor rövid szöveges üzenetben értesülnek annak időtartamáról és fokozatáról.

Related posts